ח"כ דוד ביטן, החשוד בשוחד, ויתר על המינוי לשר החקלאות לאור העיכובים

ביטן מתח ביקורת מרומזת על נתניהו שהבטיח למנותו לשר כבר לפני כמה שנים, ואמר כי חבל שהמינוי "נדחה כל הזמן באמתלות שונות עד שהגענו לנקודה שמעקרת אותו מתוכן". אתמול החליטה הממשלה לדחות את מינוי השרים החדשים בשל קשיים שהעלה בג"ץ

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוד ביטן בכנס הליכוד, בחודש נובמבר
דוד ביטן בכנס הליכוד, בחודש נובמברצילום: מוטי מילרוד

חבר הכנסת דוד ביטן החשוד בשוחד מסר היום (שישי) כי הוא מוותר על מינויו לשר החקלאות. "בעקבות ההשהייה במינוי השרים החלטתי לוותר על המינוי", מסר ביטן, שהוסיף כי "חבל שמינוי שהיה צריך להתבצע לפני שנתיים נדחה כל הזמן באמתלות שונות עד שהגענו לנקודה שמעקרת אותו מתוכן". נתניהו הבטיח לביטן למנותו לשר כבר לפני כמה שנים, והכריז על המינוי ביום ראשון האחרון. אתמול הוחלט בממשלה לדחות את מינוי השרים החדשים, לאחר שבג"ץ העלה שאלה בנוגע לסמכותה של ממשלת מעבר למנות שרים.

נתניהו התפטר לפני כשבוע מתפקידי השרים שאותם החזיק בשל הגשת כתב האישום נגדו. המשטרה המליצה במארס להעמיד לדין את ביטן בגין לקיחת שוחד ב-12 פרשות שונות, שבמסגרתן העבירו לו קבלנים ואנשי עסקים, באמצעות חברו ומקורבו לשעבר, משה יוסף, מאות אלפי שקלים במזומן.

גם מינויים של יפעת שאשא-ביטון למשרד העבודה והרווחה, יצחק כהן למשרד השיכון וציפי חוטובלי למשרד התפוצות יתעכב. לאור החלטת בג"ץ, נדרש היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט למסור את חוות דעתו אם ניתן למנות חבר כנסת שאינו שר לתפקיד שר, או שהמינוי בממשלת מעבר יכול להינתן רק לשר שכבר מכהן. השרים החדשים אמורים היו להיות ממונים ביום ראשון בישיבת הממשלה. 

השופטים דחו אתמול עתירה נגד מינוי נפתלי בנט לשר הביטחון, אולם נשיאת העליון אסתר חיות ציינה בהחלטתה כי ישנם מקרים שבהם לא ניתן למנות שרים בממשלת מעבר. "יש להבחין בין מצבים שבהם מתעורר צורך - כדוגמת הצורך להחליף שר שהתפטר מהממשלה או שנפטר חלילה - ובין מצבים שאין בהם חשש להיווצרותו של 'חלל שלטוני' - למשל, כאשר הממשלה שואפת לשנות את חלוקת התפקידים בין השרים המכהנים או לצרף שר חדש במקום שר המוסיף לכהן כחבר בממשלה בתפקיד שר אחר", כתבה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ