יו"ר רע"ם: שוחחנו עם הליכוד לפני פיזור הכנסת, נתן אשל ביקש שלא נצביע נגד הממשלה

מנסור עבאס אישר כי התקיימו שיחות בין מפלגתו למקורבו של רה"מ, אך הוסיף שבסיטואציה הנוכחית "זה לא בא בחשבון". "נתניהו מאשים את כחול לבן שהם נשענים על המלצת ח"כים ערבים - אבל שלח לפני 4 חודשים את נציגיו לאנשי התנועה האיסלאמית", אמר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עבאס ויו"ר תע"ל, מטאנס שחאדה בבית הנשיא, באפריל

יו"ר רע"ם, מנסור עבאס, אישר ל"הארץ" כי אחרי הבחירות באפריל קיים שיחות עם נתן אשל, מקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. את הדברים אמר לאחר שאתמול נמתח חבר הכנסת היוצא מרע"ם, עבד אל-חכים חאג' יחיא, ואמר ברדיו קול חי כי עבאס קיים שיחות עם אשל ועם מיקי זוהר מהליכוד. מתע"ל נמסר כי לא היתה פנייה לחברי המפלגה.‎

עבאס הדגיש כי השיחות היו בשם רע"מ בלבד שיוצגה בשני מנדטים, ולא בשם שותפיו מבל"ד. "אשל ביקש שלא נצביע נגד הממשלה, שעמדה אז על 60 מנדטים וליברמן היה בהמתנה", סיפר עבאס. "הסיטואציה הפוליטית היתה שנתניהו הולך להרכיב ממשלה, ואני כשחקן על המגרש הפוליטי רציתי להשפיע ולהשיג הישגים לציבור שלי, לא באופן אישי. דיברנו על הכרה בכפרים הלא מוכרים בנגב, על ביטול חוק קמיניץ, על מאבק באלימות בחברה הערבית, על ביטול חוק הלאום ומעמד השפה הערבית. בעיני, אם היינו משיגים הישגים כאלה, בחברה הערבית לא היו יוצאים נגד. ראש הממשלה העדיף בסוף לפזר את הכנסת‎".

נתניהו ואיימן עודה בכנסת, החודשצילום: אוליבייה פיטוסי

עבאס ציין כי "ראש הממשלה נתניהו, שהסית נגד הציבור הערבי ונגד הרשימה המשותפת ומאשים את כחול לבן שהם נשענים על ההמלצה של הח"כים הערבים, שלח לפני ארבעה חודשים את נציגיו לנהל מגעים מול נציגי רע"ם - שהם נציגי התנועה האיסלאמית - כדי להציל את ממשלתו".

עבאס אמר כי בסיטואציה הנוכחית, כאשר רע"ם מיוצגת בשלושה מנדטים ברשימה המשותפת, "נוכח ההתנהלות של נתניהו והצהרותיו זה לא בא בחשבון". "הלכנו לבחירות כדי להפיל את נתניהו ולא כדי להציל אותו", הבהיר יו"ר רע"ם.

הפגישה נחשפה במתיחה

חאג' יחיא דיבר בתוכנית של מנחם טוקר ברדיו קול חי כחלק ממתיחה, שבמהלכה חקיין התחזה לנתניהו ניסה לשכנע אותו לתמוך בו להרכבת הממשלה. "אני רוצה להגיד לך שאני שמח שלא הצבעת לכחול לבן", אמר החקיין, יהודה שוקרון. "נשב על כל הרגולציות של המגזר הערבי, נטפל בכם, נדאג לקיצוניות ולאפליה הזאת אם רק תתן לי את הכוח הזה. אתה הרי משכת את ההצבעה שלך עבור בני גנץ, נכון?"

בשלב זה תיקן חאג' יחיא כי הוא מרע"ם ולא מבל"ד, וכי כלל לא נבחר לכנסת הבאה. "השפעות יש לי במקום שלי ברע"ם במידה ויש רצינות, כי ישבנו עם אשל בזמנו. אם יש משהו רציני..." כאן התערב "נתניהו" ואמר לחאג' יחיא: "יש רצינות, אז אשל אמר מה שהוא אמר". הח"כ היוצא מרע"ם הגיב: "אני יכול להשפיע, עדיין לא יצאתי מהתחום".

חאג' יחיא במסיבת עיתונאים, בשנה שעברהצילום: עופר וקנין

בהמשך החקיין של נתניהו המשיך ללחוץ על חאג' יחיא כדי שזה יתמוך בו להרכבת הממשלה. "בוא אני אעזור לך עם משהו", ענה לו חאג' יחיא, "אשל יוכל לדבר עם מנסור עבאס. אשל יכול לדבר... הוא היה בישיבה עם מנסור עבאס, כנראה שהיתה כימיה ביניהם יותר מאשר איתי".

"מבחינתנו אין לנו עדיפות בין גנץ ונתניהו, מבחינתנו חשובים שלנו האינטרסים של המגזר שלנו ואחרי 71 שנים שיהיה שינוי", הוסיף חאג' יחיא בהמשך, "אני חושב שעם מנסור עבאס... וגם יכול להיות אשל וגם מיקי זוהר שהיו הרבה שיחות לפני פיזור הכנסת ביחד. הדמות הדומיננטית ברע"ם זה מנסור והוא יקשיב. אם אתם ממש רציניים, הוא הכתובת".

בציוץ בחשבון הטוויטר שלו, אישר ח"כ זוהר את דבר המגעים. "הכל ידוע, נפגשתי עם נציגיהם לבקשתם, הם העבירו בקשות וכולן נדחו על הסף על ידי ראש הממשלה", אמר.

ביוני האחרון פרסם אשל, לשעבר ראש לשכת ראש הממשלה, מאמר ב"הארץ" תחת הכותרת "להפסיק להתפצל, ולפנות לערבים". במאמר כתב אשל כי "עלינו לקשור את גורלנו עם ערביי ישראל". כעבור שבוע, התראיין מיקי זוהר בגל"צ ואמר כי "התקיימו מגעים בין הליכוד למפלגות הערביות לאחר הבחירות".

עוד באותו חודש, אביגדור ליברמן טען כי הליכוד מתכנן להקים אחרי הבחירות "ממשלת מיעוט בתמיכה של המפלגות הערביות מבחוץ". בליכוד הכחישו את הדברים וכינו אותם "פייק ניוז מנותק מהמציאות", בעוד שמהרשימה המשותפת הבהירו בתגובה כי "לא נשתף פעולה עם הליכוד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ