ח"כ אבידר תקף את המשנה ליועמ"ש: "ככה דיקטטורה נוצרת"; נזרי: לא נירתע

בדיון בוועדת חוקה טען אבידר כי המשנה תמך בהגבלות על זכות ההפגנה וסייע לממשלה. נזרי ענה לו: "תפקידי בייעוץ המשפטי הוא לסייע לממשלה לממש את מדיניותה". מנדלבליט: "מתקפה מופרכת וחסרת ביסוס"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבידר, בתחילת החודש
אבידר, בתחילת החודש בכנסתצילום: עדינה ולמן / דוברו

חבר הכנסת אלי אבידר (ישראל ביתנו) תקף אתמול (ראשון) את המשנה ליועמ"ש רז נזרי בטענה שתמך בהגבלות על זכות ההפגנה. "דיקטטורה נוצרת כשפקידים בכירים מוותרים", אמר אבידר בדיון. נזרי ענה לו: "עם כל הכבוד ל'ציונים' שאתה מעניק לנו, אנחנו עומדים כל העת מול הממשלה ובולמים דברים שנראים לנו לא אפשריים מבחינת הדין. צעקות מכל כיוון לא ירתיעו אותנו". יו"ר הוועדה יעקב אשר אמר כי הדברים של אבידר הם "ניסיון הפחדה של פקידים", והוא הוצא מהדיון.

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, גינה את דבריו של אבידר וכינה אותם "מתקפה מופרכת וחסרת ביסוס". מנדלבליט מסר כי "נזרי הוא משרת ציבור ותיק, מקצועי ומסור העושה את מלאכתו נאמנה לשם ייצוג עמדות הדרג המדיני בגבולות הדין. אין מקום להתקפות אישיות מעין אלו, וממילא התקפות כאמור לא יסיטו את הייעוץ המשפטי לממשלה מדרך הישר ומהצגת העמדות המשפטיות באופן ענייני".

הדיון בוועדת חוקה עסק בחוק המכונה "חוק הקורונה הגדול", שנועד להחליף את תקנות החירום של הכנסת לתקופה ממושכת - עד מארס 2021. במהלכו, אמר אבידר כי הממשלה רוצה למנוע מחאה ציבורית, וכי נזרי סייע בכך. "נתת יד לאיסור לאנשים לצאת להפגנה מאזור מוגבל, לך לצפון קוריאה ותשאל אנשים מה הם מעדיפים, להידבק בסארס או קורונה, או לצאת להפגין. שיתפת פעולה בחוק השב"כ וזה על מצפונך", אמר. עוד הטיח בו: "אתה פופוליסט. אתה לא פוליטיקאי ולא צריך אותך פה, אתה צריך להתבייש", וטען כי הממשלה איבדה בלמים "והפקידות הבכירה לא מרימה 'אמברקס'".

נזרי הגיב: "אני לא דובר הממשלה ולא קובע מדיניות. תפקידי בייעוץ המשפטי לממשלה הוא לסייע לממשלה לממש את מדיניותה ולהציב בפניה את גבולות הדין". לדבריו, "גם בנושא זכות ההפגנה עמדנו ואנחנו עומדים מול הממשלה והשרים על כך שזכות ההפגנה תישמר, זו חובתנו ותפקידנו והזכרנו להם כל העת שגם בעת חירום אסור לממשלה למנוע הפגנות נגדה". הוא הוסיף: "אני נמצא כאן בדיונים בכנסת קרוב לעשר שנים ומעולם לא דיברו אליי כך".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ