השר איוב קרא הודיע על הסרת מועמדותו לתפקיד השגריר במצרים

עובדים במשרד החוץ פנו לאחרונה לשר כץ בבקשה לפעול נגד כוונת נתניהו למנות את קרא לתפקיד מסיבות פוליטיות. קרא: "ההתקפות וההכפשות עליי הביאו לסיום סאגה זו מבחינתי". במקביל, היום נודע כי קרא נבחן לעונה הבאה של הישרדות VIP

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השר איוב קרא, בשנה שעברה
הארץ

השר איוב קרא הודיע היום (ראשון) כי החליט להסיר את מועמדותו לתפקיד השגריר במצרים. "ההתקפות עליי וההכפשות שאיני ראוי להן וההתמהמהות בשל משחקים פוליטיים כדי לפגוע בי אישית הביאו לסיום סאגה זו מבחינתי", כתב בטוויטר. במקביל, היום נודע כי בזמן שקרא מכהן כשר התקשורת, הוא השתתף באודישנים לעונה הבאה של הישרדות VIP.

סוגיית מינויו של קרא לשגריר עוררה סערה, כאשר עובדים במשרד החוץ פנו לאחרונה לשר ישראל כץ, בבקשה שיפעל נגד החלטת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבחון את מינויו של קרא לתפקיד. העובדים ביקשו מהשר להגן על החלטת ועדת המינויים המקצועית במשרד, שכבר בחרה לתפקיד את אמירה אורון, דיפלומטית ותיקה ומוערכת. 

אורון היא מזרחנית בהכשרתה, דוברת ערבית, ששירתה בין היתר כמנהלת מחלקת מצרים והממונה על השגרירות בטורקיה. כפי שדווח בחדשות 13, מנימוקים פוליטיים בחן נתניהו את האפשרות לבטל את הבחירה בה עבור קרא - שכבר גרם בעבר לשורת תקריות דיפלומטיות מביכות. כך, למשל, דווח כי קרא התכוון להפקיר את פמלייתו בדובאי אחרי שעוכב שם בשדה התעופה. עוד דווח כי הוא גרם למשבר בין ישראל לאיטליה וכן חשף פרשה ביטחונית שבה היתה מעורבת ישראל

תפקיד השגריר הישראלי במצרים נחשב לרגיש במיוחד, בין היתר בגלל היחסים הביטחוניים המורכבים והחשאיים בין המדינות. במשרד החוץ זעמו על הכוונה למנות דווקא אדם שמעד פעמים רבות במישור הדיפלומטי לתפקיד ועוד על פניה של דיפלומטית מקצועית ומנוסה שכבר נבחרה לתפקיד. עובדי המשרד חששו להתבטא בנושא בגלוי בגלל ‏מעמדו הנשחק של המשרד תחת ממשלות נתניהו ומחשש לנקמה בהם, אבל שלא בשמם רבים אמרו כי המסר שיעלה ממינוי קרא הוא "סטירת לחי" לעבודתם.

בצל הדברים, קבוצת שגרירים בדימוס קראה בתחילת החודש לממשלה לאשר בהקדם את מינויה של אורון. "מינוי מקצועי ראוי לתפקיד הרגיש במצרים הוא חשוב לאין ערוך מסידור עבודה פוליטי", כתבו אלון ליאל, אירית שטופר, שמי צור, דניאל שק, מנשה בראון, עמי מהל, יוסי לבנה, יאיר רקנאטי, יגאל כספי, ליאורה הרצל, גיורא בכר, אבי גרנות, דני כרמון, אביתר מנור, רבקה כהן-ליטאנט, יעקב קינן, דורית שביט וברוך בינה. "כמי שעסקו במקצוע הדיפלומטיה וייצגו את המדינה בחו"ל במשך עשרות שנים, מי כמונו יודע עד כמה דיפלומטיה היא עניין ייחודי הדורש מחויבות, מקצוענות וידע רב הנרכשים בשנים ארוכות של הכשרה ושירות. "ייצוגה של מדינת ישראל הוא תמיד משימה ייחודית, עדינה ומורכבת, ובייחוד במדינה כל כך חשובה כמצרים שהיחסים איתה הם אבן פינה עבור ישראל במזרח התיכון. והדיפלומטית שכבר מונתה תייצג את הממשלה והמדינה בצורה המקצועית ביותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ