אורלי לוי אבקסיס קראה להעניק לנתניהו את המנדט להרכבת הממשלה

לאחר פרישתה מהשותפות עם העבודה ועם מרצ, כתבה יו"ר גשר כי היא נמנית עם גוש התומכים בראש הממשלה, וכי פנייתו של גנץ להארכת המנדט היא "הודאה בחוסר יכולתו להרכיב ממשלה"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו ולוי אבקסיס במליאת הכנסת, ב-2016
נתניהו ולוי אבקסיס במליאת הכנסת, ב-2016צילום: אמיל סלמן

ח"כ אורלי לוי אבקסיס (גשר) קראה היום (ראשון) להטיל את המנדט להרכבת הממשלה על ראש הממשלה בנימין נתניהו. לאחר הבחירות המליצו 58 חברי כנסת להעניק לנתניהו את המנדט, והיום כתבה לוי כי היא החברה ה-59 בגוש התומכים בראש הממשלה. נתניהו ציטט את הודעתה וכתב "אורלי, ברוכה הבאה".

"פנייתו של גנץ לנשיא המדינה להארכת המנדט היא הודאה בחוסר יכולתו להרכיב ממשלה", כתבה לוי אבקסיס בפייסבוק, "הפנייה להארכת המנדט נועדה להרוויח זמן כאמצעי להפעלת לחץ במשא ומתן התקוע. יש רק דרך אחת לצאת מן המבוך, והיא לתת לנתניהו את המנדט, כי רק לו הסיכוי להרכיב ממשלה".

לוי אבקסיס התמודדה בבחירות ברשימה משותפת עם העבודה ועם מרצ, ובחודש שעבר התפצלה מהן והפכה לסיעת יחיד. עוד בטרם התפצלה היא לא המליצה על גנץ, ואמרה כי לא תתמוך בנסיונו להקים ממשלה הנשענת על תמיכת הרשימה המשותפת.

יו"ר מרצ ניצן הורוביץ כינה בתגובה את הכרזתה של לוי אבקסיס "מהלך בזוי וגניבת קולות שמאל להשגת טובות הנאה אישיות". לדבריו, "יש לחשוף מיד את הסכם השוחד הפוליטי בין לוי אבקסיס לנתניהו".

נשיא המדינה ראובן ריבלין דחה היום את בקשת גנץ להאריך את המנדט להרכבת הממשלה בשבועיים נוספים. המנדט של גנץ יפקע מחר בחצות. לפי בית הנשיא, אם גנץ ונתניהו לא יחתמו על הסכם להקמת ממשלה עד מחר "ולא תשתנה תמונת הממליצים, ישוב המנדט לכנסת ותחל תקופת 21 הימים בהם יוכלו חברי הכנסת לגבש רוב להמלצה על מועמד מוסכם. למועמד המוסכם ינתנו 14 יום להרכיב ממשלה". במפלגת הליכוד קראו לנשיא להעביר את המנדט לנתניהו.

ריבלין עשוי עדיין להאריך את המנדט של גנץ או להעבירו לנתניהו - ולא לכנסת - בשני תרחישים: אם נתניהו וגנץ יבקשו יחד הארכה עבור אחד מהם או אם אחד מהם ישיג רוב ברור של יותר מ-61 ממליצים. "במידה ובזמן שנותר עד תום התקופה הראשונה שניתנה לגנץ להרכבת ממשלה, ישתנו הנסיבות ויבואו הצדדים אל הנשיא בבקשה להארכת התקופה על מנת לסייע בידם להגיע להסכם, ישקול זאת הנשיא שנית", נמסר. עוד צוין כי ריבלין קיבל את ההחלטה "לאחר ששוחח גם עם יו"ר הליכוד בנימין נתניהו, שלא אישר כי השניים קרובים לחתימה על הסכם שיוביל לממשלת אחדות". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ