ההבטחות של ברק: חוקה בתוך שנתיים, בלי תורים במיון ועם אוטובוסים בשבת

יו"ר מפלגת ישראל דמוקרטית הודיע כי יתנה כניסה לממשלה ביישום התחייבויותיו. בין היתר, אמר כי יפעל לקבוע גבולות ברורים לישראל ולקדם נישואים אזרחיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אהוד ברק בתל אביב, החודש

אהוד ברק, יו"ר מפלגת "ישראל דמוקרטית", הציג אתמול (ראשון) רשימת התחייבויות שבכוונתו לקדם אם יגיע לעמדת מפתח בממשלה הבאה. בין היתר התחייב ברק לכונן חוקה, לקבוע גבולות ברורים לישראל ולקדם נישואים אזרחיים והפעלת תחבורה אזרחית בשבת. במפלגה הבהירו שברק מתכוון להתנות את כניסתו לכל ממשלה עתידית ביישום ההתחייבויות שפרסם.

ההתחייבויות, שמשמשות מעין תחליף למצע, מסתכמות בכותרות: ברק לא ירד לפרטי עמדותיו בתחומים השונים ולא הבהיר אם ועד כמה יהיה מוכן להתפשר בנוגע להתחייבויות, שרבות מהן צפויות להקשות עליו לחבור בעתיד לקואליציה שבה יהיו חברות גם הסיעות החרדיות. למעשה, בשלהי כהונתו כראש הממשלה הכריז ברק על "מהפכה אזרחית" שכללה צעדים דומים לאלה שהוא מציע כעת, ואף הצהיר כי "בתוך שבועות נראה התחלה של קווי אוטובוס שנוסעים בשבת", אך לא הצליח להוציא לפועל את המהלך.

ברק התחייב לכונן חוקה "ברוח ערכי הכרזת העצמאות" בתוך שנתיים, ולהנהיג נישואים אזרחיים ותחבורה ציבורית בשבת כבר בתוך שנה. כן הבטיח לקבוע לישראל קו גבול ברור, "שיבטיח קודם כל ביטחון ורוב יהודי מוצק לדורות", להוריד את יוקר המחיה ב–20%, להחיל חינוך חינם מרגע הלידה וכן למגר לחלוטין את התורים בחדרי המיון בבתי החולים. בנוסף, הצהיר ברק כי יבקש "להיות הנהגה בשירות האזרחים".

פניית "הארץ" לגורמים במפלגה בניסיון להבהיר את ההתחייבויות השונות לא הניבה הסברים ברורים. כך, למשל, במפלגה לא ידעו לומר אם ברק תומך בחקיקת פסקת ההתגברות במסגרת החוקה שתתבסס על מגילת העצמאות. ברק לא הסביר כיצד יקדם חקיקת החוקה לאחר שניסיונות קודמים, לאורך שנים, כשלו. שאלה נוספת שלא זכתה למענה עד כה היא אם הנישואים האזרחיים אותם יקדם ברק כוללים גם את הקהילה הלהט"בית — מהלך שכשל בעשור האחרון בכנסת כמה פעמים, בין היתר בשל התנגדותה של ישראל ביתנו. ברק לא התייחס בסרטון שהפיץ  גם לתחומי קו הגבול שבכוונתו לקבע, אם יכלול התנחלויות מבודדות ואילו התנחלויות יפונו בעקבות זאת. במפלגה הבהירו שמהלך קביעת הגבול נועד לאפשר, בין היתר, כריתת הסכמי הגנה עם ארצות הברית.  

ברק פרסם את רשימת ההתחייבויות בניסיון לחזק את מצבה של מפלגתו, על רקע הדשדוש בסקרים, וברוח התחייבותו המפורסמת להוציא את צה"ל מלבנון, ערב בחירתו לראשות ממשלה ב–1999. "אפשר לאהוב את זה או לא, דבר אחד בטוח — כשאני מתחייב, זה קורה", אמר ברק בסרטון שהפיץ אתמול. "אחרי שנים ארוכות בהן דיממנו ללא תוחלת בלבנון, התחייבתי ב–1999 שכשאבחר אחזיר את הבנים הביתה, לישראל. התנגדויות לא חסרו אבל אני התחייבתי וקיימתי. היום אני מתחייב להחזיר גם את הדמוקרטיה לישראל".

בסרטון שבו הצהיר על הדברים אמר ברק: "כאן מגבול הצפון אני מתחייב להחזיר את הדמוקרטיה". אולם ל"הארץ" נודע כי ראש הממשלה לשעבר צילם את הסרטון באולפן וכלל לא נסע לצפון. "גבול הצפון" שנראה בסרטון הוא רקע גרפי שהודבק בעריכה. ממטה ישראל דמוקרטית נמסר בתגובה: "לשחיתות של ביבי אין גבול. את זה כבר יודעים כולם. ברק כשמאחוריו גבול הצפון מתחייב שכמו שהוציא אותנו מהבוץ הלבנוני הוא יוציא אותנו גם מהבוץ שביבי הטביע בו את כולנו. וכשברק מתחייב זה קורה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ