בנט נגד הבית היהודי: הפכתם את המלחמה בלהט"ב לדגל, התנהלות גמדית וחלושה

יו"ר הימין החדש תקף את מפלגתו הקודמת בתגובה לראיון של ח"כ מוטי יוגב, וכתב שהבית היהודי מחרים גיוס של בנות דתיות לצה"ל ומתנהל ביהירות ובהתנשאות: "אינני רוצה לחזור"

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנט בהשקת הקמפיין של הימין החדש במארס האחרון
יותם ברגר
יותם ברגר

השר לשעבר נפתלי בנט תקף הבוקר (רביעי) בחריפות את מפלגת הבית היהודי שבראשה עמד, ואת חבר הכנסת מוטי יוגב, שהיה עד לאחרונה חברו לסיעה. זאת, לאחר שיוגב תקף את בנט בראיון לרדיו גלי ישראל ואמר כי הוא "בגד בערכים, נטש את הספינה ולקח את הכסף". בנט האשים את המפלגה ביהירות ובהתנשאות, בהתנהלות "גמדית", ובכך שהפכה את המאבק בקהילה הגאה לדגל "כאילו שתפארתה וליבתה של הציונות הדתית היא במלחמה נגד להט"בים".

הפוסט שפרסם בנט נותן ביטוי פומבי למתיחות מאחורי הקלעים בינו לבין מפלגתו הקודמת, שעמה ניהל מגעים עד לאחרונה לגבי ריצה משותפת. הצדדים עוד צפויים לשוב למשא ומתן זה בחודש הבא, לאחר שבימין החדש הודיעו כי לא יידרשו למו"מ כזה עד שיתקרב המועד להגשת הרשימות שיתמודדו בבחירות לכנסת ה-22.

חבר הכנסת מוטי יוגב, איש הבית היהודי, אמר הבוקר בגלי ישראל כי בנט "לא היה נאמן לא לציונות הדתית, לא לערכיה ולא לאנשיה". יוגב אמר ש"בנט בגד בנו. אני לא חושב שראוי שנקבל אלינו את מי שלא ספר אותנו", והוסיף כי "בעיני, ממשלת אחדות לא פחותה מישיבה חזרה עם אלו שבגדו בנו, לקחו את הכסף. היחזור כלב אל קיאו?". עם זאת, הוא אמר שאינו פוסל שותפות עם איילת שקד.

האזינו לראיון המלא של מוטי יוגב, החל בדקה 20: 

בנט כתב זמן קצר לאחר מכן פוסט ארוך בפייסבוק, שבו תקף בחריפות את יוגב. "מוטי, אולי התבלבלת. אינני רוצה לחזור אליך ואינני מתחרט על המהלך להקמת הימין החדש. למעשה, איני רוצה ממך דבר. כל ההתבטאות שלך ושל אחרים ('בנט רפורמי', 'בנט בגד') רק מזכירה לי מדוע יצאתי לדרכי". הוא כתב כי עזב את הבית היהודי בגלל שיוגב ואחרים בסיעה ומחוצה לה חטפו את המפלגה. לדבריו, "יצאנו לימין החדש כי אנו מאמינים ביהדות מקרבת, ולא ביהדות מתנשאת, זועמת ומרחיקה".

לדברי בנט, "סילקתם מישיבת סיעה בבושת פנים רב נפלא מארגון צוהר כאילו שהוא האויב של דורנו. זה היה מחזה מביש". בנט התייחס גם לכך שחלקים בסיעה התנגדו לדרוש את תיק המשפטים במשא ומתן להקמת הממשלה הקודמת, וכינה את ההתנהלות "גמדית" ו"חלושה". הוא הוסיף כי בבית היהודי של היום מחרימים בנות דתיות שבחרו לשרת בצה"ל, "כאילו שהן בזויות או טמאות".

ח"כ מוטי יוגב באירוע פריימריז של הבית היהודי, בפברואר האחרון צילום: מגד גוזני

בנט כתב עוד: "מספר חודשים לפני הקדמת הבחירות הגיעו אליי מספר רבנים מובילים מאוד בציונות הדתית ואמרו לי - אם אתה מתכוון להמשיך בדרכך זו, אנא צא ממפלגת הבית היהודי. אז יצאתי. אחד הרבנים החל מסע צלב נגדי דקה אחרי". הוא סיכם וכתב: "מוטי, אתה יכול לחדול מהעיסוק האם תואיל בטובך לקבל אותי אליך. אינני מעוניין בך. ישפוט הציבור בינינו".

עם זאת, בנט לא שלל בפוסט באופן חד משמעי ריצה ברשימה משותפת עם אנשי הבית היהודי. הפוסט נתן ביטוי לדברים שבנט אמר לאנשים סביבו זה חודשים, גם לפני הבחירות האחרונות. כשהיה יו"ר הבית היהודי הוא סבר שהאגף החרד"לי, השמרני יותר במפלגה, מגביל את יכולתו לקרוץ לציבור חילוני או מסורתי. לכן יצא להקמת הימין החדש והופתע כשלא הצליח לצלוח את אחוז החסימה. אנשי הימין החדש סבורים, עם זאת, כי ריצה מחודשת לבד באותה מתכנת בדיוק תהיה טעות, ומנסים לייצר רשימה אחת משותפת מימין לליכוד - תוך שמירה על עצמאות המפלגה במסגרת מה שמכונה "גוש טכני".

רפי פרץ, יו"ר איחוד מפלגות הימין והבית היהודי ביקש מהצדדים להפגין איפוק. "אני קורא לכל השותפים הפוטנציאלים של מחנה הימין והציונות הדתית - מבית ומחוץ - תנמיכו את הלהבות", מסר פרץ. "אנחנו לפני בחירות גורליות למדינת ישראל בכלל ולמחנה הימין בפרט לכן אחדות המחנה כרגע היא המשימה העליונה המוטלת על כולנו". ח"כ בצלאל סמוטריץ', מספר שתיים באיחוד מפלגות הימין, קרא בצהריים להפסיק את הוויכוח הפומבי. "יש רגעים שצריך לעצור!", כתב סמוטריץ' בטוויטר. "המטרה של כולנו היא להקים ממשלת ימין. הדרך היחידה להגיע לשם היא שתהיה מפלגה ימנית אחת גדולה מימין לליכוד. יש ויהיו חילוקי דעות לגיטימיים בתוכנו וזה בסדר. זלזול, הכפשות ועלבונות לא יביאו אותנו לשום מקום. בואו נוריד אגו ונמצא את הדרך. אנחנו חייבים!".

גם תנועת עוצמה יהודית פרסמה קריאה למחנה הימין להפסיק את הוויכוחים הפנימיים. ההודעה קראה "לכל הצדדים להפסיק את הירי בתוך הנגמ"ש, לא רק צריך להיות צודק צריך גם להיות חכם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ