ריבלין דחה את בקשת גנץ להאריך בשבועיים את המנדט להרכבת הממשלה

הליכוד ביקש מהנשיא להעביר את המנדט לנתניהו. ריבלין עשוי להאריך את המנדט של גנץ או להעבירו לנתניהו אם אחד מהם ישיג רוב ברור של יותר מ-61 ממליצים, או אם שניהם יבקשו יחדיו הארכה עבור אחד מהם. אחרת, המנדט יועבר לכנסת מחר בחצות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גנץ וריבלין בבית הנשיא בירושלים, בחודש שעבר
גנץ וריבלין בבית הנשיא בירושלים, בחודש שעברצילום: קובי גדעון / לעמ

נשיא המדינה ראובן ריבלין דחה היום (ראשון) את בקשת יו"ר כחול לבן בני גנץ להאריך את המנדט להרכבת הממשלה בשבועיים נוספים. המנדט של גנץ יפקע מחר בחצות. לפי בית הנשיא, אם גנץ וראש הממשלה בנימין נתניהו לא יחתמו על הסכם להקמת ממשלה עד מחר "ולא תשתנה תמונת הממליצים, ישוב המנדט לכנסת ותחל תקופת 21 הימים בהם יוכלו חברי הכנסת לגבש רוב להמלצה על מועמד מוסכם. למועמד המוסכם ינתנו 14 יום להרכיב ממשלה". במפלגת הליכוד קראו לנשיא להעביר את המנדט לנתניהו.

ריבלין עשוי עדיין להאריך את המנדט של גנץ או להעבירו לנתניהו - ולא לכנסת - בשני תרחישים: אם נתניהו וגנץ יבקשו יחד הארכה עבור אחד מהם או אם אחד מהם ישיג רוב ברור של יותר מ-61 ממליצים. "במידה ובזמן שנותר עד תום התקופה הראשונה שניתנה לגנץ להרכבת ממשלה, ישתנו הנסיבות ויבואו הצדדים אל הנשיא בבקשה להארכת התקופה על מנת לסייע בידם להגיע להסכם, ישקול זאת הנשיא שנית", נמסר. עוד צוין כי ריבלין קיבל את ההחלטה "לאחר ששוחח גם עם יו"ר הליכוד בנימין נתניהו, שלא אישר כי השניים קרובים לחתימה על הסכם שיוביל לממשלת אחדות". 

גנץ ריבלין ונתניהו בבית הנשיא, בחודש שעברצילום: קובי גדעון / לעמ

בפנייה לנשיא מטעם הליכוד נטען כי נתניהו הוא "המועמד היחיד שיש לו אפשרות להרכיב ממשלה". בחשבון הטוויטר של המפלגה נכתב כי היא מבקשת מהנשיא "להעביר את המנדט לראש הממשלה נתניהו, ראש המפלגה הגדולה בכנסת ועם 59 ממליצים, בדיוק כפי שנהג הנשיא ריבלין לאחר הבחירות הקודמות בספטמבר, כשהעביר את המנדט מראש הממשלה נתניהו לח״כ גנץ כשהיו לגנץ רק 54 ממליצים".

מכחול לבן נמסר: "מאמצי ההגעה לאחדות נמשכים גם בשעה זו על ידי צוותי המשא ומתן, במטרה להשלים את נספחי החקיקה הנדרשים להסכם שגובש כבר בשבוע שעבר. הבהרנו לליכוד כי לא נאפשר כל פגיעה בשלטון החוק ובעקרונות היסוד אותם הצגנו. גנץ אמר לנתניהו בשיחתם כי הוא מחוייב להסכמות ביניהם ונכון לקדם אותן בכל מקום ובכל שעה, לאחר שתושלם העבודה על נספחי החקיקה, בכדי להקים ממשלת חירום לאומית כפי שעם ישראל רוצה וצריך".

בשבוע שאמר אמר גנץ כי המשא ומתן הופסק עקב מה שכינה דרישת נתניהו לפגוע בעבודת הוועדה לבחירת שופטים. "אנחנו חפצים בהקמת ממשלת חירום לאומית, אבל לא בכל מחיר", כתב יו"ר כחול לבן. במפלגתו איימו במהלך החג כי אם לא ייחתם הסכם, גנץ יעלה לסדר היום בשבתו כיו"ר הכנסת דיונים על הצעות החוק שאמורות למנוע מנאשם בפלילים לשמש כראש ממשלה.

ההסכם בין הצדדים היה ביום שני על סף חתימה, אולם ברגע האחרון ביקש נתניהו להכניס סעיף שלפיו עבודת הוועדה תיעשה בתיאום עם השרה החברה בוועדה מטעם הליכוד. בכחול לבן מתנגדים לדרישה ומתעקשים שהסדרי הוועדה יימשכו כפי שהיו - כלומר שיו"ר הוועדה ושר המשפטים המיועד, אבי ניסנקורן, הוא שיקבע את מועד כינוסה וכך יוכל למנוע ממנה להתכנס ככל שלא תהיה הסכמה על השופטים שימונו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ