מזכירות הליכוד אישרה את האיחוד עם כולנו, כחלון ישובץ במקום החמישי

המזכירות אישרה גם את בקשת נתניהו לבטל את הפריימריז לראשות הליכוד ולרשימה לכנסת. כחלון: "כולנו תמשיך להוות מפלגה חברתית, ימנית, לאומית וממלכתית ותשמור על הערכים שלשמם קמנו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וכחלון במשרד ראש הממשלה, בשנה שעברה

מזכירות הליכוד אישרה היום (שלישי) את הצעתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, למזג את המפלגה עם כולנו של שר האוצר, משה כחלון. לפי ההחלטה, כולנו יקבלו את המקומות ה-5 ה-15, ה-29 וה-35 ברשימת הליכוד.

כחלון התייחס הערב לאיחוד עם הליכוד, ואמר: "החלטנו שבמידה ויוקדמו הבחירות לכנסת ה-22, מפלגת כולנו תרוץ ברשימה משותפת עם הליכוד". לדברי כחלון, "כולנו תמשיך להוות מפלגה חברתית, ימנית, לאומית וממלכתית ותשמור על הערכים שלשמם קמנו". יו"ר כולנו הוסיף כי הוא מקווה שנתניהו יצליח להרכיב את הממשלה. אחרת, לדבריו, "כשר אוצר, אני יכול לומר בביטחון מלא, הרבה מאוד מיליוני שקלים יבוזבזו לשווא".

כנס של הליכוד בקרית התעופה, ב-2017צילום: מגד גוזני

המזכירות גם אישרה את בקשת נתניהו לבטל את הפריימריז לראשות הליכוד ולרשימה לכנסת. הרשימה לבחירות החוזרות, אם יתקיימו, תהיה זהה לזו של הבחירות האחרונות בתוספת אנשי כחלון. חברי הכנסת מיכל שיר ואריאל קלנר מהליכוד הגישו עתירה לבית הדין של התנועה בדרישה לעצור את הדיון, בטענה שלמזכירות אין סמכות לדון בכך.

נתניהו התייחס בדבריו במזכירות לכך שהאיחוד עם כולנו ידחק את חברי הכנסת שנמצאים בתחתית הרשימה, ואמר כי הוא "ער למצוקה". לדבריו, "ברור שזה יכול להשפיע עליהם משיקוליהם כי הם אולי לא מבינים את מה שאני יודע, שאנחנו נקבל יותר מ-40 מנדטים להערכתי". ראש הממשלה ציין כי הוא יוותר על השריונים ברשימה שקיבל לפני הבחירות הקודמות.

ראש הממשלה הבטיח גם לחברי הכנסת הזוטרים בליכוד כי בכנסת הבאה יעביר את "החוק הנורווגי" - שמאפשר לשרים וסגני שרים להתפטר מהכנסת - וכך להכניס ארבעה חברים נוספים מרשימת המפלגה לכנסת. ההחלטה לקדם את החוק הנורווגי עוגנה בהצעה שהוגשה למזכירות הליכוד‎.

נתניהו בכנסת, אתמולצילום: אמיל סלמן

על פי חוקת הליכוד, החלטות מסוג זה צריכות להתקבל במרכז המפלגה, ועל מנת שהמזכירות תאשר את המיזוג לבדה יש צורך בתיקון החוקה. גם שינוי החוקה מצריך החלטה של מרכז המפלגה ברוב של 60%.

מבקר הפנים של הליכוד, עו"ד שי גלילי, ציין כי החלטת המזכירות היא חסרת כל תוקף משפטי. לדבריו, המזכירות לא יכולה להפר את חוקת המפלגה ולעקוף את סמכותם של חברי מרכז המפלגה על ידי העברת סמכויות למזכירות, שלא מוסמכת לדון בנושא האיחוד עם כולנו והרשימה לכנסת.

חבר הכנסת עפר שלח (כחול לבן) תקף הערב את כחלון בעקבות המיזוג עם הליכוד ואמר: "משה כחלון הפנה היום גב לכל מה שאמר בעבר, להשקפת עולמו ולהבטחות הבחירות שלו. עיר המקלט הפוליטית שלו היא עיר המקלט המשפטית של נתניהו, ועכשיו הוא שותף מלא לחרפה".

מליאת הכנסת אישרה הלילה בקריאה ראשונה את הצעת החוק לפיזורה שהניח ח"כ מיקי זוהר. 66 חברי כנסת תמכו בהצעת החוק, 44 התנגדו וחמישה מחברי סיעת חד"ש-תע"ל נמנעו. הוועדה המסדרת קבעה מועד אפשרי לבחירות, ב-17 בספטמבר. בשבוע שעבר מנע כחלון החלטה בפורום ראשי המפלגות שכינס נתניהו, על הקמת ממשלה המתבססת על 60 חברי כנסת. בישיבה אמר שר האוצר כי ממשלת מיעוט היא חסרת תוחלת ואין סיבה לבזבז זמן על ניסיונות להקימה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ