גנץ: "מבין את השנאה כלפי נתניהו, מבין את האכזבה ממני"

בריאיון ל"פגוש את העיתונות" הבהיר יו"ר כחול לבן כי לא ייסוג מדרישתו לאשר תקציב דו-שנתי, ולא חד-שנתי כפי שדורש רה"מ. לדבריו, נתניהו "עושה חשבונות שלא קיימים אצלי. מניח שיש שיקולים שבגינם הוא רוצה בחירות"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וגנץ בישיבת הממשלה בירושלים, ביוני
הארץ

ראש הממשלה החליפי בני גנץ אמר הערב (שבת) כי לא ייסוג מדרישתו לאשר תקציב דו-שנתי, ולא חד-שנתי כפי שדורש ראש הממשלה בנימין נתניהו. "צריך תקציב לשנה שלמה, לא לחגים ולא לשבוע", אמר גנץ בריאיון לתוכנית "פגוש את העיתונות" בחדשות 12. "אנחנו מתעקשים על הדבר הזה. ראש הממשלה אולי רוצה בחירות, לפיד אולי רוצה בחירות, אני לא רוצה. אני לא אוותר". עוד אמר גנץ: "אני מבין את השנאה כלפי נתניהו, אני מבין את האכזבה ממני".

לדברי יו"ר כחול לבן, "המדינה צריכה יציבות כלכלית ופוליטית. לא יקרה כלום שהוא לא בתוך גבולות ההסכם (הקואליציוני), לא באתי לעבוד בשביל ביבי. אם לא נתעקש על ההסכם, ממילא הכל יתפרק". על שיתוף הפעולה עם ראש הממשלה אמר גנץ: "היחסים עם נתניהו טובים. ברור במה אנחנו חלוקים. אלה דברים לא נעימים".

גנץ התייחס גם למצבו המשפטי של נתניהו ואמר: "יש היגיון בקביעה שראש ממשלה לא יכול לכהן תחת כתב אישום. נראה מה נעשה אם נתניהו יעשה טעות ויגרור את המדינה לבחירות". לדבריו, "לנתניהו יש אתגרים משפטים ואישיים מאוד גדולים. הוא עושה חשבונות שלא קיימים אצלי. אני מניח שיש שיקולים שבגינם הוא רוצה בחירות. לא יכול להיות שמישהו יגיע למסקנה שצריך בחירות".

בהמשך דבריו אמר גנץ כי יתמודד גם בבחירות הבאות. "אהיה יו"ר כחול לבן", אמר גנץ. "אמשיך להציע את שירותי הציבורי למדינת ישראל. אם יהיו בחירות, אתייצב שם ואתן לציבור לשפוט". 

על רקע המחלוקת בין כחול לליכוד בנוגע לאישור התקציב, גורמים בקואליציה העבירו בשבוע האחרון למקורביו של גנץ הצעת פשרה שנועדה למנוע את פיזור הכנסת בסוף החודש. לפי ההצעה, הממשלה תאשר תקציב דו-שנתי לשנים 2021-2020, כפי שדורש גנץ, אולם לכנסת יובא לאישור בשלב זה רק התקציב הנוגע לשנה הנוכחית.

אם לא יאושר תקציב המדינה עד 25 באוגוסט, או אם לא יוסכם על דחיית המועד לאישורו, הכנסת תפוזר וייערכו בחירות בנובמבר. גנץ דורש לאשר תקציב דו-שנתי, כפי שסוכם בהסכם הקואליציוני. מנגד, נתניהו דורש להעביר תקציב חד-שנתי.

אישור תקציב חד-שנתי יאפשר לנתניהו להביא לפיזור הכנסת אם התקציב ל-2021 לא יאושר בכנסת עד חודש מארס, כפי שקובע החוק. במצב הזה, הבחירות אמורות להיערך בחודש יוני ונתניהו צפוי להישאר בתפקידו כראש ממשלת המעבר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ