בליכוד תמכו, כחול לבן התנגדו: הכנסת דחתה את ההצעה להקים ועדת חקירה לשופטים

54 ח"כים התנגדו להצעה, לעומת 43 תומכים. לפחות 13 ח"כים מהליכוד נעדרו מההצבעה, ובהם נתניהו. ניסנקורן: אני מתבייש בליכוד, זו הפרה בוטה של ההסכם הקואליציוני

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר המשפטים ניסנקורן במליאת הכנסת, היום
שר המשפטים ניסנקורן במליאת הכנסת, היוםצילום: עדינה ולמן / דוברו

מליאת הכנסת דחתה היום (רביעי) את ההצעה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת ניגודי עניינים של שופטים, ברוב של 54 מתנגדים מול 43 שהצביעו בעד. ההצבעה התקיימה לאחר שיו"ר הקואליציה מיקי זוהר הודיע כי הליכוד תתמוך בהצעה של בצלאל סמוטריץ' וסיעת ימינה.

ואולם, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שלטענת כחול לבן פעל מאחורי הקלעים כדי לקדם את ההצבעה, לא נכח בה. בנוסף אליו בלטו בהיעדרם בכירים בליכוד: יולי אדלשטיין, ניר ברקת, ישראל כץ, חיים כץ, מירי רגב, יפעת שאשא-ביטון ויובל שטייניץ, לצד חברי כנסת נוספים מהמפלגה. גם אמיר אוחנה שנמצא בבידוד לא הצביע. בכיר בליכוד אמר שזה לא מפתיע שחלק גדול מהח"כים במפלגה לא הגיעו להצבעה משום שלא כולם שותפים לעמדה נגד בית המשפט העליון, ולא היה נכון לחייב אותם לפעול נגד עמדתם.

נתניהו וגנץ בישיבת הממשלה, השבועצילום: עמית שאבי

לפי גורם בקואליציה, "הליכוד זיהה כאן הזדמנות ליהנות מכל העולמות: גם הצביע בעד מהלך נוסף לפגיעה בבית המשפט העליון, גם דאג לכך שהמהלך לא יעבור ובכך הציל את הקואליציה, וגם מנע מסמוטריץ' את ההישג הדרמטי. לקינוח, הוא שוב גרם לליברמן ולרשימה המשותפת להצביע במשותף ולהביך את ישראל ביתנו".

בכחול לבן הביעו ייאוש ביחס להצבעה היום, וחשים ששתי המפלגות עוברות ממשבר למשבר. "אנחנו לא מבינים מה נתניהו עושה", אמר אחד משרי המפלגה. "האם הוא מנסה להכניס את ימינה במקומנו לממשלה? להוביל לבחירות? לרסק את התדמית של כחול לבן? מיום ליום נתניהו מאבד אותנו. הוא מנסה לחבל בכל סיכום בנינו שהושג בהסכמים הקואליציוניים". 

אף שההצעה נפלה ולא קרה דבר בפועל, בכחול לבן מתארים את המשבר היום כמשבר מכונן - שגרם להם להבין שמפלגת הליכוד אינה שותפה לדרך. אך המתיחות היום עשויה להיות רק הקדימון לקראת כוונת נתניהו להביא את התקציב החד-שנתי להצבעה ביום ראשון בממשלה, בניגוד להסכמים הקואליציוניים. גנץ כבר הכריז בתקופה האחרונה כי יתעקש על העברת תקציב דו-שנתי, ואמר היום: "כחול לבן בראשותי תציג ביום ראשון את דרישותיה לחבילת סיוע לאזרחי ישראל ותתמוך אך ורק בתוכנית ארוכת טווח שיש בה מענה לכלכלה הישראלית ולאזרחי ישראל". אי-הסכמה בנושא התקציב עשויה להביא לפיזור הכנסת ולבחירות. בכיר בכחול לבן אמר היום שעד כה לא הושגו שום הבנות שיאפשרו את פתרון התקציב.

יו"ר ש"ס, אריה דרעי, היה דמות מפתח בהצבעה. שרי כחול לבן פנו אליו בדרישה שיממש את הבטחתו לשמור על שלמות הקואליציה ולדאוג שמפלגתו תסכל את הקמת הוועדה. מנגד, גורמים בש"ס אישרו שהתקיימה שיחת טלפון חריפה בין דרעי לנתניהו בה דרש ראש הממשלה מש"ס לתמוך בהקמת הוועדה. בסופו של דבר מרבית חברי ש"ס הצביעו בעד הקמת הוועדה בשעה שהיה ברור שיש רוב נגד המהלך במליאה.

ניסנקורן, שמולי וזוהר בכנסתצילום: עדינה ולמן / דוברו

לצד זאת, גורמים בליכוד מתחו ביקורת על יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, ואמרו שהצביע בניגוד לעמדותיו רק כדי לחבל בקואליציה. ליברמן מסר: "אני תמיד שמח כשיש לי הזדמנות להצביע נגד סמוטריץ' ונתניהו. אני מתבייש שכנסת ישראל, במקום לעסוק בטיפול בהתפשטות המגפה והמשבר הכלכלי, מנסה לעזור לממשלת החרטא לשנות את סדר היום ולברוח מאחריות".

מוקדם יותר היום תקף ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ את החלטת הליכוד לתמוך בהקמת הוועדה. "במקום לטפל במובטלים ובעצמאים - הליכוד מבקש לחקור את השופטים. במקום לעסוק במחדל הכלכלי, מייצרים מחדל מוסרי. מי שמעדיף לחבל בדמוקרטיה במקום לעסוק בהצלת חיי אדם פוגע באזרחי ישראל. לא אאפשר זאת". במפלגתו הוסיפו כי ההצבעה היא "הכרזת מלחמה על הדמוקרטיה הישראלית".

שקד, סמוטריץ' ובנט, היום במליאה. הצביעו בעד הוועדהצילום: עדינה ולמן / דוברו

בדיון במליאה היום האשים שר המשפטים אבי ניסנקורן את נתניהו בכך שאמר לחברי הכנסת להצביע בעד המהלך. "אני מתבייש בליכוד שנכנעים לימינה. מה שהליכוד עושה זו הפרה טוטלית ובוטה של ההסכם הקואליציוני... מה שמעניין את הליכוד זה רק מיטוט הדמוקרטיה, רק מלחמה בשופטים. בושה". זוהר וניסנקורן דנו היום בכך שההצעה תרד מסדר היום, אך בהמשך שינה הליכוד את עמדתו.

בבקשה להקמת הוועדה נכתב כי "בשבועות האחרונים התפרסמו רצף תחקירים עיתונאיים המגלים מציאות שאינה מתקבלת על הדעת של ניגודי עניינים קשים אצל שופטי בית המשפט העליון, היושבים בדין בתיקים של בעלי דין או עורכי דין שיש להם זיקה אליהם". עוד נכתב כי הוועדה תבדוק "אם ניגודי העניינים קיימים בבית המשפט העליון לבדו, או שמא פשה הנגע בערכאות הנמוכות יותר".

בית המשפט העליון, במאיצילום: אוהד צויגנברג

החלטת הליכוד לתמוך בהצעה התקבלה בהתייעצות של ראשי הקואליציה, לאחר שסמוטריץ' לחץ על ש"ס ויהדות התורה לתמוך בהקמת הוועדה. בין היתר קרא סמוטריץ' לח"כים משתי המפלגות מעל דוכן הכנסת ואמר להם: "אם תצביעו עם יאיר לפיד ותגנו על מחדלי בג"ץ, את התשובות תצטרכו לתת לציבור החרדי".

לפני ההצבעה תקפו שרים בקואליציה את החלטת הליכוד לתמוך בהצעה. שר החוץ גבי אשכנזי כתב: "אם רוצים כעת ועדות חקירה במקום להתמודד עם הקורונה ולעבוד עבור הציבור - ישנם רעיונות נוספים". שר הרווחה איציק שמולי (העבודה) כתב: "ועדת החקירה היחידה שצריכה לקום כאן היא על איך בעיצומו של המשבר הבריאותי, הכלכלי והחברתי הכי חמור שהיה כאן, פוליטיקאים עוסקים ברדיפת שופטים ושבויים באובססיה של הרס שלטון החוק".

זוהר אמר כי מפלגתו תתמוך בוועדת החקירה "אך ורק מהרצון שלנו לעמוד בציפיות של הבוחרים שלנו". הוא הוסיף: "אין לנו רצון ללכת לבחירות. אני מקווה שתימצא הדרך ליישר את ההדורים עם כחול לבן". יו"ר הכנסת יריב לוין (הליכוד) אמר כי "הימים שבהם הכנסת חששה מלבקר את מערכת המשפט חלפו".

בסיעת דרך ארץ, הכוללת את צבי האוזר ויועז הנדל, אמרו כי "האופוזיציה מנסה להטריל את הקואליציה ולקחת את ישראל לבחירות בזמן משבר. לא ניתן לזה יד". לדברי הנדל והאוזר, "הבקשה לבדוק ניגודי עניינים מוצדקת, אך זה לא הזמן ולא הדרך".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ