שר המשפטים אוחנה על כניסתו לתפקיד: יש אפשרות שיתפרו לי תיק

בראיון לחברת החדשות, הדגיש אוחנה כי אמנם האפשרות שיתפרו לו תיק לא סבירה בפועל, אך "לא תמיד צריך לצאת מנקודת הנחה שיושבים במערכת רק מלאכים". כשנשאל לגבי קיום פסיקות בג"ץ השיב: "השיקול העליון צריך להיות שמירת חיי האזרחים"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוחנה במליאת הכנסת, ב-2018
אוחנה במליאת הכנסת, ב-2018צילום: אוליבייה פיטוסי

שר המשפטים הנכנס אמיר אוחנה, אמר שהוא סבור שישנה אפשרות שהפרקליטות תתפור לו תיק. בראיון שפורסם הערב (רביעי) בחברת החדשות אמר אוחנה: "אני מאמין שזה לא יקרה, אבל אני לוקח את זה כאפשרות". לדבריו, "קיבלתי אזהרות רבות. ככל שיהיו עלילות שווא ושקרים, נתמודד עם זה". שר המשפטים הוסיף: "לא תמיד צריך לצאת מנקודת הנחה שיושבים במערכת אך ורק מלאכים צחורי כנפיים שמקבלים את החלטותיהם משיקולים מקצועיים בלבד".

אוחנה נשאל בראיון על התבטאויותיו מהעבר, שלפיהן לא צריך לקיים בהכרח את כל פסיקות בג"ץ. שר המשפטים החדש סיפר בתשובתו על טלי חטואל, שנורתה למוות על ידי מחבלים ב-2004 "בחסות מספר מבנים שנבנו בפאתי חאן יונס". הוא הוסיף כי הצבא רצה להרוס את הבתים אך בג"ץ מנע זאת. "השיקול העליון צריך להיות שמירת חיי האזרחים", השיב.

בראיון נשאל אוחנה אם מונה לתפקיד כדי לסייע לראש הממשלה בנימין נתניהו להיחלץ מכתב אישום. "אני חושב שהשאלה מניחה דברים שאין להם חיבור למציאות", השיב, "אני תומך נלהב של פסקת ההתגברות, אמרתי את זה הרבה לפני חקירות נתניהו". אוחנה הדגיש שפסקת ההתגברות צריכה לחול גם על החלטות בנוגע לשמירת חסינות.

אוחנה נשאל אם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, נהג בהגינות עם נתניהו. "אני חושב שבגלל הפוזיציה הנוכחית שלי כשר המשפטים וכדי למנוע לזות שפתיים, עדיף ללכת לארכיונים ולא לתת לכל מלעיזינו תחמושת", אמר.

לאחר שידור הראיון, הבהיר אוחנה בעמוד הפייסבוק שלו: "נתתי דוגמא למקרה קיצוני שהתרחש במציאות. אין המדובר בהחלטות שבשגרה, ולא מדובר בהחלטות שסתם 'איננו מסכימים להן'. מדובר בנסיבות קיצוניות ביותר ש'דגל שחור מתנוסס מעליהן' ועלולות לעלות בחיי אדם (ממש כפי שאנחנו מכירים בתפיסה לפיה אין חובה לציית לכל פקודה, ובצדק). גם המובן מאליו צריך שייאמר: צריך לכבד את החלטות בתי המשפט. כך עשיתי תמיד, כך אני מאמין".