בתמיכת כחול לבן, הוועדה לביקורת המדינה דחתה בקשה לבדיקת תיק הצוללות

שבעה חברי כנסת התנגדו לבקשתו של היו"ר שלח לבדוק את הפרשה, בהם נציגת כחול לבן שהגדירה בעבר את הפרשה "מהחמורות בתולדות המדינה". מיקי זוהר איים על שלח כי יגרום לפיטוריו אם הצעתו תתקבל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר שלח בדיון, היום
עופר שלח בדיון, היוםצילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

הוועדה לביקורת המדינה דחתה היום (שני) את הצעתו של יו"ר הוועדה עפר שלח להורות למבקר המדינה לבדוק את פרשת הצוללות, ברוב של שבעה מתנגדים לעומת שלושה תומכים. בין המתנגדים נמנית ח"כ הילה שי וזאן מכחול לבן אף שאמרה בעבר כי פרשת הצוללות היא "מהחמורות בתולדות המדינה", ואף שמפלגתה תקפה במהלך קמפיין הבחירות את ראש הממשלה בנימין נתניהו על מעורבותו לכאורה בפרשה. במהלך הדיון איים ח"כ מיקי זוהר על שלח כי יגרום לפיטוריו אם הצעתו תתקבל.

הוועדה, שבסמכותה להורות למבקר המדינה לפתוח בבדיקה, דנה בבקשת שלח לבדיקת "טיפול רשויות המדינה ברכש כלי השיט מחברת תיסנקרופ ותהליך קבלת ההחלטות בנושא". התומכים בדרישה היו חברי הכנסת עפר שלח, קארין אלהרר (יש עתיד) וסעיד אלחרומי (הרשימה המשותפת). שבעת חברי הקואליציה שהתנגדו לבקשה הם חברי הכנסת אופיר כץ, שלמה קרעי, קטי שטרית וטלי פלוסקוב (הליכוד), אוריאל בוסו (ש"ס), יצחק פינדרוס (יהדות התורה) והילה וזאן-שי (כחול לבן).

שלח טען בדיון הוועדה כי "הבדיקה של המבקר רלוונטית והיתה צריכה להיעשות גם אם לא היה חשד לשחיתות, והיא עוד יותר מחמירה כשאנחנו מדברים על חשד לשחיתות". הוא הוסיף כי "לנתניהו יש הרבה מה להסתיר ולהסביר, כיצד החליט על צוללת שישית כשמערכת הביטחון טוענת עד עכשיו שצריך רק חמש? בדיוק בשביל זה יש מבקר, ובדיוק בגלל זה ביבי הורה לאנשיו למנוע ממנו לחקור".

צוללות הנבנות עבור חיל הים הישראלי במספנות תיסנקרופ בקיל, ב-2013צילום: CARSTEN REHDER / AFP

במהלך הדיון איים ח"כ מיקי זוהר מהליכוד על שלח שיגרום לפיטוריו מראשות הוועדה אם הבקשה לבדיקת הפרשה תאושר."זו אולי אחת הוועדות החשובות בכנסת. הייתי סבור שבשום מצב לא ייתכן שהוועדה הזו תהפוך כלי לניגוח פוליטי", אמר זוהר בדיון, "אין לכם דרך לנצח את נתניהו בקלפי ולכן הדרך היחידה שאתם נוקטים בה זו רדיפה פוליטית ומשפטית נגד ראש הממשלה". הוא הוסיף כי "אני לא פוסל את האפשרות לבחון להחליף אותך כיו"ר הוועדה לאור ההתנהלות הלא מקצועית שפוגעת בשמה הטוב של הוועדה".

לפני כשבועיים קבע שופט בג"ץ, נעם סולברג, כי על המדינה להגיב לעתירת התנועה לאיכות השלטון, שדרשה לפתוח בחקירה נגד נתניהו בנוגע לחלקו בפרשת הצוללות. התנועה לאיכות השלטון ערכה חקירה עצמאית וגבתה תצהירים מעשרות בכירים לשעבר במערכת הביטחון ואלופים בצה"ל שהראו לטענתה כי הליך קבלת ההחלטות היה מעורר חשד, עד כדי סיכון ביטחון המדינה. במסגרת העתירה דרשה התנועה להקים ועדת חקירה בפרשת הצוללות וכלי השיט ומתן ההיתר למכירת הצוללות המתקדמות למצרים, לפתוח בחקירה פלילית נגד נתניהו בגין פרשת מניות הפלדה הקשורה קשר הדוק לפרשת הצוללות ולהורות על חקירה בפרשת הצוללות כנגד כל המעורבים, לרבות ראש הממשלה.

פרשת הצוללות וכלי השיט נחשפה בנובמבר 2016 בתחקיר "המקור", המשיכה כבדיקה משטרתית והפכה לחקירה פלילית בתוך שלושה חודשים. במרכז הפרשה שתי עסקאות בין ישראל לתאגיד הגרמני תיסנקרופ: אחת לרכישת שלוש צוללות בשווי 1.5 מיליארד אירו, והשנייה לרכישת ספינות טילים שנועדו להגן על אסדות הגז, בשווי 430 מיליון אירו. על פי כתב האישום, קצינים בכירים ובראשם אליעזר (צ'ייני) מרום, עובדי ציבור ומקורבים לראש הממשלה דרשו ולקחו לפי החשד שוחד כדי לקדם את העסקאות בין התאגיד הגרמני למדינת ישראל. בדצמבר 2019 הודיעה פרקליטות המדינה על כוונתה להעמיד לדין, בכפוף לשימוע, את מיקי גנור, אליעזר מרום, דוד שרן, אליעזר זנדברג, דוד שמרון, רמי טייב ויצחק ליבר. בפברואר 2020 הודיעה הפרקליטות על כוונתה להעמיד לדין, בכפוף לשימוע, גם את אבריאל בר יוסף ושי ברוש. 

ביולי 2017 חתם איש העסקים מיקי גנור, ששימש נציג תיסנקרופ בישראל, על הסכם עד מדינה. גנור הפעיל שורה של אישים בכירים כדי שיקדמו את העסקאות שהיו אמורות להניב לו מיליוני דולרים. במארס 2019 חזר בו מעדותו ומסר גרסה חדשה, לפיה לא שיחד איש וכל התשלומים שהועברו על ידו למעורבים בתיק היו עבור שירותים מקצועיים שהם העניקו. הוא טען: "מסרתי את הגרסה כאילו היה מדובר בכספי שוחד בגלל הלחצים האדירים שהופעלו עליי על ידי המשטרה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ