ח"כ פריג' מתנגד לחיבור בין מרצ לברק: "לא מאמין בכוונותיו, היה שותף של נתניהו"

באירוע השקת קמפיין מרצ הבוקר אמר פריג' כי מצביעי המפלגה הערבים חשים מיאוס מברק בעקבות אירועי אוקטובר 2000. חרף דבריו, יו"ר מרצ הורוביץ הבהיר כי הוא אינו פוסל חבירה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פריג' בהשקת הקמפיין של מרצ, הבוקר

ח"כ עיסוואי פריג' ממרצ יצא הבוקר (רביעי) נגד האפשרות שמפלגתו תחבור לרשימתו של אהוד ברק, "ישראל דמוקרטית" בבחירות הקרובות. באירוע השקת קמפיין מרצ הבוקר קרא פריג' לברק להסיר את מועמדותו לכנסת, בשל המיאוס שחשים לדבריו מצביעי המפלגה הערבים מברק בעקבות אירועי אוקטובר 2000. 

"עשה לנו טובה. תוותר על ההתנצלות שלך. תחזור למגדלי הפאר שלך ותן לנו לעשות את העבודה, אל תפריע לנו", אמר פריג' באירוע. לדבריו, "הערבים לא רוצים להיות עלה תאנה וגלגל הצלה. רוצים להיות שותפים. יש לנו מומנטום חיובי, מרצ אחרי שנים רבות הצליחה לגעת בקול העממי". בשיחה עם "הארץ" אמר: "אני לא מאמין בכוונות של ברק, הוא היה שותף של בנימין נתניהו כשר ביטחון. אם נחבור אליו אצטרך להסתובב עם שכפ"ץ נגד יריקות כשאסתובב ברחוב הערבי".

הורוביץ בהשקת הקמפיין של מרצ, הבוקרצילום: תומר אפלבאום

חרף דבריו, יו"ר מרצ הנבחר ניצן הורוביץ הבהיר כי הוא אינו פוסל חבירה לברק. "עיסאווי הוא נציג חשוב של החברה הערבית ואמר את מה שהוא מרגיש", אמר הורוביץ באירוע והוסיף, "לתחושתו שותפים רבים. אנחנו מקיימים שיחות עם כולם, גם עם ברק. אנחנו עושים זאת כשהעקרונות והערכים שלנו (של מרצ) במרכז, כולל הדברים האלה. אנחנו לא פוסלים אף אחד. טוב שהדברים נאמרו. הם מבטאים רחשי לב של ציבור רחב. הדרך צריכה להיעשות באמצעות תיקון, ליבון הדברים ומתן התייחסות ראויה".

קודם לכן טען הורוביץ כי מרצ מחדדת את ערכיה לנגד מה שכינה "מפלגות הטשטוש והאווירה". לדבריו, "הזירה הפוליטית גועשת. אנחנו מקיימים שיחות עם כולם. מדברים עם פרץ והעבודה, עם ברק ועוד. המגעים האלה יימשכו. אני הראשון שתמך בריצה משותפת. תמר (זנדברג) קראה לכך עוד לפני הבחירות, אבל האחריות שלי היא להיות קול ברור שמביע את הערכים שלנו".

חרף הפסדה במירוץ לראשות המפלגה, ח"כ תמר זנדברג התייצבה גם היא לאירוע והציגה חזית אחידה עם הורוביץ. היא אמרה כי "למרצ יש שני נכסים אידיאולוגיים פוליטייים ואלקטורליים שהיא מגיעה איתם לציבור: תפיסת העולם, הערכים והעמדות שלנו מצד אחד, ושותפות יהודית ערבית שמהווה נקודת אור משמעותית וגשר ראשון פוטנציאלי, אידיאולוגי ואלקטורלי". 

ח״כ מיכל רוזין אמרה באירוע: "אנחנו בדרך להגדלת כוחה של מרצ והחזרת המצביעים הביתה. האינפלציה של המפלגות במרכז מאפשרת לרבים לחזור ולהצביע הצבעה אידיאולוגית ולא רק אסטרטגית. רבבות רוצים לראות אותנו בממשלה הבאה. דווקא הכניסה של ברק לזירה הפוליטית ממריצה את המצביעים אלינו. בזמן שעמדות יינטשו והחזון יישכח, מרצ תישאר בערכים ובעמדות שהיא מייצגת".

השקת קמפיין המפלגה הבוקר נועד להבליט אותה על רקע השתלטותם של ברק ויו"ר מפלגת העבודה עמיר פרץ על סדר היום הציבורי בימים האחרונים. מטרת הקמפיין, דיגיטלי ברובו, למצב את מרצ כגורם מוביל במאבק סביב נושאי דת ומדינה לצד הנושאים החברתיים. הקמפיין הוא לא כולל, בשלב הראשון, את המסרים המדיניים המזוהים עם מרצ. הסיסמה שתוביל את הקמפיין, "הפעם מרצ", נועדה להחזיר אליה את המצביעים הרבים שהצביעו לכחול לבן בבחירות האחרונות.

את הקמפיין שייצא לדרך הערב יובילו הסיסמאות "דרעי, ליצמן, לא תאמינו אבל גם לחילונים יש רגשות"; "גנץ, לפיד, מה מסתבר? שגם ערבים חיים כאן" וכן "סמוטריץ, לא יעזור לך - גם הלהט"בים רוצים משפחה". הורוביץ אמר עליהן: "בזמן שכולם מתעסקים ברכילות פוליטית, אנחנו רוצים לעסוק במהות ובתוכן של הדברים. יש ציבור שלם שמבולבל. השיח הוא רק על כסאולוגיה. אף אחד לא אומר מה המטרה והתכלית. המטרה שלנו היא שוויון וחופש לאזרחים. לכן אנחנו מדגישים את הערכים האלה כבר עכשיו, בהתחלה".

הורוביץ בנאום הניצחון שלו לאחר בחירתו לראשות מרצ, בחודש שעברצילום: תומר אפלבאום

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ