מאות מחו בתל אביב נגד אוחנה; מפגינים הותקפו בידי אלמונים

המפגינים חסמו את צומת עזריאלי והמשיכו למרכז תל אביב, במחאה על ניסיונותיו של השר לביטחון הפנים למנוע את ההפגנות מול מעון ראש הממשלה בירושלים. כשהגיעו לסינמטק הותקפו באגרופים, כסאות וגז פלפל ונדקרו בבקבוקי זכוכית

בר פלג
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגין נגד אוחנה ושוטרים, אמש בתל אביב
מפגין נגד אוחנה ושוטרים, אמש בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

מאות בני אדם הפגינו אמש (שלישי) בתל אביב במחאה על ניסיונותיו של השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה לפעול נגד המפגינים מול מעון ראש הממשלה בירושלים. המפגינים חסמו כבישים ובהם נתיבי איילון, ובהמשך צעדו ברחבי העיר. במהלך הצעדה הותקפו מפגינים בידי כמה אנשים שצעדו עמם והחלו במפתיע להכות את הצועדים באגרופים ובכסאות ולרסס לעברם גז פלפל. חמישה מפגינים נפצעו ונזקקו לטיפול רפואי, מהם שניים נחתכו בצווארם. 

הקבוצה שלפי העדויות תקפה את המפגינים, אמש בתל אביבצילום: איתמר קציר

לדברי המפגינים, השוטרים תחילה התעלמו מקריאותיהם והגיעו למקום לאחר דקות ארוכות. התוקפים, שזהותם אינה ידועה ולפי העדויות התחזו למפגינים, נמלטו מהמקום מבלי שנעצרו. מוקדם יותר השבוע נעצרו שלושה בני אדם בחשד שתקפו ברחבי הארץ מפגינים נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו.

מפגין שקיבל טיפול רפואי בעודו שכוב על הרצפה קרא: "הם באו לרצוח. איפה השוטרים? חבר שלי קיבל בקבוק לראש ואני גז פלפל לפנים". עומר כהן, מפגין נוסף שהותקף סיפר: "הם באו בחבורה גדולה, רבים על אחד, ותקפו אותי כי הייתי גם עם חולצה של הפועל, הרביצו וזרקו בקבוקי זכוכית".

אחד מהמפגינים שרדף אחרי התוקפים נעצר לאחר שתועד זורק אבן לעבר שוטר. לדברי עד ראייה, העצור השליך את האבן כדי להבריח את התוקפים, והיא פגעה ברגלו של שוטר סמוי שלא נזקק לטיפול רפואי. לפי עורכת דינו גבי לסקי, "נעצר מפגין שהותקף בגז פלפל וניסה להגן על עצמו ועל חבריו שנדקרו והותקפו. במקום לעצור את התוקפים, הוא יובא מחר לדיון בבית המשפט השלום". לסקי הוסיפה כי "מאחר וזו אינה הפעם הראשונה בה מפגינים מותקפים, נראה כי זה הפך לשיטה כדי לפגוע במחאה. אם ראש הממשלה לא יגנה את האלימות ויפסיק את ההסטה זה יכול להיגמר באסון".

במהלך הערב השתתפו יותר מאלף מפגינים במחאה מול ביתו של אוחנה בעיר, מאות חסמו את רחוב יגאל אלון ועשרות את נתיבי איילון וצומת עזריאלי. שניים מהמפגינים נעצרו בשל חסימת כבישים. לאחר מכן המשיכו המפגינים למרכז תל אביב. את ההפגנה ארגנה קבוצת "הדגלים השחורים", שמפגינה בשבועות האחרונים נגד נתניהו ברחבי הארץ, יחד עם ארגונים נוספים. כ-200 אנשים הפגינו הערב מול מעונו של נתניהו בירושלים.

המפגינים בתל אביב, אמשצילום: תומר אפלבאום

המפגינים קראו "התשובה למשטרה - מהפכה" ו"ביבי לכלא", ונושאים שלטים בגנות אלימות השוטרים, וכן שלטים עם תצלומים של אנשים שמתו מירי שוטרים. על השלטים נכתב בין השאר "דרור לנפש, פת לדל, צדק לאיאד (אל-חלאק, ב"פ)", ו"אלף מכת"זיות לא יצליחו לכבות אותי".

שכנה של אוחנה, נעמי בייט, הגיעה להפגין עם ילדיה ואמרה: "זה מפחיד מאוד מה שקורה פה, אפילו ההיערכות להפגנה הזו מפחידה". לדבריה, "הלחצים שאוחנה, ידו הארוכה של נתניהו, מפעיל על המחאה לא ראויים. אני רוצה להשאיר לילדים שלי מקום טוב יותר. זו לגמרי התכנית שלי להגיע לבלפור".

מפגין בת"א, אמשצילום: תומר אפלבאום

ערן מתל אביב אמר על אוחנה: "כל פעם הוא מראה מחדש כמה אלים וכמה רע יכול להיות למדינה שמאבדת את הדמוקרטיה". לב ליטמן מרמת גן אמר: "נתניהו נאשם בפלילים, ויודע שאם הוא יורד מכוחו הפוליטי הוא הולך לכלא, אבל הוא חונק אותנו כדי להישאר בכל מחיר. בקורונה זה נחשף שהוא לא יודע לנהל את המדינה, ואנחנו מוצאים עצמנו נחנקים גם בכלכלה, גם באלימות המשטרתית וגם בדמוקרטיה".

קבוצת הדגלים השחורים מסרה אמש: "אנו מודים למשטרת תל אביב על טיפול מופתי בצעדה שלאחר ההפגנה. משטרת תל אביב שמרה על הזכות של המפגינים לצעוד ולמחות נגד הפיכתה של ישראל לדיקטטורה נוסח נתניהו. הערב הוכח שניתן לאפשר מחאה אזרחית רחבה ומשמעותית ללא אלימות מיותרת כלפי המפגינים. אנו מצפים ממפקד מחוז ירושלים לנהוג באותה צורה בסוף השבוע הקרוב".

שלשום פורסם ב"הארץ" כי בכירים במשטרה אמרו בשיחות סגורות, כי אוחנה מנסה לנצל את מינוי המפכ"ל כדי למנוע את ההפגנות מול מעון ראש הממשלה בירושלים לדברי הבכירים, אוחנה מפעיל את עיקר הלחץ בעניין על שני המועמדים הבולטים להתמנות לתפקיד, מ"מ המפכ"ל מוטי כהן ומפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון ידיד. הבכירים אמרו כי עיסוקו של השר בנושא "אינטנסיבי ואגרסיבי מאוד", ומקור במשטרה ציין כי הוא הציע למנוע את המחאות בכמה עילות, בהן הפרת תקנות הקורונה והפרעה לשכנים באזור ההפגנות. אוחנה אמר לפני כשבועיים שהוא יפעל למנות מפכ"ל בתוך 30 ימים.

מפגינים מול ביתו של אוחנה בתל אביב, אמשצילום: תומר אפלבאום

ביום ראשון פורסמה ב"כאן חדשות" הקלטה מפגישה שנערכה בשבוע שעבר בעיריית ירושלים, בנוכחות אוחנה, ידיד, ראש העיר משה ליאון וצוותו, קציני משטרה וחברי מועצה. אוחנה נשמע בהקלטה מטיח בנוכחים: "אנחנו לא יכולים להמשיך עם הברדק הזה. אנחנו לא יכולים להמשיך עם האנרכיזם הזה. יש הבדל בין הפגנה לבין אירועים כמו שאנחנו רואים בחודשיים ובשבועות האחרונים". הוא הוסיף: "אני לא יודע להסביר לציבור למה לא אוסרים את הדוכנים (מול מעון נתניהו) ולא אוסרים את על הדבר הזה. פשוט תחזירו את החיים לתושבים".

בדיון נשמע גם ידיד אומר כי במהלך הפגנות המחאה המשטרה מחלקת דוחות רבים על הפרת נהלי הקורונה, דבר שהיא לרוב נמנעת ממנו בהפגנות. "160 דוחות על אי-עטיית מסכה בהפגנה, שזה לא שכיח", אמר.

הדגלים השחורים מסרו לקראת ההפגנה: "בימים האחרונים מדינת ישראל נחשפה לכך שהשר לביטחון פנים, אמיר אוחנה מתערב בעבודתה של משטרת ישראל על מנת לסכל מחאה עממית לא אלימה. הקנסות, האלימות, המכת״זית, כולם עדות לנסיונות ההתנכלות למחאה". 

המארגנים דרשו למחות ממול לביתו של השר, ולא במרחק של כ-400 מטר כפי שקבעה המשטרה בספטמבר, במהלך הפגנות של יוצאי אתיופיה מול ביתו של השר. לפי הנחיות המשטרה, יותר לקיים מחאה שקטה בהשתתפות של עד חמישה מפגינים במרחק כ-150 מטר מביתו של השר, ובמרחק של כ-400 מטר לא יוגבל מספר המוחים, ויותר להם להשתמש באמצעי הגברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ