בתגובה לדרישת בג"ץ, הליכוד וכחול לבן קיצרו את הקפאת מינויי הבכירים

המפלגות יסירו מההסכם הקואליציוני את האיסור על חקיקה שאינה קשורה בטיפול במשבר הקורונה בחצי שנה שלאחר השבעת הממשלה. היועמ"ש לבג"ץ: אין מקום לפסול את ההסכם לאחר שתוקן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה של התנועה לאיכות השלטון נגד ההסכם בכיכר רבין בתל אביב, שלשום
הפגנה של התנועה לאיכות השלטון נגד ההסכם בכיכר רבין בתל אביב, שלשוםצילום: תומר אפלבאום

הליכוד וכחול לבן הודיעו היום (שלישי) לבג"ץ כי קיצרו את תקופת ההקפאה של המינויים הבכירים בשירות המדינה למאה יום, במקום שישה חודשים כפי שנכתב בהסכם הקואליציוני. בנוסף, ההסכם יעניק קדימות לחקיקה שנוגעת למשבר הקורונה בחצי שנה שלאחר השבעת הממשלה, אולם לא יאסור על חקיקה בנושאים אחרים. אתמול הביעו השופטים הסתייגות מסעיפים אלו בהסכם, בטענה כי אינם קשורים לטיפול במגפה. ההכרעה בעתירות צפויה להימסר עד יום חמישי בחצות.

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כתב לבג"ץ כי לאחר תיקון ההסכם כי "אין מקום לקבוע כי דין ההסכם, או איזה מסעיפיו, להיפסל". הוא ציין כי בהסתמך על פסיקות עבר, בית המשפט יכול להתערב בהסכמים קואליציוניים רק במקרים חריגים ונדירים.

אדם צופה בדיון בעתירות בגן הוורדים בירושלים, אתמולצילום: אוהד צויגנברג

בהודעת המפלגות לבג"ץ נאמר עוד כי כי השבעת הממשלה לא תהיה תלויה בקידום הצעת "החוק הנורבגי", שנועד לאפשר לחברי כחול לבן שיתמנו לשרים להתפטר מהכנסת ולהכניס במקומם למשכן את חברי מפלגתם, ולא את אנשי יש עתיד ותל"ם הקודמים להם ברשימה שנבחרה לכנסת בטרם פיצול הסיעה.

שופטי בג"ץ בבית המשפט העליון בירושלים, שלשוםצילום: יוסי זמיר

בדיון בבית המשפט העליון אתמול, 11 שופטי בג"ץ הסתייגו מכמה מהסעיפים בהסכם, ובהם זה הקובע כי המינויים הבכירים בשירות המדינה יוקפאו לחצי שנה. "מה הקשר בין הקורונה למינוי מפכ"ל?", תהתה חיות. לדברי מנהל מחלקת הבג"צים בפרקליטות, סעיף זה "נוגד את המשפט המינהלי, החוק הקיים ועצמאות ראשי מערכת האכיפה".

עם זאת, השופטים מתחו ביקורת על העותרים נגד ההסכם הקואליציוני ואמרו כי בשלב זה אין הצדקה לפסילתו, שכן החקיקה המתחייבת ממנו טרם קודמה. "אנחנו צריכים לעשות ביקורת על חוק שאולי מתכוונים לחוקק?", תהה השופט מני מזוז, והנשיאה אסתר חיות הוסיפה: "אם היה מוסכם לחוקק חוק שלפיו הדמוקרטיה מתאבדת, אולי היה מקום להתערב בשלב טרום־חקיקתי".

לאחר הדיון הזהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי התערבות של בג"ץ בהסכם הקואליציוני "יכולה להגדיל את הסיכוי שניגרר לבחירות רביעיות". לדבריו, "ההסכם בינינו לכחול לבן נבנה בקפידה, בזהירות רבה מאוד, באחריות רבה מאוד, וערעור שלו יכול להגדיל את הסיכוי שניגרר לבחירות רביעיות. מקווה שבג"ץ לא יעשה את זה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ