מבקר המדינה הנכנס אנגלמן: אל למבקר להתערב בהליכי קבלת ההחלטות

אנגלמן, מבקר המדינה הראשון זה עשרות שנים שאינו שופט בדימוס, אמר את הדברים בטקס במליאת הכנסת. לדבריו, "מעורבות בקבלת ההחלטות עלולה לפגוע במעמדה של הביקורת כאובייקטיבית ובלתי תלויה"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנגלמן נואם בכנסת, היום
יהונתן ליס

מבקר המדינה הנכנס, מתניהו אנגלמן, אמר היום (שני) כי "חשוב לבצע הבחנה ברורה בין תפקיד המבקר לבין הליכי קבלת ההחלטות. קבלת ההחלטות צריכה להתבצע על ידי מקבלי ההחלטות". הוא הוסיף כי "אל למבקר להתערב בהליכי קבלת ההחלטות. מעורבות בקבלת ההחלטות עלולה לפגוע במעמדה של הביקורת כאובייקטיבית ובלתי תלויה".

אנגלמן אמר את הדברים בעת נאום במליאה, לאחר שהצהיר אמונים למדינה ולחוקיה בטקס בכנסת ונכנס לתפקידו. בנאומו הגדיר את עבודת המבקר "ביקורת בונה" וציין כי ישאף להביא לידי ביטוי את הרקע הפיננסי והניהולי שלו. עוד אמר כי "היושרה וטוהר המידות הן נדבך חשוב במשימת מבקר המדינה". הוא ציין כי לתפיסתו, לצד המלצות המבקר ניתן להציג חלופות להתנהלות הגופים המבוקרים, דבר שעשוי לשפר את פעילותם.

אנגלמן עם נתניהו לאחר בחירתו למבקר, בחודש שעבר

בטקס נאם גם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, שקבע כי אין להפחית מערכה של עבודת הביקורת שכן לדבריו היא מצילה חיים. אדלשטיין אמר שכל דו"חות הביקורת שכתב מבקר המדינה היוצא, השופט בדימוס יוסף שפירא, הצביעו על ליקויים מסכני חיים. "מי שמכיר את עבודת ביקורת המדינה יודע היטב שלא מדובר בשעשוע תיאורטי, לא מדובר בביקורת לשם הביקורת או בדקדוקי עניות חסרי צורך", אמר אדלשטיין. "מדובר בחיזוק הבית שלנו. מדובר בהבטחת שלומם וחייהם של אזרחי ישראל. זלזול בביקורת הוא זלזול בהם ואין לו מקום במדינה מתוקנת".

אנגלמן, שהיה מנכ"ל המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג), הוא מבקר המדינה הראשון זה עשרות שנים שאינו שופט בדימוס. בחודש שעבר הוא גבר בהצבעה חשאית על מועמד האופוזיציה, אלוף במילואים גיורא רום, המכהן כיו"ר הדירקטוריון של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים. אנגלמן הצליח לזכות לתמיכה גם מקרב ספסלי האופוזיציה כשזכה בהצבעה החשאית במשכן ל-67 קולות, ואילו רום זכה ל-48 קולות. חמישה חברי כנסת נמנעו בהצבעה. בכנסת העריכו שראש הממשלה בנימין נתניהו גייס לטובת המהלך את תמיכת שני חברי הכנסת של רע"מ כחלק מדיל פוליטי ביניהם.

אנגלמן עבד בראשית שנות ה-90 כרואה חשבון במשרד "פאהן, קנה ושות'", וניהל את הסניף הירושלמי. בראשית שנות ה-2000 מונה לסמנכ"ל כספים ומינהל במכללה האקדמית להנדסה ירושלים, ובהמשך כיהן כמנכ"ל המועצה המקומית שוהם. בשנת 2010 עבר לכהן כמשנה למנכ"ל הטכניון, וב-2014 מונה לתפקיד מנכ"ל הטכניון ומשנה לנשיא. במקביל, עמד בראש פורום המנכ"לים של ועד ראשי האוניברסיטאות בישראל. לאורך התקופה כיהן אנגלמן כיו"ר ועדת הביקורת של ג'וינט ישראל.

ביוני 2018 מונה לתפקידו כמנכ"ל מל"ג והוועדה לתכנון ולתקצוב (ות"ת). התפקיד כולל אחריות על תקציב ההשכלה הגבוהה בישראל, כ-12 מיליארד שקלים. אנגלמן הוא בוגר תואר ראשון בכלכלה ובחשבונאות ותואר שני במינהל עסקים, שניהם מהאוניברסיטה העברית. הוא מתגורר בנוף איילון, יישוב דתי במועצה האזורית גזר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ