ועדת הקורונה אישרה לפתוח את חדרי הכושר; הקניונים והשווקים יישארו סגורים בסוף השבוע

הוועדה קבעה כי המוזיאונים, גני החיות והאטרקציות התיירותיות יוכלו לפעול. החוק שמקנה לממשלה סמכויות חירום במאבק בקורונה שצפוי להיכנס היום לתוקף מאפשר לממשלה לעקוף את הכנסת וליישם מיד תקנות חירום

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוק הכרמל בתל אביב, אתמול
שוק הכרמל בתל אביב, אתמולצילום: מוטי מילרוד

ועדת הקורונה של הכנסת ביטלה היום (חמישי) חלק מההגבלות החלות במהלך סוף השבוע שאישרה הממשלה בשבוע שעבר, והורתה לפתוח את חדרי הכושר ביום ראשון. פעילות הקניונים והמסחר תישאר אסורה ממחר ב-17:00 ועד ראשון ב-5:00, אך המוזיאונים, גני החיות והאטרקציות התיירותיות יוכלו לפעול במהלך סוף השבוע.

עם זאת, החוק המקנה לממשלה סמכויות חירום במאבק בקורונה שעבר אמש בכנסת בקריאה שנייה ושלישית מאפשר לממשלה לעקוף את הכנסת וליישם מיד תקנות דחופות, שטיבן אינו מפורט. החוק צפוי להיכנס לתוקף במהלך היום.

דיון ועדת הקורונהצילום: עדינה ולמן/דוברות הכנסת

לפי לשון החוק, "בהתקיים דחיפות המחייבת כי תקנות מסוימות ייכנסו לתוקף במועד מוקדם יותר, הממשלה רשאית להתקינן... בלי אישור של הוועדה מראש". ועדות הכנסת יוכלו לבטל את התקנות רק בדיעבד, בתוך שבוע לפחות מיום כניסתן לתוקף. יישומן של תקנות שאינן דחופות יוקפא למשך 24 שעות, שבהן תוכל הכנסת לבטלן.

החוק גם אינו מונה את ועדת הקורונה ברשימת הוועדות שתפקידן לאשרר את תקנות החירום. לפי נוסח החוק, ועדת הקורונה תדון בתקנות רק אם הממשלה תרצה בכך. זאת בעקבות החלטות הוועדה לבטל שורת צווי חירום של הממשלה, ומחשש שתעשה זאת שוב בעתיד. במרבית הוועדות הקבועות נהנית הקואליציה מרוב יציב, שצפוי לאפשר לה לאשר תקנות ללא קושי.

בשבוע שעבר אישרה הממשלה את ההגבלות, בהן איסור על פתיחת בתי עסק וחנויות שאינן הכרחיות במהלך סוף השבוע. כמו כן משרד הבריאות החליט להגביל התקהלויות עד עשרה אנשים במקום סגור ועד 20 אנשים במרחב פתוח.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ