לקראת השבעת הממשלה בחמישי, גנץ התפטר מתפקידו כיו"ר הכנסת

לפי תקנון הכנסת, יו"ר הכנסת לא יכול לכהן גם כשר, ולכן גנץ התפטר לקראת מינויו לשר הביטחון ביום חמישי, עם השבעת הממשלה. גם יריב לוין, יו"ר הכנסת המיועד מטעם הליכוד, התפטר הערב מתפקידו בממשלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גנץ במליאת הכנסת, אתמול
גנץ במליאת הכנסת, אתמולצילום: עדינה ולמן / דוברות הכנסת

יו"ר כחול לבן בני גנץ הודיע הערב (שלישי) על התפטרותו מתפקיד יו"ר הכנסת, לקראת השבעת הממשלה ביום חמישי. שר התיירות יריב לוין, שמיועד להיות יו"ר הכנסת הבא מטעם הליכוד, התפטר גם הוא הערב מתפקידו בממשלה כדי שיוכל להחליפו.

התפטרות מתפקיד יו"ר הכנסת נכנסת לתוקף רק כעבור 48 שעות, ועד אז יכול היו"ר לחזור בו מהחלטתו. גנץ אמור להתמנות לשר בהשבעת הממשלה ביום חמישי בשעה 13:00, ותקנון הכנסת קובע מפורשות כי שר אינו יכול לכהן כיו"ר כנסת במקביל. לפי ההסכם הקואליציוני, גנץ אמור לפנות את מקומו לטובת נציג של הליכוד, שצפוי להחזיק בתפקיד לאורך הקדנציה כולה - גם לאחר מועד הרוטציה.

מוקדם יותר היום הסכים יו"ר הכנסת הקודם, יולי אדלשטיין, לוותר על דרישתו לחזור לתפקיד - ויתמנה לשר הבריאות. זאת, לאחר שכחול לבן הטילו וטו על חזרתו לתפקיד. הוויתור סולל את הדרך למינוי לוין לתפקיד.

גורם בימינה אמר הערב כי בכך שהציע לאדלשטיין את תיק הבריאות, "נתניהו טרק את הדלת לכניסתנו לממשלה". הגורם הוסיף כי "אדלשטיין לא דרש בכלל את תיק הבריאות, נפתלי בנט כן, וזה הגיע לימינה לאור תפקודו במשבר הקורונה. זה מהלך מחושב של נתניהו לחיסול הברית עם הציונות הדתית". נתניהו אמר בתגובה בחשבון הטוויטר שלו: "ימינה דחו את ההצעה הנדיבה שנתתי להם, ושדאגה להרבה מהאינטרסים בליבת הציונות הדתית. הבקשה שלהם היא בלתי אפשרית בכל צורה. עוד לפני כן הם סירבו להמליץ עליי כמועמד להרכיב את הממשלה". נתניהו הציע לימינה את תיק החינוך, תיק ירושלים והמורשת וסגן שר שיהיה אחראי על מינהלת השירות הלאומי והחטיבה להתיישבות. בנט דרש את תיקי התחבורה והבריאות. 

לוין בדרך למשרד ראש הממשלה בירושלים, בחודש נובמברצילום: אוהד צויגנברג

מחר ומחרתיים צפוי נתניהו להמשיך את חלוקת התיקים בליכוד. בינתיים נראה כי הקרב בין מירי רגב לאמיר אוחנה על המשרד לביטחון הפנים הוכרע לטובת האחרון. לרגב הובטח התפקיד בעבר, אבל נתניהו ובנו יאיר מעריכים את הרוח הלוחמנית של אוחנה בצמרת הפרקליטות, ורוצים שיכפול של המהומה גם במשטרה. אם לא יקרה משהו יוצא דופן ברגע האחרון, רגב תשמש שרת התחבורה ותמשיך להפיק את טקסי יום העצמאות במסגרת מינהלת ההסברה.

גם בכחול לבן נערכים לחלוקת כל התיקים, אך בטקסים פחות פומביים מבליכוד. בשבוע שעבר נפגש גנץ עם כל חברי הסיעה ושאל אותם איזה תיקים ירצו. גנץ צפוי להודיע על החלטתו מחר ומחרתיים.

שישה תיקים כבר סגורים: גנץ ימונה לשר הבטחון, גבי אשכנזי לשר החוץ, אבי ניסנקורן למשרד המשפטים, עמיר פרץ לשר כלכלה, איציק שמולי לרווחה ופנינה תמנו-שאטה תהיה שרת הקליטה. מהתיקים שנותרו נראה כי חילי טרופר יהיה שר התרבות והספורט, מיכאל ביטון שר המיעוטים, עומר ינקלביץ' תהא השרה לשוויון חברתי ואלון שוסטר שר החקלאות. אורית פרקש ויועז הנדל מעוניינים שניהם בתיק התקשורת, כשגם תיק התיירות, תיק המדע והתיק לעניינים אסטרטגיים פנוי. מיקי חיימוביץ תשמש יו"ר ועדת הפנים. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ