עיריית ירושלים פירקה מאהל מחאה מול מעון רה"מ ביום השני ברציפות

שוטרים ופקחים החרימו ציוד של המפגינים ושניים מהמוחים נפצעו קל בעימותים שפרצו בין הצדדים. בעירייה הכחישו שהפקחים נהגו באלימות. אחד המפגינים: "יש פה מישהו בלי נעליים, למישהו לקחו את הטלפון ולאחר את הארנק"

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פינוי המאהל, הבוקר
פינוי המאהל, הבוקרצילום: יניב סוויסה

שוטרים ופקחים של עיריית ירושלים פינו הבוקר (שני) ביום השני ברציפות מאהל מחאה שהוקם מול מעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בעיר. השוטרים והפקחים החרימו ציוד של המפגינים ושניים מהמוחים נפצעו קל בעימותים שפרצו בין הצדדים. בעירייה הכחישו הבוקר שהפקחים נהגו באלימות כלפי המפגינים. אתמול פירקו שוטרים ופקחים גזיבו שהקימו המפגינים במקום והחרימו מהם מזרנים, כלי מטבח וציוד נוסף. המפגינים דורשים שראש הממשלה בנימין נתניהו יתפטר מתפקידו בשל כתב האישום שהוגש נגדו.

לדברי המפגינים, השוטרים והפקחים הגיעו הבוקר לפני השעה 6:00, בדומה לאתמול. המפגינים אמרו כי השוטרים והפקחים הסירו את שלטי המחאה שנתלו במקום והחרימו חפצים נוספים. אחד המפגינים, יניב סגל, סיפר שבמאהל המחאה ישנו כ-30 אנשים. "לקחו את המזרנים מתחת לאנשים, לקחו ציוד פרטי של אנשים", אמר, "יש פה מישהו לידי בלי נעליים, למישהו לקחו את הטלפון ולאחר את הארנק". לדברי סגל, השוטרים והפקחים לא הציגו צו. "אי אפשר היה לדבר איתם", הוסיף.

מעיריית ירושלים נמסר אתמול כי המחאה "שאושרה למספר שעות הפכה למעשה להיאחזות בקרקע". הבוקר הוסיפו בעירייה כי "לאחר פינוי המאחז ברחוב בלפור אמש, שבו המפגינים והקימו אותו מחדש. לכן הבוקר, שוב, פונה משם הציוד שהוצב ללא היתר ופגע בסדר הציבורי". עוד נמסר כי "כל טענה בדבר שימוש באלימות על ידי אנשי אגף האכיפה נגד המפגינים, ופגיעה באדם, נבחנה ונמצאה שקרית ומשוללת כל יסוד".

מהמשטרה נמסר כי אבטחו את עובדי העירייה בפינוי הציוד מהמקום, "בעקבות תלונות שהגיעו לעירייה מתושבים המתגוררים בסמוך למעון ראש הממשלה בגין חסימת המדרכה למעבר הולכי רגל באמצעות חפצים שונים והפרעה". עוד נמסר כי "המשטרה מתוקף תפקידה תמשיך לסייע לפעילות עיירית ירושלים בכל פעילות שתידרש".

סמכות העירייה לפעול נגד המפגינים אינה ברורה מבחינה חוקית. לפי נוהל של עיריית ירושלים, מפגינים צריכים לקבל אישור אם ברצונם להקים גזיבו למשך יותר מ-48 שעות. הנוהל גם דורש שהגזיבו יוקם במרחק של לפחות 200 מטרים ממוסדות שלטון, בהם מעון ראש הממשלה. המפגינים טוענים כי הנוהל לא רלוונטי, מפני שהם קיבלו רישיון להפגנה מהמשטרה ולא זקוקים להיתרים מהעירייה.

לפני כשלוש שנים פסל היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, את תקנות העירייה שאסרו על הקמת אוהלים קבועים למטרת הפגנות וקבע שהן פוגעות בחופש הביטוי. הנהלים שנפסלו כללו בין היתר איסור על הקמת אוהל מחאה ליד בית ראש הממשלה ומתן אישור לקיום הפגנה שתוקפו שלושה ימים בלבד. עם זאת, בעירייה סבורים כי היתר להפגין לא מאפשר למפגינים להשתלט על המרחב הציבורי. 

סגן ראש העיר ירושלים, אריה קינג, לחץ בחודש האחרון על ראש העיר משה ליאון לפעול נגד המפגינים, ואתמול והיום בירך את העירייה על הפינוי. לעומתו, חבר מועצת העיר, יוסי חביליו, אמר כי הוא מתנגד לפינוי. "בנסיבות הקיימות, חופש הביטוי גובר על מטרד לציבור. בחודש האחרון, ולאור לחציו של קינג, פיניתי כמה פעמים לראש העיר וביקשתי שהעירייה לא תפעל נגדם", אמר. לדבריו, "הובטח לי שכך ייעשה. כנראה שהלחץ של קינג ואולי גורמים נוספים עשה בסוף את שלו".

המפגינים, רובם מבוגרים, הקימו את מאהל המחאה לפני יותר מחודש, ומאז ישנים במקום. בימי שישי נערכת במקום הפגנה בהשתתפות מאות אנשים שחוסמת את רחוב עזה הסמוך לתנועת כלי רכב. לפני כשבועיים עצרה המשטרה את אחד ממובילי המחאה, אמיר השכל, בטענה שעודד מפגינים לחסום את הכביש. השכל סירב להשתחרר מהמעצר בתנאי שיסכים להרחקה מירושלים, ונותר עצור במשך יותר מיממה, עד ששוחרר בהוראת שופטת ללא תנאים מגבילים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ