קרן וקסנר: שילמנו לברק עבור שני מחקרים, אחד לא הושלם

ראש הממשלה לשעבר סירב בעבר לפרט על מה קיבל תשלום לפי פרסומים בסך 2.3 מיליון דולר מהקרן האמריקאית. הקרן ציינה כי המחקר שהושלם הוא מסמך בן 267 עמודים בנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק בתל אביב, בשנה שעברה
ברק בתל אביב, בשנה שעברהצילום: מגד גוזני

קרן וקסנר האמריקאית פרסמה היום (חמישי) הצהרה בנוגע להעסקתו של ראש הממשלה אהוד ברק והשירותים שביצע עבורה. לפי הקרן, היא שילמה לברק עבור שני מחקרים - על מנהיגות ועל הסכסוך הישראלי-פלסטיני - ואחד מהם לא הושלם. ברק, שקיבל לפי פרסומים 2.3 מיליון דולר מהקרן עבור שירותיו, סירב בעבר לפרט על מה קיבל תשלום.

בקרן כתבו כי בתקופה שבה ברק פרש מהעשייה הציבורית, הם ראו "הזדמנות ייחודית להעסיקו בעבודת מחקר שתניב בסופו של תהליך שני כתבי יד: הראשון בתחום הלקחים שנצטברו מהסכסוך במזרח התיכון והשני בתחום המנהיגות, לשימושה במסגרת לימודי המנהיגות של הקרן". עוד צוין כי בעוד ברק הגיש "מחקר בין 267 עמודים בנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני", הקרן לא קיבלה לידה "כתב יד שלם" בתחום המנהיגות.

עוד נכתב בהצהרה כי הקרן מבקשת "לשים קץ לרמיזות מכוערות, לספקולציות ולשמועות שנועדו לפגוע בשמה של הקרן ללא הצדקה".

אפשטיין, ב-2017צילום: /אי־פי

הקרן התייחסה בהצהרה גם לחלקו של עבריין המין שהתאבד ג'פרי אפשטיין בעבודתה. לדבריה, "תפקידו של אפשטיין היה מוגבל לטיפול במסמכים ובניירת הקשורה בהעברת תמיכתה של משפחת וקסנר אל הקרן". עוד צוין כי "אפשטיין לא תרם לקרן אפילו דולר אחד מעולם".

בראיון ב-2018 טען ברק כי הבקשה לחשוף עבור מה קיבל תשלום פסולה. "הדרישה הזו צצה בסביבה של נתניהו, שעסוקה במאמץ שיטתי לטעון שכולם מושחתים", אמר אז ברק לרזי ברקאי בגל"צ, "לכן יש להם עניין למצוא אדם שהגיע עד הטופ ולהראות שגם הוא כמותם".

מאמר המערכת של "הארץ" קרא אז לברק לחשוף עבור מה קיבל את הכספים מהקרן. בין היתר נכתב כי "ברק אינו פטור ממתן הסברים לציבור על מהות הכספים שקיבל. האם ערך מחקר, ואם כן לאיזו מטרה? מי שפעיל כברק בחיים הפוליטיים, אפילו מחוץ לכנסת או למפלגה, איננו 'אזרח פרטי' שמעשיו ידועים רק למעסיקיו ולרשות המסים — ועליו להסביר לציבור מהי התמורה שמצדיקה תשלום כזה".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ