גנץ: אם נתניהו היה מציע שאהיה הראשון ברוטציה, אפשר היה להתחיל לדבר

בראיון ל-ynet סיפר גנץ כי טרם פיזור הכנסת הציעו לו "חצי עולם ומלואו" תמורת פירוק כחול לבן וחבירה לראש הממשלה. הוא הדגיש כי לא יישב תחת נתניהו כשיש כתבי אישום תלויים ועומדים נגדו

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גנץ בסיור בעוטף עזה, בשבוע שעבר
הארץ

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, אמר אתמול כי היה מוכן לשקול אפשרות לשבת עם בנימין נתניהו בממשלה "אם נתניהו היה רוצה להציע רוטציה ואני מתחיל אותה ראשון". במקרה כזה, אמר בראיון ל–ynet, "אפשר היה להתחיל לדבר על הדברים". עם זאת, הוא הבהיר אתמול בטוויטר: "כחול לבן תרכיב את הממשלה הבאה, שתקרא לאחדות בלי נתניהו".

בראיון התייחס גנץ לימים שלפני ההצבעה על פיזור הכנסת ולהצעות שהונחו לפניו. לדבריו, "נתניהו היה שמח לפרק את כחול לבן, להביא אותנו בכל מיני תנאים. הציעו לבוא, להצטרף, לפרק את כחול לבן: 'תבוא רק אתה, ניתן לך חצי עולם ומלואו'". כשנשאל למה הוא מתכוון ב"חצי עולם", השיב: "כל מה שאני רוצה לצורך העניין".

גנץ מזגזג

גנץ הוסיף והבהיר: "אנחנו לא יכולים לשבת תחת נתניהו כראש ממשלה, והסיבה היא לא שנאה אישית כלפי האיש. אני מסתכל על ראש ממשלה עם שלושה כתבי חשדות, אולי יהיו עוד דברים בהמשך. כאזרח אני מקווה שלא. הוא עוסק בדרכים להגנתו. זה פגיעה בשדה של הדמוקרטיה, ואיננו יכולים להסכים לכך".

עוד אמר גנץ: "אנחנו לא נשב תחת נתניהו כשיש כתבי אישום תלויים ועומדים. אנחנו יודעים שההצעות שרוצים להציע אותן עוסקות בחסינות ופגיעה בדמוקרטיה, ואיננו יכולים להסכים לכך. אני לא מוכן שיהיה פה שליט עליון שמתנהג כמו מלך".

נתניהו, בשבוע שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

מאוחר יותר טען ח"כ עפר שלח (כחול לבן) כי אף שגנץ הביע נכונות עקרונית לרוטציה עם נתניהו, המהלך איננו אפשרי מבחינה טכנית. "לא תהיה רוטציה כשבני גנץ ראשון ונתניהו שני מסיבה נורא פשוטה", אמר שלח בראיון לערוץ הכנסת. "תוך חודש־חודשיים מיום הבחירות תיפול ההכרעה בעניינו אם יש כתב אישום בהחלטה סופית. שר בממשלה הוא לא יוכל להיות עם כתב אישום. גנץ דיבר על הדבר העקרוני. יכולה להיות גם רוטציה עם מישהו אחר מהליכוד".

אין זו ההתבטאות הראשונה של גנץ שבה הביע נכונות לשבת בקואליציה עם נתניהו בתנאים מסוימים. בתחילת החודש, עם הגשת הרשימות לכנסת, גנץ לא פסל אפשרות שישב בממשלת אחדות עם נתניהו, אם תונח הצעה לתוכנית שלום אמריקאית. "קבענו שישראל לפני הכל, וכל דבר שיהיה טוב לישראל לפני הכל — אנחנו נתמוך בו", אמר. זמן קצר לאחר מכן הבהיר גנץ את עמדתו. "אני באתי להחליף את נתניהו ולא לשבת אתו, שלא יהיו טעויות", אמר יו"ר כחול לבן, שטען כי לא שמע טוב את השאלה.

במארס האחרון פורסמה בחדשות 13 הקלטה של גנץ שבה הבהיר כי הוא אינו פוסל שיתוף פעולה קואליציוני עם נתניהו. לאחר פרסום כתב החשדות נגד נתניהו בפברואר הבהיר גנץ כי "בנסיבות שנוצרו, ישיבה עם בנימין נתניהו איננה עומדת על הפרק". אולם בהקלטה נשמע גנץ אומר: "בחרתי את צמד המלים 'בסיטואציה שנוצרה' בשביל לא לסגור את הדלת עד הסוף ולנעול אותה. היא תהיה סגורה, לא נעולה". גנץ הוסיף ואמר: "עכשיו, כמו שראינו, החיים דינמיים. הסיטואציה יכולה להשתנות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ