ראשי ש"ס ויהדות התורה: לא נשתף פעולה עם יוזמה להקדמת הבחירות

דרעי, ליצמן וגפני התייחסו למשבר התקציב, אך לא הבהירו אם הם תומכים בתקציב עד סוף השנה או עד סוף 2021. לדבריהם, "עצם המחשבה ללכת למערכת בחירות בעת הזאת הינה טירוף מוחלט"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גפני ודרעי בכנסת, ב-2019

יו"ר ש"ס אריה דרעי, וראשי יהדות התורה יעקב ליצמן ומשה גפני הודיעו היום (חמישי) במשותף כי הם מתנגדים להקדמת הבחירות. "לא נשתף פעולה עם שום יוזמה להקדמת הבחירות ונעשה הכל למנוע בחירות", מסרו.

בהודעה מטעמם נמסר כי השלושה דנו היום בעיכוב בגיבוש תקציב המדינה, על רקע המשבר בעניין בין הליכוד לכחול לבן. במפלגתו של ראש הממשלה החליפי בני גנץ דורשים לקיים את ההסכם הקואליציוני בין שתי המפלגות, שלפיו התקציב שיגובש יהיה דו-שנתי, בזמן שראש הממשלה בנימין נתניהו מעוניין לאשר תקציב עד סוף 2020. שר הפנים דרעי, שר הבינוי והשיכון ליצמן ויו"ר ועדת הכספים גפני לא כתבו בהודעתם באיזה תקציב הם תומכים.

נתניהו וגנץ במשרד הביטחון, בשבוע שעברצילום: טל שחר

דרעי, ליצמן וגפני אמרו בהודעתם כי "אזרחי ישראל מתמודדים בימים אלה עם בעיות קשות, בריאותיות וכלכליות, ועצם המחשבה ללכת למערכת בחירות בעת הזאת הינה טירוף מוחלט". לדבריהם, "זה הזמן לפנות כל דבר אחר, להביא לאישור דחוף של תקציב המדינה, בכדי שנוכל להתמקד באתגרי המשק ומערכת הבריאות, נוכח משבר הקורונה שפוקד את אזרחי ישראל ואת כל העולם".

בכחול לבן אמרו בתגובה להודעת השלושה כי "אזרחי ישראל לא יסלחו למי שיגרור את המדינה לבחירות בתקופת חירום רפואית וכלכלית". יו"ר הקואליציה מיקי זוהר אמר אתמול כי "כל גורמי המקצוע תומכים בתקציב חד-שנתי. אם לא נאשר תקציב באופן מיידי, ניכנס לכאוס כלכלי לא פשוט שייצר גירעונות. תקציב דו-שנתי אינו הדבר הנכון כעת". הוא הוסיף כי "אם הדבר הזה לא יקרה, אנחנו עלולים למצוא עצמנו במערכת בחירות מיותרת".

אם לא יאושר תקציב המדינה עד 25 באוגוסט, או אם לא יוסכם על דחיית המועד לאישורו, הכנסת תפוזר וייערכו בחירות בנובמבר. אישור תקציב חד-שנתי יאפשר לנתניהו להביא לפיזור הכנסת אם התקציב ל-2021 לא יאושר בכנסת עד חודש מארס, כפי שקובע החוק. במצב הזה, הבחירות אמורות להתקיים בחודש יוני ונתניהו צפוי להישאר בתפקידו כראש ממשלת מעבר.

חברי סיעת דרך ארץ, שר התקשורת יועז הנדל ויו"ר ועדת החוץ והביטחון, צבי האוזר, קראו לש"ס וליהדות התורה לתמוך בדחיית המועד האחרון לאישור התקציב. לפי הצעת החוק שהגיש האוזר, יהיה ניתן לאשר את התקציב עד 25 בנובמבר. "גם חברינו מהמפלגות החרדיות מבינים: מי שמוביל לבחירות בעת הזו פוגע באזרחי ישראל", מסרו השניים, "אנחנו מצפים מכל חברי הבית לתמוך בהצעת החוק לדחיית אישור התקציב ולמנוע את פיזור הכנסת בסוף החודש".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ