עמיר פרץ גבר על שמולי ושפיר ונבחר לראשות מפלגת העבודה

שיעור ההצבעה עמד על 45.6%, נמוך משיעור ההצבעה בפריימריז הקודמים שהיה 59%. עמיר פרץ הבהיר שהוא לא פוסל חבירה למפלגות אחרות, אך הוא עשוי לראות עצמו מוביל את ההתארגנות

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמיר פרץ בשדרות, היום
יהונתן ליס

עמיר פרץ גבר היום (שלישי) על איציק שמולי וסתיו שפיר ונבחר לראשות מפלגת העבודה בפעם השנייה. פרץ זכה ל-46.7% מהקולות, יותר מ-40% הנדרשים, וניצח בפריימריז ללא צורך בסיבוב שני. שפיר קיבלה 27% מהקולות ושמולי קיבל 26.2%. כ-30 אלף מתפקדים הצביעו, ושיעור ההצבעה בבחירות עמד על 45.6%. נתון זה נמוך מהפריימריז הקודמים, אז שיעור ההצבעה היה 59%.

פרץ היה יו"ר העבודה כבר ב-2006, והמפלגה בראשותו זכתה ל-19 מנדטים בבחירות. פרץ מונה לשר הביטחון בממשלת אולמרט, והיה בתפקיד במהלך מלחמת לבנון השנייה.

פעילי מפלגת העבודה באוניברסיטת תל אביב, היוםצילום: מוטי מילרוד

בחירתו של פרץ צפויה להקשות על יוזמת איחוד המפלגות בגוש השמאל-מרכז שמוביל אהוד ברק. בניגוד לשמולי, שהצהיר כי בכוונתו להוביל לחיבור כזה, פרץ הוביל קו ברור שנועד להציב את העבודה בראש הגוש ולחזק אותה לקראת הבחירות הבאות. פרץ אלא פסל אפשרות לחיבורים עם מפלגות נוספות, אך הציב במוקד הקמפיין תוכנית שאפתנית שתגדיל את העבודה ל-15 מנדטים שיגיעו, בין היתר, ממצביעי ימין מהפריפריה וממאוכזבי כולנו וגשר.

שפיר הציגה הישג מרשים כשעקפה את שמולי בבחירות, חרף קמפיין תקיף, מגובה בסקרים פנימיים, שנועד להציג אותה כמי שמחבלת בסיכוייו להיבחר. שפיר בירכה בטוויטר את פרץ, והוסיפה: "מודה לחברי מפלגת העבודה שנתנו בי את אמונם ובחרו בי במקום השני. ממחר בבוקר מתפנים למאבק האמיתי מול הימין ולהחלפת שלטונו המושחת של נתניהו". גם שמולי בירך את פרץ, ואיחל לו הצלחה.

בחירתו של פרץ צפויה לחזק את ניצן הורוביץ, שנבחר לראשות מרצ בשבוע שעבר, משום שהוא עשוי להפוך לגורם המכריע בשאלה אם מרצ תחבור לפרץ או תקדם איחוד עם ברק. ל"הארץ" נודע כי ברק לא ניהל מגעים משמעותיים עם פרץ או הורוביץ בשבועות האחרונים. הורוביץ הודיע לאחר ניצחון פרץ כי הוא מוכן לשוחח עמו על עתיד גוש השמאל. "אנחנו במרצ נכונים להידברות על שיתופי פעולה להצלחת השמאל הישראלי". לדבריו, "אני מצפה לדבר עם עמיר כבר בימים הקרובים".

אחוז ההצבעה הנמוך בעבודה הוא תמרור אזהרה לברק. מתפקדי העבודה המרוסקת איבדו בה עניין גם כשניתנה להם אפשרות להשפיע על הדרך שבה יתמודד גוש השמאל כולו בבחירות הקרובות. "הציבור שלנו עייף. צריך לזכור שגם מחנה יחימוביץ וגם מחנה גבאי לא נקטו עמדה ולא יצאו לשטח", אמר גורם במפלגה. בכיר בעבודה אמר כי "אהוד ברק צריך להיות מוטרד מאוד מאחוז ההצבעה הנמוך בעבודה. מודל האיחוד שיזם, ששמולי הוא חלק ממנו, לא הוציא אנשים לרחובות. מצביעי העבודה לא יצאו בהמוניהם כדי להביע תמיכה במהלך והם גם עלולים לא להגיע לקלפיות בספטמבר הקרוב".

שפיר בתל אביב, היוםצילום: מוטי מילרוד

גורם אחר במפלגה אמר ל"הארץ" כי "שלושת המתמודדים לא הצליחו ליצור בקרב מתפקדי העבודה תחושה של פייט אמיתי. האנשים פשוט לא הרגישו מחוייבים לצאת ולהצביע". במפלגה תולים את אחוז ההצבעה הנמוך גם בנתון אובייקטיבי, שלפיו ההפגנות וחסימות הצירים ברחבי הארץ הרתיעו את המצביעים לצאת לקלפיות מחשש שייתקעו בפקקים. בנוסף, תקלה בענן שבו משתמשת חברת המחשוב שערכה את הבחירות השביתה את הקלפיות ברחבי הארץ למשך דקות ארוכות. שמולי, שרצה להעלות את אחוז ההצבעה, ביקש בשעות הערב מוועדת הבחירות להאריך את שעות ההצבעה, ונענה בחיוב.

שמולי ושפיר התעמתו במהלך הקמפיין כמה פעמים, וקראו זה לזו לפרוש מהמרוץ. שניהם נשענים על בסיס תמיכה דומה וההתמודדות המקבילה פיצלה את הקולות ביניהם. לעומתם, פרץ בן ה-67 פעל למצב את עצמו לאורך הקמפיין כמבוגר האחראי וכממשיך דרכו של יצחק רבין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ