"כמעט הסתדרנו" מול "פייק מו"מ": הגרסאות הסותרות של כחול לבן והליכוד

בכירים בליכוד טענו כי הצדדים היו קרובים למתווה שבו נתניהו יהיה ראשון ברוטציה, יפרוש לנבצרות כעבור שנה לכל היותר מכתב אישום ולא יפרק את בלוק הימין. גורם בכחול לבן: בכל פעם שהתקרבנו, הליכוד העלה טענות שהרחיקו בינינו

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גנץ ונתניהו, החודש. הדיונים לא עסקו בקווי יסוד או בסדר היום של ממשלת האחדות
גנץ ונתניהו, החודש. הדיונים לא עסקו בקווי יסוד או בסדר היום של ממשלת האחדותצילום: אוהד צויגנברג
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שעות לפני שבני גנץ הודיע כי הוא מחזיר את המנדט להרכבת הממשלה, בכירים בליכוד טענו היום (רביעי) כי כמעט הושגה פשרה עם כחול לבן על הנושאים המרכזיים שעמדו במחלוקת, אך בכירי הרשימה של גנץ - בעיקר יאיר לפיד ומשה יעלון - טרפדו אותה. בליכוד אמרו כי הצדדים היו קרובים להשגת מתווה שלפיו בנימין נתניהו יהיה הראשון ברוטציה, יפרוש לנבצרות בטווח של חצי שנה עד שנה לאחר הגשת כתב אישום ולא יפרק את בלוק הימין. מנגד אמר הערב גורם בכחול לבן: "זה היה פייק מו"מ, שיח שלא היה בו שום דבר. בכל פעם שהרגשנו קרבה בעמדות, הליכוד העלה טענות נוספות שנועדו לגרום לנו לומר 'לא'".

הדיונים לא עסקו בקווי יסוד או בסדר היום שתקדם ממשלת האחדות. מקור בליכוד הבקיא במגעים אמר ל"הארץ" כי בעוד אנשי כחול לבן קראו בפומבי לפירוק בלוק הימין ודרשו שגנץ יהיה ראשון ברוטציה, בחדרי המו״מ הגיעו למסקנות הפוכות לחלוטין. "כל השיח בין הצדדים היה שברור שנתניהו יהיה ראשון. בכחול לבן לא ערערו על זה", הוסיף המקור. לעומתו אמר המקור בכחול לבן כי "הבסיס לדיון היה כל העת שבני יהיה ראשון ברוטציה", אך לא התכחש לטענה כי מפלגתו לא היתה מתנגדת לכניסת גוש הימין לקואליציה: "לא פסלנו אף אחד. אמרנו לליכוד שנסכם קווי יסוד ושהם יכולים להביא את נציגי הגוש על בסיס הקווים, אבל התעקשנו לנהל מו"מ ישיר מול הליכוד ולא מול הגוש. סביב זה היה הבלגן הגדול".

השרים יריב לוין וזאב אלקין, נציגי צוות המו"מ של הליכוד, החודש. בליכוד אומרים כי יש פער בין אמירות כחול לבן לבין הדיונים
השרים יריב לוין וזאב אלקין, נציגי צוות המו"מ של הליכוד, החודש. בליכוד אומרים כי יש פער בין אמירות כחול לבן לבין הדיוניםצילום: מוטי מילרוד

בנוגע לשאלת יציאתו של נתניהו לנבצרות אם יוגש נגדו כתב אישום, גורמים בליכוד אמרו: "לנו היה ברור שנתניהו יישאר בתפקיד שנה לכל היותר. בכחול לבן קיבלו את זה שלא ייתכן שהוא יכהן פחות מחצי שנה - כי הרי אם הולכים עכשיו לבחירות, גם ככה יש לו עוד שבעה חודשים כראש ממשלה. הם הסכימו שהנבצרות לא תהיה מיידית, אלא כעבור פרק זמן מסוים. בנושא הזה, הפערים בינינו היו קטנים". גם כאן הגורם בכחול לבן מציג גרסה שונה בתכלית: "דרשנו שנתניהו יצא לנבצרות עם הגשת כתב האישום נגדו. הם לא היו מוכנים לשמוע על זה". 

שאלה נוספת שהעסיקה את הצוותים היתה כיצד להבטיח שנתניהו יאפשר את הרוטציה עם גנץ ולא יעדיף לפזר את הממשלה וללכת לבחירות נוספות. גם בליכוד חששו כי מתכונת הרוטציה שהציע הנשיא (שנה נתניהו, שנתיים גנץ ושנה נוספת לנתניהו) לא תתממש, בסופו של דבר, בגלל האינטרסים הפוליטיים של כחול לבן. "כולם מבינים שהתקופה האחרונה של הרוטציה לא תקרה", הסביר גורם בליכוד. "מבחינת גנץ, אין שום היגיון פוליטי לאפשר לביבי לחזור להיות ראש ממשלה אחריו - וברור לנו שעדיף לו לדרדר את המערכת לבחירות מעמדה של ראש ממשלה, ולא מעמדת שר בממשלה שהליכוד מוביל", הוסיף.

אשר לשאלת פירוק גוש הימין, גורם בליכוד אמר כי "כחול לבן לא ביקשו מאיתנו לוותר על הגוש", מאחר ש"הם מבינים שלא נסכים לזה ושזה פתטי, אחרי שהם הציעו לכל אחת מהמפלגות האלה עולם ומלואו כדי שיערקו מהגוש ויחברו אליהם". בליכוד מעריכים כעת שגם אם ליברמן יתרצה ויסכים לחבור לממשלת ימין, נתניהו יעדיף לחתור לממשלת אחדות או לבחירות. "הנחת העבודה שלנו היא שממשלה צרה עם ישראל ביתנו מצד אחד והחרדים מהצד השני היא ממשלה לא פשוטה שמוטב להימנע ממנה", אמר גורם בסביבת רה"מ. לדבריו, "יהיה קשה ליישב את העקרונות של שני הצדדים ואת הדרישות התקציביות שלהם".

ראש צוות המו"מ של כחול לבן, יורם טורבוביץ', החודש. מכחישים בדיעבד את טענות הליכוד
ראש צוות המו"מ של כחול לבן, יורם טורבוביץ, החודש. מכחישים בדיעבד את טענות הליכודצילום: תומר אפלבאום

בליכוד מעריכים כי סיכוייהם להרכיב ממשלה ללא כחול לבן אחרי הבחירות נמוכים, אך גם סיכוייו של גנץ להגדיל את כוחו של גוש המרכז-שמאל אינם גבוהים. "כדי להרכיב ממשלה נצטרך לגייס בבחירות עוד שישה מנדטים", הוסיף הגורם, "אני לא יודע אם יש לנו סיכוי להשיג תוצאה כזאת. אבל כדי שבני גנץ יוכל להרכיב ממשלה עם הרשימה המשותפת ובלי ליברמן, הוא יזדקק לארבעה עד שמונה מנדטים נוספים - והם בוודאות לא יצליחו להגיע להישג כזה. בסופו של דבר, אחרי הבחירות, נגיע לאותו המצב ולאותם ויכוחים. גם אם הליכוד יפסיד קצת מצביעים לכיפות הסרוגות, זה לא ישנה את המאזן בין הגושים".

המפלגה נערכת לאפשרות שבג"ץ יקבע כי נתניהו אמנם רשאי לכהן כראש ממשלה, אך לא יוכל לקבל את המנדט להרכבתה בשל כתב אישום שיוגש נגדו. גורם בליכוד הטיל ספק בכך שבית המשפט יאסור על נתניהו לכהן כראש ממשלת מעבר הנאשם בפלילים, משום שלשון החוק שמכשירה את כהונתו בשגרה אינה מתייחסת למעמדו המשפטי כראש ממשלה זמני. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ