אוסנת מארק וצבי האוזר נבחרו לנציגי הכנסת בוועדה לבחירת שופטים

השניים נבחרו בהתאם לסיכום המוקדם בהסכם הקואליציוני, לאחר שבליכוד חששו כי כחול לבן יבחרו באיילת שקד. בחודש שעבר אמרה מארק כי היא מחפשת שופטים עם "השקפה שקרובה לליכוד"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסנת הילה מארק וצבי האוזר בכנסת לאחר בחירתם לוועדה, היום
מארק והאוזר, היום בכנסתצילום: עדינה ולמן / דוברות הכנסת

הכנסת בחרה היום (רביעי) באוסנת מארק (הליכוד) ובצבי האוזר (דרך ארץ) לנציגיה בוועדה לבחירת שופטים, בהתאם להסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן. לפני ההצבעה חששו בליכוד כי המתיחות עם כחול לבן תוביל את האחרונים לבחור באיילת שקד, שהציעה את מועמדותה לתפקיד. לבסוף בחרו 67 ח"כים בהאוזר, 57 במארק, 47 בקארין אלהרר מיש עתיד ו-43 בשקד. 

שקד לא הצליחה לממש את רצונה להיבחר גם לוועדה לבחירת דיינים, למרות תמיכה משמעותית בקואליציה ובאופוזיציה. חברי הכנסת בחרו לוועדה את ישראל אייכלר (83 קולות) ומרב מיכאלי (66 קולות - קול אחד יותר משקד). מיכאלי נבחרה לוועדה ללא מפלגה מאחוריה. לוועדת הקאדים נבחרו מיכאל מלכיאלי, אוסמה סעדי ומנסור עבאס. לוועדת הקאדי מדהב - שאחראית על בחירת דיינים דרוזים - נבחר המועמד היחיד חמד עמאר.

ראש הממשלה נתניהו בהצבעה בכנסת על בחירת הנציגים לוועדה לבחירת שופטים, היוםצילום: עדינה ולמן / דוברות הכנסת

הוועדה לבחירת שופטים מורכבת מתשעה חברים: נשיאת בית המשפט העליון ושני שופטים נוספים מהעליון, שני שרים (שר המשפטים אבי ניסנקורן - יו"ר הוועדה, ומירי רגב), שני חברי כנסת ושני נציגים של לשכת עורכי הדין. בעבר היה נהוג כי אחד מחברי הכנסת מגיע מהאופוזיציה, אך בהסכם הקואליציוני נקבע כי השניים יהיו האוזר ומארק. החוק מחייב את הכנסת לבחור לפחות באשה אחת לוועדה, כמו גם לוועדה לבחירת דיינים. ההצבעה האנונימית לוועדה הובילה בעבר לתוצאות מפתיעות: ב-2013, למשל, נבחרו שני נציגי אופוזיציה

ח"כ מארק הפכה לחברת כנסת במסגרת החוק הנורווגי, בעקבות התפטרות אחד משרי הליכוד. ראש הממשלה בנימין נתניהו יכול להורות לשר שהתפטר לחזור לשמש כחבר כנסת, ובכך להביא לפיטוריה מהכנסת. באופוזיציה מזהירים שנתניהו עשוי להשתמש באיום הזה כשוט כדי להבטיח שמארק תצביע בוועדה בהתאם לרצונו.

בחודש שעבר אמרה מארק בריאיון לרשת ב' כי היא "מחפשת שופטים עם השקפה שקרובה לליכוד". גם הבחירה בהאוזר נועדה לאפשר לליכוד להמשיך לקדם את הקו השמרני בהחלטות הוועדה. לדברי גורם בדרך ארץ, מועמדותו של האוזר משקפת את הקו השמרני ששולט ממילא בכנסת. "בסוף יש רוב שמרני בכנסת", אמר, "בוועדה יהיה ייצוג ליברלי - יהיה בה שר של כחול לבן ושלושה שופטים, וייצוג שמרני של נציגי הליכוד והאוזר".

לפני ההצבעה אמר גורם בקואליציה: "לא מעט ח"כים בכחול לבן מתלבטים אם לתמוך בדיל הרשמי או לנקום בליכוד על תמיכתם בהקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לשופטים בשבוע שעבר". לדבריו, "הם שואלים את עצמם למה להצביע בעד אוסנת מארק ולא בעד איילת שקד (ימינה) או אפילו בעד קארין אלהרר (יש עתיד), שהיתה חלק מכחול לבן רק לפני חודשים אחדים". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ