ניסנקורן הודיע שחוק הקורונה תוקן; הכרזה על מצב חירום תוגבל ל-30 יום

שר המשפטים הבהיר לאחר הביקורת הציבורית כי שוטר לא יורשה להיכנס לבתים של אזרחים ללא צו. נוסח החוק המתוקן צפוי לעלות לדיון בוועדת השרים לחקיקה ביום ראשון

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחאה נגד קידום החוק בתל אביב, אתמול
מחאה נגד קידום החוק בתל אביב, אתמולצילום: מוטי מילרוד

שר המשפטים אבי ניסנקורן הודיע היום (שישי) על שורת תיקונים בחוק שמאפשר לממשלה להכריז על מצב חירום ולקבוע תקנות שיעניקו לה סמכויות מרחיקות לכת עקב משבר הקורונה. ניסנקורן והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז נזרי, ערכו כמה שינויים בחוק, ובין היתר הוחלט כי הכרזה על מצב חירום תהיה תקפה ל-30 יום, ולא 45 יום כמו בנוסח הקודם. בנוסף, מובהר שוטר לא יורשה להיכנס לביתו של אדם ללא צו.

לאור הביקורת על החוק, ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כבר בתחילת השבוע ששוטרים לא יוכלו לפרוץ לבתי אזרחים ללא צו, אך לא הציע נוסח חלופי. ניסנקורן הוסיף כי תקנות מכוח החוק יהיו חייבות לקבל את אישור הכנסת בתוך שבוע - דרישה שלא הופיעה בחוק הקודם - וכן כי הכרזה על יישוב או שכונה כאזור מוגבל תהיה תקפה לשבוע. זאת, בעוד שהנוסח הקודם לא ציין מגבלת זמנים.

השר ניסנקורן בישיבת הממשלה, בשבוע שעברצילום: אוהד צויגנברג

החוק המתוקן צפוי לעלות לדיון ביום ראשון בוועדת השרים לחקיקה. אתמול דחה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה את בקשתה של חברת הכנסת מרב מיכאלי (העבודה) להאריך בשבועיים נוספים את הזמן שיינתן לציבור להציג את התנגדויותיו לנוסח החוק.

בעוד שבמרבית תזכירי החוק הממשלתיים ניתנת לציבור תקופה של 21 יום למסירת הסתייגויות, משרד ראש הממשלה הקצה לחוק שלושה ימים - שחפפו לערב חג השבועות ולימים שישי ושבת בשבוע שעבר. רק בעקבות הביקורת הציבורית האריך משרד המשפטים את התקופה לשבוע, שהסתיים אתמול.

תזכיר החוק, שנועד להסדיר בחקיקה רגילה את תקנות שעת החירום למאבק בקורונה, מעניק לממשלה סמכויות מרחיקות לכת. הוא יאושר כהוראת שעה שתימשך עשרה חודשים ותסמיך את הממשלה להתקין תקנות שמחקות את תקנות שעת החירום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ