הממשלה תהיה הגדולה בתולדות המדינה, ולכחול לבן לא יישארו חברי כנסת מהשורה

ההסכם הקואליציוני שנחתם אמש מחלק 32 משרדי ממשלה בין הליכוד לכחול לבן והעבודה. לאחר שרוב 15 חברי סיעתו של גנץ ימונו לשרים, ועדות הכנסת יוותרו כמעט ללא נציגים מטעמה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גנץ ואשכנזי בכנסת, בשנה שעברה
גנץ ואשכנזי בכנסת, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

מספר התיקים הגדול בממשלה החדשה של בנימין נתניהו ובני גנץ צפוי להקשות על כחול לבן למלא את תפקידיה בוועדות הכנסת. הממשלה צפויה להיות הגדולה בתולדות המדינה ותוכל לכלול עד 36 שרים ועד 16 סגני שרים. אולם, סיעת כחול לבן מונה 15 חברים בלבד ורובם ימונו לשרים, כך שהוועדות יוותרו כמעט ללא נוכחות של ח"כים מטעמה. כדי לרווח את מספר בעלי התפקידים, בכחול לבן הכריזו אמש (שני) כי אחד מתפקידי השרים יאויש על ידי מועמד ערבי שאינו נמנה עם חברי המפלגה המכהנים. בנוסף, במפלגה לא מתכוונים למנות בשלב זה סגני שרים.

על פי ההסכם הקואליציוני שנחתם אתמול, 32 משרדים יחולקו באופן שוויוני בין הליכוד לכחול לבן והעבודה, כאשר כל מפלגה רשאית להעביר חלק מהתיקים לסיעות שיצטרפו עמן לקואליציה. בנוסף, הליכוד יזכה להחזיק בתפקיד יו"ר הכנסת לאורך הקדנציה כולה, ומי שצפוי להתמנות לתפקיד הוא יריב לוין. נתניהו עיגן בהסכם את זכותו למנות ארבעה שגרירים בייעדים נחשקים, ככל הנראה כדי למנות בכירים בליכוד ולפנות כסאות סביב שולחן הממשלה. נתניהו צפוי למנות את השגרירים באו"ם, בבריטניה, בצרפת ובאוסטרליה. בנוסף, כל אחד מהגושים יעמוד בראשות שבע ועדות בכנסת.

מהלך נוסף ששתי המפלגות מקדמות הוא הרחבה משמעותית של החוק הנורווגי, שיאפשר לחמישה שרים מכחול לבן ושני שרים מהליכוד להתפטר ולפנות את מקומם בכנסת. בכך יגדילו שתי המפלגות את כוחן בכנסת ויאפשרו לחברים נוספים להצטרף למשכן. החוק הנורווגי קובע שאם שרים אלה יפסיקו לכהן בממשלה, הם ישובו ויתמנו כח"כים על חשבון מחליפיהם.

מאחורי הקלעים של הקמת ממשלת האחדות | האזינו לפודקאסט:

השבוע, פרק 121

נתניהו הצליח להקים ממשלה. עכשיו הוא מתחיל לטרפד את הכניסה של גנץ לבלפור

0:00
-- : --
להרשמה לפודקאסט

אולם, מהלך זה מותנה בתיקון חקיקה שסיכוייו נכון לעכשיו לא ברורים. כיום, חברי כנסת חדשים מתמנים על פי סדר הופעתם ברשימה המקורית שהגישה הסיעה לוועדת הבחירות המרכזית. לכן, בעקבות הפילוג בכחול לבן, התפטרות השרים צפויה להכניס כעת גם נציגים של יש עתיד ותל"ם לכנסת. כדי למנוע זאת, גנץ מתכוון לקדם שינוי חקיקתי שיכשיר כניסה של חברי "חוסן לישראל" בלבד לכנסת במקומם של שרי כחול לבן שיפרשו.

הממשלה החדשה, כאמור, תכלול את מספר השרים הגדול אי פעם. ה"שיאנית" הקודמת היתה ממשלת נתניהו מ-2009, שמנתה 30 שרים. מניתוח שערך ד"ר עופר קניג מהמכון הישראלי לדמוקרטיה, בשני העשורים האחרונים מנו מרבית הממשלות בין 21 ל-26 שרים. בשתי הממשלות הראשונות, בין 1949-1955, כיהנו 13-12 שרים בסך הכל.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ