ריבלין, נתניהו, גנץ וחיות לבד במליאה: הכנסת ה-23 הושבעה בסבבים

ההשבעה נעשתה לקבוצות של שלושה ח"כים בכל פעם עקב התפשטות הקורונה, והצעת החוק הראשונה שהוגשה מטעם ישראל ביתנו דורשת להדיח את נתניהו. השר הנגבי השתתף בהצבעה אף שהתבקש להימנע מכך, לאחר ששהה לצד אדם שנחשף לקורונה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מליאת הכנסת, היום
מליאת הכנסת, היוםצילום: חיים צח / לעמ

הכנסת ה-23 הושבעה היום (שני) במליאת הכנסת בירושלים ב-40 סבבים של שלושה חברי כנסת בשל התפשטות הקורונה. בכל רגע לא נכחו במליאה יותר מעשרה אנשים, כולל יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, נשיא המדינה רובי ריבלין ומזכירת הכנסת ירדנה מלר-הורוביץ - שמלווים את האירוע מתחילתו ועד סופו. הראשונים שהצהירו אמונים היו אדלשטיין, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ - היחידים שנוכחים בנאומיהם של ריבלין ואדלשטיין בפתח הישיבה. 

בתוך כך יועמ"ש כחול לבן שיגר מכתב לאדלשטיין, בו נכתב כי "אם לא תאפשר דיון על החלפת יו"ר הכנסת, נעתור לבג"ץ". לצד זאת, ישראל ביתנו הגישה את החוק הראשון בכנסת ה-23, הצעת תיקון לחוק יסוד הממשלה שקוראת בפועל להביא להדחת נתניהו. את ההצעה, שדורשת להפסיק כהונת ראש ממשלה בממשלת מעבר שהוגש נגדו כתב אישום, הגיש ח"כ עודד פורר בגיבוי יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן. היא נועדה ללחוץ על נתניהו במשא ומתן הקואליציוני שמתחיל בימים אלה, ולהבהיר לו שגוש חברי הכנסת שמתנגד לכהונתו יכול לפעול להדחתו.

גנץ בהשבעת הכנסת, היוםצילום: גדעון שרון / דוברו

מפלגת כחול לבן הגישה הצעת חוק דומה לתיקון חוק יסוד הממשלה, שדורשת הפסקת כהונת ראש ממשלה או שר שהוגש נגדו כתב אישום. בנוסף, הגישו חברי המפלגה הצעת חוק הדורשת לאסור את הטלת מלאכת הממשלה על ח"כ שהוגש נגדו כתב אישום, וכן הצעת חוק להגבלת כהונת ראש ממשלה לשתי קדנציות.

בחדשות 12 פורסם כי שר החקלאות, צחי הנגבי, השתתף בהצבעה אף על פי ששהה לצד חולה קורונה. הנגבי מסר כי השתתף בכינוס ראשי המועצות האזוריות עם חברי הכנסת רם בן ברק ואלון שוסטר (כחול לבן), וכי בהמשך נודע כי השתתף בכינוס בעלה של אשה שנדבקה בנגיף. לדבריו, אף שבן ברק ושוסטר התבקשו מראש להימנע מהשבעתם, קצין הכנסת הודיע לו על כך עשר דקות לפני ההצבעה ולכן "עלה להישבע במרחק ניכר מכל אדם אחר ויצא מן הכנסת". עוד מסר הנגבי כי "במהלך הערב יודיע קצין הכנסת מה העלתה בדיקת האדם שהשתתף בכינוס". 

נתניהו בהשבעת הכנסת, היוםצילום: גדעון שרון / דוברו

מוקדם יותר היום קיבל גנץ את המנדט להרכבת הממשלה מנשיא המדינה. לאחר קבלת המנדט גנץ שוחח עם יו"ר ימינה נפתלי בנט, יו"ר יהדות התורה יעקב ליצמן ויו"ר ש"ס אריה דרעי, שלפי שעה סרבו להיפגש עמו. לאחר שיחתם קרא בנט לגנץ להיכנס לממשלה בראשות נתניהו והוסיף כי לא ייפגש עמו כל עוד מפלגתו לא תתנער מתמיכת הרשימה המשותפת.

מיהדות התורה נמסר כי המפלגה מאוחדת בתמיכתה בנתניהו כחלק מבלוק הימין וכי ייפגשו עם גנץ רק בתיאום עם מפלגות הבלוק. גם דרעי השיב כי הוא נשאר בבלוק הימין. לצד זאת, גנץ נפגש עם יו"ר העבודה עמיר פרץ ושוחח עם ליברמן. בסוף הפגישה עם ליברמן נמסר מכחול לבן כי "השניים סיכמו להמשיך במאמצים להרכבת ממשלה רחבה והחזרת הכנסת לתפקוד". בנוסף שוחח גנץ עם יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה, ואמר לו כי כל האופציות פתוחות. 

עם הטלת המנדט אמר ריבלין כי "זהו זמן קצר, ואולם בנסיבות הנוכחיות של עת חירום לאומית ובינלאומית, גם זה פרק זמן ארוך מדי". ריבלין הוסיף כי "ייתכן שהקמת ממשלה בהקדם תהיה כרוכה בעיצוב הסדרי ביניים לחודשים הקרובים, אך אין לי ספק כי זה מה שהעם מצפה ממנהיגיו בשעה זאת. בחירות רביעיות אינן אפשריות".

בנאום שנשא אמר גנץ: "אני נותן לכם את מילתי, אעשה הכל כדי להקים בתוך ימים ספורים ככל שניתן להקים ממשלה פטריוטית שבה אייצג את כלל אזרחי ישראל. ממשלה שבה אני אגן על האינטרסים של מתיישבי יהודה ושומרון ושל אזרחי ישראל הערבים, של תושבי הפריפריה ומרכז הארץ. ממשלה שאני אוביל לריפוי החברה הישראלית מנגיף הקורונה, וגם מנגיף הפילוג והשנאה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ