יועמ"ש הכנסת בביקורת על אדלשטיין: אין לדחות את הקמת הוועדות מעבר ליום שני

איל ינון כתב כי דחיית הקמת הוועדות עד שבוע הבא היא "בלתי סבירה". אדלשטיין אסר על כינוסים של יותר מעשרה אנשים בכנסת, אך ציין כי הדבר לא ימנע הצבעות במליאה או את עבודת הוועדות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אדלשטיין בכנסת, החודש
אדלשטיין בכנסת, החודש
יהונתן ליס
יהונתן ליס

היועץ המשפטי לכנסת, עו”ד איל ינון, מתח היום (רביעי) ביקורת על החלטת יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין לדחות את הקמת הוועדה המסדרת ויתר ועדות הכנסת עד יום שני הבא. עם זאת, הוא נאלץ להתיר את המהלך משום שתקנון הכנסת קובע כי על מנת לכנס את המליאה לפני מועד זה יש צורך באישורה של הוועדה המסדרת, וזו לא הוקמה עד כה.

"אם בימים כתיקונם ישנה חובה חוקתית להקים את הוועדה המסדרת מוקדם ככל האפשר ולהתניע את עבודת הכנסת החדשה", כתב ינון לאדלשטיין, "הרי שבעת הזו הדברים נכונים שבעתיים כאשר המדינה מתמודדת עם משבר בריאותי חמור וחסר תקדים בעל השלכות רחבות בתחומי חיים שונים, והכנסת אינה מקיימת את החובות המינימליות המוטלות על פרלמנט במשטר דמוקרטי - לפקח על פעילות הממשלה ולאשר חקיקת חירום המתחייבת מכורח הנסיבות".

ינון בכנסת, בשנה שעברה
ינון בכנסת, בשנה שעברה

ינון ביקר בחריפות את השיהוי בהקמת הוועדות ודרש כי המהלך יבוצע בתוך שבוע ממועד השבעת הכנסת, ביום שני האחרון. "ככל שלא תהיינה הסכמות עד לתחילת שבוע הבא, תקום חובה לשים על סדר יומה של הכנסת ללא דיחוי נוסף את בחירתה של הוועדה המסדרת", כתב. הוא ביקר את החלטתו של היו"ר להמתין עד שהליכוד וכחול לבן יגיעו להסכמות על הרכב הוועדות ומסר: "הנוהג שלפיו מובא לאישור המליאה הרכב אחד מוסכם, ראוי ככל שיהיה, אין בו כדי לגבור על הוראת החוק המפורשת, המחייבת להקים את הוועדה המסדרת 'מוקדם ככל האפשר', ואין בו כדי למנוע או כדי לעכב באופן בלתי סביר את הקמת הוועדה המסדרת בהיעדר הסכמה".

בתוך כך, אדלשטיין הורה היום על שורת החמרות על פעילות הכנסת עקב הנחיות משרד הבריאות למניעת התפשטות הקורונה. לפי ההנחיות החדשות, שהופעלו מתוקף סעיף 2 לחוק משכן הכנסת, לא תתקיים בכנסת התכנסות של יותר מעשרה אנשים באותו אולם, ותחול הקפדה על מרחק שני מטרים מאדם לאדם.

אדלשטיין ציין במכתב ששיגר לחברי הכנסת ולעובדי המשכן כי ההנחיות לא ימנעו הצבעות במליאה, שיבוצעו בהדרגה כפי שהתקיימה השבעת הכנסת או בשיטה אחרת. כמו כן, "אין בהוראותיי אלה כדי לפגוע בסדירותם של דיוני הכנסת וועדותיה", ציין היו"ר. ההנחיות יהיו תקפות ל-14 יום.

אדלשטיין הוסיף כי שני שרים ושני חברי כנסת - אריה דרעי, זאב אלקין, אלון שוסטר ורם בן ברק - כבר נכנסו לבידוד לאחר שנחשפו לחולה מאומת, והוסיף: "אם לא ננהג במידת ההחמרה הראויה, איש מבאי המשכן לא יהיה מוגן מהנגיף והדבר עלול להביא לפגיעה בעבודת הכנסת והממשלה. לא אתן לאיש לסכן את בריאותם של חברי הכנסת, העובדים המסורים וכל באי הבית, ועל כך לא אתפשר".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ