גנץ השאיר חור בהסכם עם הליכוד, ונתניהו יוכל להשתמש בו כדי לעשות אקזיט

כחול לבן מזהה בפסילת חוק ההפקעה הזדמנות להחזיר תומכים שערקו ליש עתיד ■ גנץ ואשכנזי ויתרו על המאבק בסיפוח, ומעדיפים להיאבק על מערכת המשפט ■ ובכירי הליכוד בטוחים: יהיו בחירות בקרוב

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וגנץ בישיבת ממשלה, השבוע. רה"מ פותח אפשרויות פוליטיות ובוחן את היתכנותן תוך כדי תנועה
נתניהו וגנץ בישיבת ממשלה, השבוע. רה"מ פותח אפשרויות פוליטיות ובוחן את היתכנותן תוך כדי תנועהצילום: POOL/רויטרס

1. 25 יום חלפו מאז עורבבו השמן והמים לממשלה ה-35, ואתמול המשיך התהליך הטבעי של היפרדות הנוזלים. לא משנה כמה חזק יערבבו את הליכוד ואת כחול לבן וכמה תיקים יצופו, ההבדלים ניכרים לעין. החלטת בג"ץ לבטל את את החוק המאפשר להפקיע אדמות של פלסטינים הציבה אתמול (שלישי) את המפלגות בעימות בנושא ששתיהן אוהבות: בית המשפט העליון.

בכחול לבן מזהים באירוע הזה הזדמנות אלקטורלית להחזיר אליהם תומכים שנטשו ליש עתיד בעקבות החבירה לראש הממשלה בנימין נתניהו, ולהראות לקהל מצביעי כחול לבן שעדיף להשפיע מבפנים מאשר לקטר בחוץ. מיד לאחר פסק הדין, כמו בהוראה מתואמת מלמעלה, צייצו כל בכירי המפלגה כי לא יאפשרו ניסיון לעקוף את הפסיקה. אפילו גבי אשכנזי, שמאז השבעת הממשלה לא התראיין ולא אמר דבר בעל ערך כלשהו, שבר צום טוויטר וכתב כי "נדאג כי כל החלטה של בג"ץ תכובד ולא נאפשר כל פגיעה בשלטון החוק".

בליכוד כמו בליכוד, הח"כים הזוטרים מחממים מנועים בהצהרות בומבסטיות, ונתניהו יושב על הגדר כדי לראות לאן הרוח נושבת. הוא עסוק בלדחוף קדימה את סיפוח ההתנחלויות, וכורך בינו לבין חוק ההפקעה. אין לו עניין ליזום עימותים פוליטיים בחודש הקרוב.

שופטי העליון בבית המשפט, במארס. כמו בהוראה מתואמת מלמעלה, צייצו כל בכירי כחול לבן כי לא יאפשרו לעקוף את הפסיקהצילום: אמיל סלמן

2. לפי ההסכם הקואליציוני, מ-1 ביולי אפשר להתחיל את הדיונים האופרטיביים בנושא סיפוח ההתנחלויות. אשכנזי אישית נגד. לגנץ אין דעה, כרגיל. דעתו תהיה כדעת ראשי מערכת הביטחון. השאלה שעומדת בפני השניים היא פוליטית, וכמובן תלויה באופי ועומק תוכנית הסיפוח שנתניהו יציג. כחול לבן מבינים שהם לא יכולים להתנגד יותר מדי, לאחר שכבר נתנו חצי הסכמה בהסכם הקואליציוני. מול נתניהו, הם בחרו להילחם על מערכת המשפט. בעניינים המדיניים - למרות הצינה בציבור כלפי הסיפוח - הם מרגישים שהקרב אבוד.

3. מלבד ענייני הסיפוח, בג"ץ והחלפת עקיצות בין השרים, נתניהו מנסה לשמור על אווירה נעימה בממשלה. אתמול צלצל לגנץ לברך אותו לרגל יום הולדתו ה-61. בין המפלגות מנסים להרים מיזמים משותפים, כמו הסדרת הלגליזציה של קנאביס. אולם בשתי המפלגות מבינים שהממשלה הזו לא תאריך ימים.

בסביבת נתניהו אומרים כי שלב ההוכחות במשפטו הוא שיקבע את תאריך הבחירות. עורכי דינו מנסים לקנות כמה שיותר זמן - לפחות שנה, ואף יותר - כדי לאפשר לו מרווח תמרון פוליטי. לנתניהו עומדות שתי אפשרויות התנהלות בזמן דיוני ההוכחות, ושתיהן לא אידיאליות בלשון המעטה. התייצבות לדיונים תדרוש ממנו להגיע לבית המשפט שלוש פעמים בשבוע למשך 9-8 שעות בכל פעם במשך כמה חודשים. אם לא יתייצב, למעשה ישחרר נפשית את משפטו ויפקיד את גורלו הפלילי בידי עורך דין צעיר. נתניהו מעורב במאוד בניהול ההגנה בתיקו ועובר בעצמו על כל החומר. קשה להאמין שלא ירצה להסתכל לעדי המדינה בעיניים.

4. כדי לבטל את המשפט נתניהו זקוק לבחירות נוספות. ההכרזה הפוליטית החשובה ביותר ב-25 הימים האחרונים הגיעה ממשה גפני (יהדות התורה), אתמול בוועדת הכספים. חרף החיבה הידועה של נתניהו לתקציבים דו-שנתיים, הודיע אתמול גפני שלדעתו צריך תקציב חד-שנתי, שיטפל במשבר הקורונה.

גפני בוועדת הכספים, השבוע. ההכרזה הפוליטית החשובה ביותר ב-25 הימים האחרוניםצילום: שמוליק גרוסמן / דו

התקציב בעל התוקף הקצר הוא האקזיט של נתניהו מההסכם עם גנץ. בחוסר ניסיונו הנוגע ללב, השאיר ראש הממשלה החליפי חור בחוק שמסדיר את הממשלה. נתניהו הבטיח לגנץ תקציב דו שנתי ל-2020 ול-2021, ולא נקבעו מנגנוני חקיקה המענישים אותו אם לא יעביר את התקציב. כלומר, אם תקציב הממשלה לא יעבור במארס 2021, נתניהו יישאר ראש ממשלה. הוא אמנם לא יוכל לפטר את גנץ, אבל הוא ישפילו סופית. האם נתניהו מכוון לחלון הזה? אין לדעת. נתניהו תמיד פותח אפשרויות פוליטיות ובוחן את היתכנותן תוך כדי תנועה. אין לו מטרה אחת אלא עשר מטרות, שאיתן הוא משחק לפי המצב הנתון.

5. בכירי הליכוד מתייחסים לבחירות הבאות כאל עובדה מוגמרת. השאלה היחידה היא רק אם יתקיימו בחורף או באביב. "מקסימום נביא חוק פיזור", אמר שר בממשלת הליכוד, "אז גנץ יהיה ראש ממשלה שלושה חודשים. אתה חושב שזה יביא לו קולות או יבריח ממנו קולות?"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ