יו"ר ועדת ההיתרים החדשה פורשת: "הוועדה הפכה לכדור משחק במגרש הפוליטי"

הודעת הפרישה מגיעה על רקע פרסומים על התנהלות בעייתית של שרה פריש בעבר. לפי חדשות 13, עבודתה כראשת ועדות של משרדי התחבורה והחינוך הופסקה בעבר, והיא מינתה את חתנה לתפקיד כשעמדה בראשות מכללת שערי משפט

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרה פריש
רויטל חובל
רויטל חובל

יו"ר ועדת ההיתרים המיועדת, השופטת בדימוס שרה פריש, הודיעה היום (שני) כי היא מוותרת על התפקיד. הודעתה מגיעה על רקע שורת פרסומים על התנהלות בעייתית שלה בעבר. פריש היא חלק משמונת החברים שהחליט למנות מבקר המדינה מתניהו אנגלמן לוועדת ההיתרים, המכריעה בניגודי עניינים של שרים ושלאחרונה דחתה את בקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו לקבל מימון ממקורביו להגנתו המשפטית.

בהודעה שפורסמה מטעם פריש נכתב: "הסכמתי למינוי מתוך ידיעה והבנה שוועדת היתרים הינה ועדה מעין שיפוטית הפועלת על בסיס קריטריונים משפטיים ואתיים, ונוגעת בעניין ולא באדם". לדבריה, "לאחר התלבטויות רבות הגעתי למסקנה ומאחר שהוועדה הפכה להיות כדור משחק במגרש הפוליטי, מקומי אינו שם. זאת ועוד - מצב שבו ועדה ציבורית חשובה הופכת קרדום לחפור בו עבור בעלי עניין המעוניינים לקעקע את מסקנותיה עוד בטרם נערך דיון אחד, וזאת באמצעות הפצת בדותות ושקרים, מחייב את כל הנוגעים בדבר לחשיבה על המקום אליו הידרדר השיח הציבורי".

בין היתר, חדשות 13 פרסמו כי ב-1998 הופסקה עבודתה של פריש בראשות ועדה של משרד התחבורה, שדנה בבקשות נהגים לקבלת רישיון להפעלת מונית, כדי לוודא שאינם בעלי עבר פלילי. לפי הפרסום, שר התחבורה באותו זמן קיבל מידע שממנו עלה חשד שעל ההיתרים חתם אחד מעורכי הדין שעבדו במשרדה, ולא פריש בעצמה. לפי הפרסום, כמה חודשים לאחר מכן הופסקה עבודתה בוועדה של משרד החינוך, שדנה בערעורים על החלטות המשרד בנוגע למוסדות רשמיים שאינם מוכרים. שר החינוך אז סבר שפריש מקבלת ערעורים רבים מדי, בניגוד לעמדת המשרד.

חדשות 13 פרסמו גם כי ב-2004 מינתה פריש את חתנה לעמוד בראש פרויקט יוקרתי של מכללת שערי משפט, בזמן שעמדה בראש המכללה. לפי הפרסום, כאשר הועלתה בקשה לבדוק העדפת מקורבים, הנושא הושתק. עוד פורסם כי במסמך של עמותת שערי משפט הועלתה בקשה לבדוק גם ניסיון להביא לאישור תנאי שכר מופלגים לפריש, וכן בזבוז, פזרנות ואי-סדרים בהתנהלותה. בחדשות 13 הוסיפו כי פריש והמכללה סיכמו שלא לנקוט הליכים משפטיים ולהכחיש את הנושא אם יפורסם.

פריש פרשה משיפוט ב-1994, ומאז היא עומדת בראש משרד עורכי דין פרטי המייצג לקוחות מבוקרים רבים, בהם עיריית פתח תקוה. אחת עורכות הדין במשרדה היא בתו של מי שהיה במשך שנים יו"ר סניף הליכוד בפתח תקוה. ב-2015 נבחר המשרד בראשות פריש לתת שירותים משפטיים למשרד ראש הממשלה, ללא מכרז. ב-2006 היא היתה חברה בגרעין המייסד של הבית היהודי.

לפי הודעת מבקר המדינה אנגלמן משבוע שעבר, פריש היתה אמורה לעמוד בראש הוועדה ביחד עם השופטת בדימוס נחמה מוניץ. אנגלמן מינה גם את מנכ"ל משרד האוצר לשעבר שמואל סלבין, מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר עדן בר טל, מנכ"ל אוניברסיטת תל אביב לשעבר מרדכי כהן, יו"ר עמותת יחדיו ד"ר אסתר לוצאטו, העומדת בראש משרד מוביל בתחום הפטנטים, חבר המל"ג ישראל תיק והרב ד"ר שלום שרון, המכהן כראש הקתדרה לחקר יהדות אתיופיה במרכז האקדמי אונו.

הוועדה הקודמת הורכבה ממשפטנים בלבד - שופט בדימוס שכיהן כיו"ר ושני נציגי ציבור שהיו משפטנים, נורית ישראלי ואביגדור רביד. ישראלי, רביד והשופט בדימוס עזרא קמא התפטרו לפני כשבועיים מתפקידם בביקורת על התערבותו של אנגלמן בעבודתם. תוכנית המבקר היא להחליף את המשפטנים בוועדה ב"בכירים במשק ומומחים במדיניות ציבורית", אף שתפקידה הוא להכריע בבקשות שרים שאופיין משפטי ושעלולות לעורר ניגוד עניינים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ