נתניהו: "לא חושב שצריך לגרור את המדינה לבחירות נוספות"

ליברמן לליכוד: "תפסיקו לשקר". הליכוד: "במידה וליברמן ימשיך להתעקש על הפלת הממשלה, הליכוד החל בהיערכות לקראת בחירות". מהמפלגה נמסר כי טרם הוחלט על פיזור הכנסת. ליצמן וגפני האשימו את ליברמן שהוא משתמש בחוק הגיוס כתירוץ להפלת נתניהו

נתניהו בכנסת, בשבוע שעבר

מזכירות הליכוד תתכנס היום (ראשון) לאשר את ביטול הפריימריז לרשימת המפלגה ולראשותה בעקבות הקשיים במשא ומתן הקואליציוני עם ישראל ביתנו על רקע חוק הגיוס. זאת, מפני שחוקת הליכוד קובעת שיש לקיים פריימריז לפני בחירות כלליות. ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לנושא בפתח ישיבת הממשלה, ואמר: "לא חושב שצריך לגרור את המדינה לבחירות נוספות אבל אולי יש מי שרוצה את זה‎".

בעקבות פרסומים הבוקר בתקשורת כי הליכוד מתכנן להגיש הצעה לפיזור הכנסת, דובר הליכוד הודיע כי "ראש הממשלה נתניהו מגבש פתרון שיאפשר הקמת ממשלת ימין יחד עם חוק הגיוס. במקביל, במידה וליברמן ימשיך להתעקש על הפלת הממשלה, הליכוד החל בהיערכות לקראת בחירות. בשלב זה לא התקבלה החלטה על פיזור הכנסת".

הבוקר פורסם ב"הארץ" כי נתניהו ינסה להפעיל בימים הקרובים לחץ על ליברמן כדי להגיע עמו לפשרה במסגרת המשא ומתן הקואליציוני התקוע. אם המהלך ייכשל, ינסה נתניהו לגבש מערך של מפלגות שימליצו לנשיא על בחירות חוזרות, בניסיון למנוע הקמת ממשלה חלופית. נתניהו מצדו סבור שליברמן החליט שלא להיכנס לממשלה בשום מחיר ומנסה להתסיס את המפלגות החרדיות כדי שלא יסכימו לשום פשרה.

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, התייחס הבוקר להאשמות הליכוד נגדו על כך שהוא מכשיל את המשא ומתן הקואליציוני. "לא צריך לחפש מתחת לפנס, ולא צריך לחפש מניע נסתר", כתב ליברמן בעמוד הפייסבוק שלו, "אני פונה לחבריי בליכוד, תפסיקו לשקר לעם ישראל ולומר שישראל ביתנו מחפשת סיבות לא להיכנס לממשלה. תתחייבו להעביר את חוק הגיוס בקריאה השנייה והשלישית בנוסח המקורי ותראו איך הכל מסתדר. נסו אותנו".

ליברמן הוסיף כי מפלגתו התחייבה לתמוך בבנימין נתניהו לראשות הממשלה, אולם הבהיר: "לא התחייבנו להתבטל בפני הליכוד ולא התחייבנו לוותר על העקרונות הבסיסיים שלנו". לדברי ליברמן, "בכל הופעה שלי לפני הבחירות, תוך כדי הבחירות וגם אחרי הבחירות הבהרתי באופן שאינו משתמע לשני פנים, שלא יהיו שום ויתורים בנושא חוק הגיוס, שהובא להצבעה בקריאה ראשונה כפשרה ממלכתית, מאוזנת ומוסכמת על המפלגות החרדיות".

ראשי יהדות התורה, סגן השר יעקב ליצמן וח"כ משה גפני, אמרו היום לעיתון "המודיע" כי ליברמן משתמש בחוק הגיוס כתירוץ להפיל את נתניהו. "אין חוק שנשאר בקריאה השלישית כפי שהוא היה בקריאה הראשונה, תמיד נעשים שינויים", אמר גפני לכאן ב'. לדבריו, ליברמן החליט להפיל את נתניהו על רקע יחסים אישיים עכורים ולא על רקע אידיאולוגי.

ביהדות התורה המשיכו הבוקר לסרב להתגמש בנוגע לחוק הגיוס. בכיר באגודת ישראל, המייצגת את הפלג החסידי במפלגה, אמר ל"הארץ" כי המפלגה דורשת שיעדי הגיוס לא ייקבעו בחוק אלא בהחלטות ממשלה יחד עם משרד הביטחון. לדברי הבכיר, המפלגה גם דורשת כי בחוק לא ייכתב שהוא יפקע אם הממשלה לא תעמוד ביעדי הגיוס. "אנחנו לא יכולים שבחוק יהיה כתוב דבר כזה", אמר הבכיר, "כי אז זה אומר שאנחנו מגבילים את לומדי התורה, זה משהו שאנחנו לא יכולים לתמוך בו".

הבכיר התייחס לאפשרות שהמפלגות החרדיות יתנגדו לחוק אך יאפשרו לו לעבור, כפי שנעשה בקריאה הראשונה, והבהיר כי אפשרות זו לא עומדת על הפרק. "בקריאה ראשונה זה עוד היה אפשרי", אמר, "אבל כבר אז הודענו באופן ברור כי אם החוק יעבור כפי שהוא בקריאה שלישית אנחנו נפרוש. זה לא השתנה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות