נתניהו: הנחתי הצעה לפתרון במאמץ אחרון למנוע בחירות מיותרות

ראש הממשלה כתב בטוויטר כי הפתרון "מבוסס על העקרונות שהצבא קבע". נתניהו הוסיף כי הוא מתכוון להזמין הערב את כל ראשי המפלגות

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו היום
חיים לוינסון

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הערב (ראשון) כי הציע פתרון למחלוקת סביב חוק הגיוס, ב"מאמץ אחרון להקים ממשלת ימין ולמנוע בחירות מיותרות". עם זאת, נתניהו לא פירט על איזה פתרון מדובר. 

"אני הנחתי בפני השותפים הצעה לפתרון" מסר נתניהו. "הוא מבוסס על העקרונות שהצבא קבע ועל הנתונים שהצבא קבע - אין שום סיבה לדחות את זה. אני הולך להזמין הערב את כל ראשי המפלגות, אני רוצה לדבר איתם ולנסות יחד למנוע בחירות מיותרות".

מוקדם יותר היום, אמר נתניהו בישיבת שרי הליכוד כי המפלגות החרדיות התקדמו 90% לקראת עמדתו של יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, בנוגע לחוק הגיוס. לדבריו, המחלוקת היחידה שנותרה היא אם הממשלה תקבע את מכסות הגיוס או הכנסת. עם זאת, נתניהו אמר: "אם לא יימצא פתרון, ביום רביעי נביא חוק לפיזור הכנסת בשלוש קריאות". עוד הוסיף נתניהו כי כולנו תשולב ברשימת הליכוד בבחירות הקרובות, אם יוקדמו.

נתניהו הוסיף בישיבה כי "ניתן לפתור את המשבר אם רוצים אבל כנראה שלא רוצים". לדבריו, "הזוי לגרור את המדינה לבחירות אחרי שלושה חודשי ממשלת מעבר אבל אם לא תהיה ברירה ננסה ביום רביעי לפזר את הכנסת".

מיקי זוהר ואביגדור ליברמן בכנס בנתיבות, שלשוםצילום: אליהו הרשקוביץ

שר התיירות יריב לוין עדכן בישיבה כי יש הסכמה עם ראשי הסיעות על הסטטוס קוו, מלבד נושא הגיוס. לדבריו, הם עמלים למצוא פתרונות. השרים העלו הצעות לפתרון המשבר, ונתניהו אמר כי יבדוק אותן.

בליכוד הודיעו מוקדם יותר כי החלו להתכונן לבחירות חדשות. לבקשת נתניהו, מזכירות הליכוד תתכנס ביום שלישי לאשר את ביטול הפריימריז לרשימת המפלגה ולראשותה בעקבות הקשיים במשא ומתן הקואליציוני עם ישראל ביתנו על רקע חוק הגיוס. זאת, מפני שחוקת הליכוד קובעת שיש לקיים פריימריז לפני בחירות כלליות.

הבוקר פורסם ב"הארץ" כי נתניהו ינסה להפעיל בימים הקרובים לחץ על ליברמן כדי להגיע עמו לפשרה במסגרת המשא ומתן הקואליציוני התקוע. אם המהלך ייכשל, ינסה נתניהו לגבש מערך של מפלגות שימליצו לנשיא על בחירות חוזרות, בניסיון למנוע הקמת ממשלה חלופית. נתניהו מצדו סבור שליברמן החליט שלא להיכנס לממשלה בשום מחיר ומנסה להתסיס את המפלגות החרדיות כדי שלא יסכימו לשום פשרה. ראשי יהדות התורה, סגן השר יעקב ליצמן וח"כ משה גפני, אמרו היום לעיתון "המודיע" כי ליברמן משתמש בחוק הגיוס כתירוץ להפיל את נתניהו.

ביהדות התורה המשיכו הבוקר לסרב להתגמש בנוגע לחוק הגיוס. בכיר באגודת ישראל, המייצגת את הפלג החסידי במפלגה, אמר ל"הארץ" כי המפלגה דורשת שיעדי הגיוס לא ייקבעו בחוק אלא בהחלטות ממשלה יחד עם משרד הביטחון. לדברי הבכיר, המפלגה גם דורשת כי בחוק לא ייכתב שהוא יפקע אם הממשלה לא תעמוד ביעדי הגיוס. "אנחנו לא יכולים שבחוק יהיה כתוב דבר כזה", אמר הבכיר, "כי אז זה אומר שאנחנו מגבילים את לומדי התורה, זה משהו שאנחנו לא יכולים לתמוך בו".

הבכיר התייחס לאפשרות שהמפלגות החרדיות יתנגדו לחוק אך יאפשרו לו לעבור, כפי שנעשה בקריאה הראשונה, והבהיר כי אפשרות זו לא עומדת על הפרק. "בקריאה ראשונה זה עוד היה אפשרי", אמר, "אבל כבר אז הודענו באופן ברור כי אם החוק יעבור כפי שהוא בקריאה שלישית אנחנו נפרוש. זה לא השתנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ