יהונתן ליס
יהונתן ליס
נתניהו בישיבת ממשלה, היום
נתניהו בישיבת ממשלה, היוםצילום: אוהד צויגנברג
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הליכוד צפוי לערוך הערב (ראשון) "כינוס חירום" נגד הקמת ממשלת מיעוט בראשות כחול לבן ובתמיכת הרשימה המשותפת. בליכוד קיוו שראשי סיעות "בלוק הימין" ישתתפו בכינוס, אך על אף בקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו, הם לא יגיעו לאירוע.

גורם באחת מהמפלגות אמר היום ל"הארץ" כי "אנחנו לא רוצים להיות שותפים לקרקס של נתניהו. הוא לא יכול לגרור אותנו לאירוע בכל פעם שהוא רוצה". לדברי גורם אחר, נציגי חלק מהמפלגות לא יכולים להגיע מסיבות טכניות. גורם באחת מהמפלגות החרדיות אמר ל"הארץ" שגם העובדה שמדובר באירוע עם קהל מעורב תקשה על נציגי המפלגות החרדיות לקחת בו חלק.

חברי הליכוד בישיבת ממשלה, היום
חברי הליכוד בישיבת ממשלה, היוםצילום: אוהד צויגנברג

במהלך שעות הבוקר התלבטו ראשי המפלגות אם להגיע לאירוע או לא, ובליכוד הביעו חשש שנוכחות חלקית בלבד של נציגי הגוש תאותת לציבור שמדובר בכישלון של הכנס. בשל כך הוחלט להודיע רשמית על ביטול השתתפותם, ועל כינוס של כל חברי הכנסת המרכיבים את בלוק הימין, שייערך מחר.

יו"ר סיעת בל"ד, ח"כ מטאנס שחאדה, שלח היום מכתב ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שבו ביקש ממנו למנוע את כינוס "ההסתה" לדבריו של הליכוד הערב. במכתב הסביר שחאדה כי בקיום הכנס יש בכדי "ללבות את אווירת ההסתה נגד חברי כנסת ערבים מהרשימה המשותפת, ואף להוציא לפועל פגיעה פיזית בהם". במכתב ביקש שחאדה למנוע את הכינוס ובכך למנוע "תוצאות ידועות מראש של הסתה, אלימות וליבוי אווירת השנאה כלפי האזרחים הערבים". 

אתמול הזהיר נתניהו כי הקמת ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת היא "מצב חירום שלא היה כמותו בתולדות מדינת ישראל". נתניהו הוסיף כי "בחירות זה אסון, אבל הקמת ממשלה שתלויה במפלגות הערביות זה אסון גדול יותר. אסור לתת לזה לקרות". יו"ר כחול לבן בני גנץ השיב לדברי נתניהו ואמר: "מצב חירום זה מאות טילים על אזרחי מדינת ישראל. נתניהו, תפנים: אני אעשה הכל כדי למנוע ממך לגרור את אזרחי ישראל למערכת בחירות בפעם השלישית". גנץ קרא לנתניהו לנהל עמו משא ומתן ישיר "בלי בלוק החסינות, בלי טריקים ובלי ספינים". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ