האוזר יגיש הצעת חוק לדחיית ההצבעה על התקציב בניסיון למנוע בחירות

לפי החוק, הכנסת תפוזר ויתקיימו בחירות אם התקציב לא יאושר במליאה עד 25 באוגוסט. האוזר מציע לדחות את המועד האחרון ל-25 בנובמבר בשל המחלוקת בנושא בין כחול לבן לליכוד

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ צבי האוזר בוועדת חוץ וביטחון, בשבוע שעבר
ח"כ צבי האוזר בוועדת חוץ וביטחון, בשבוע שעברצילום: עדינה ולמן / דוברות הכנסת

יו"ר ועדת חוץ וביטחון, ח"כ צבי האוזר (דרך ארץ) יגיש היום (שני) הצעת חוק לדחיית המועד האחרון להצבעה על תקציב המדינה, בניסיון למנוע את פיזור הכנסת בסוף אוגוסט. לפי החוק, על הכנסת לאשר את התקציב בתוך מאה ימים מיום הקמת הממשלה, שיסתיימו ב-25 באוגוסט. במסגרת הצעת החוק, שתוגש כתיקון לחוק יסוד הכנסת, הזמן לאישור התקציב יורחב ל-200 ימים, שיפקעו ב-25 בנובמבר. אם גם עד מועד זה לא יאושר התקציב, הכנסת תפוזר ויתקיימו בחירות.

המחלוקת העיקרית המונעת את העברת את התקציב היא על משך התקציב. בכחול לבן דורשים להעביר תקציב דו-שנתי, כפי שצוין בהסכם הקואליציוני עם הליכוד. ראש הממשלה בנימין נתניהו מעוניין להעביר תקציב חד-שנתי. במקרה של תקציב חד-שנתי, הכנסת תצטרך לאשר את התקציב לשנת 2021 עד חודש מארס בשנה הבאה, אחרת יהיו בחירות חדשות. במצב כזה, בהתאם להסכם הקואליציוני, יישאר נתניהו בתפקידו.

מקורות בקואליציה מעריכים כי ההצעה של האוזר תקודם רק אם המחלוקת בין הליכוד לכחול לבן לא תיפתר, ושתי המפלגות יחליטו להימנע מהליכה לבחירות נוספות.

בסיעת דרך ארץ אמרו כי הצעת החוק "תעניק רשת ביטחון שתאפשר לשמור על ממשלת האחדות, ולמנוע את התפזרות הכנסת באוגוסט". האוזר כתב אתמול בחשבון הטוויטר שלו כי "מי שחושב שניתן יהיה להתמודד בחורף עם נגיף הקורונה, השפעת, ובנוסף לזה להכניס את ישראל לקלחת בחירות - לא מבין בפני מה אנחנו עומדים". הוא הוסיף כי "יש להתעשת, ליצור ודאות פוליטית ולהעביר תקציב עם אופק מהר ככל האפשר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ