יש עתיד תעלה השבוע להצבעה הצעת חוק שתמנע מנאשם להרכיב ממשלה

אם הצעת החוק, שתובא למליאה בקריאה טרומית, תיפול - לא יוכלו להעלות אותה מחדש במשך חצי שנה. אתמול אמר גנץ כי "יש היגיון בקביעה שראש ממשלה לא יכול לכהן תחת כתב אישום"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לפיד במחאת הדגלים השחורים, באפריל
יהונתן ליס

סיעת יש עתיד-תל"ם הודיעה היום (ראשון) כי תעלה ביום רביעי למליאת הכנסת הצעת חוק שתמנע מנאשם בפלילים להרכיב ממשלה. בדברי ההסבר לחוק, שיועלה להצבעה בקריאה טרומית, נכתב: "כהונתו של ראש ממשלה שהוגש נגדו כתב אישום בעבירות חמורות ובראשן עבירות של שחיתות וטוהר מידות, עומדת בניגוד מוחלט לנורמות המוסר הנדרשות מנבחר ציבור".

אם הצעת החוק תיפול בהצבעה במליאה, היא לא תוכל לעלות מחדש במשך חצי שנה. עד כה לא הוגשו הצעות חוק דומות, ואם אחת הסיעות תגיש אותן הן יוכלו לעלות להצבעה רק לאחר פגרת הקיץ. מקורות באופוזיציה אמרו כי המהלך נועד ללחוץ על כחול לבן ועל העבודה לנקוט עמדה נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולהצביע בעד ההצעה. הם הוסיפו כי זהו העיתוי הנכון להעלותה מבחינת יש עתיד, גם אם תיפול, משום שהכנסת ממילא צפויה לצאת לפגרה בקרוב ועשויה להתפזר בשל המחלוקות בין הליכוד לכחול לבן.

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, אמר היום (ראשון) כי "זה שאין היום ישיבת ממשלה ואנחנו דוהרים לבחירות כי לראש הממשלה יש כתבי אישום וזה מעסיק אותו זו בושה וחרפה. לאנשים אין מה לאכול, עסקים נסגרים. בגלל זה נשים על שולחן הכנסת את הצעת החוק. המצב לא יכול להימשך".

גנץ ונתניהו במליאת הכנסת, בנובמברצילום: אוהד צויגנברג

אתמול אמר יו"ר כחול לבן, בני גנץ, לחדשות 12 כי "יש היגיון בקביעה שראש ממשלה לא יכול לכהן תחת כתב אישום. נראה מה נעשה אם נתניהו יעשה טעות ויגרור את המדינה לבחירות". לדבריו, "לנתניהו יש אתגרים משפטים ואישיים מאוד גדולים. הוא עושה חשבונות שלא קיימים אצלי. אני מניח שיש שיקולים שבגינם הוא רוצה בחירות. לא יכול להיות שמישהו יגיע למסקנה שצריך בחירות".

מקורות משפטיים שבחנו בחודשים האחרונים את יוזמות החקיקה העריכו כי מדובר במהלך שיכולתו לסכל את כהונת נתניהו מוגבלת. בשיחה עם "הארץ" אמרו כי בשל מגבלות משפטיות לא יתאפשר לקבוע רוב הגדול מ-61 ח"כים כדי לאשר או לשנות את החוקים השונים. לכן אם נתניהו יצליח לגבש קואליציה של 61 תומכים, יהיה לו ממילא רוב כדי להביא לביטול החוקים הללו בהצבעה בכנסת. אולם לצד המשמעות הסמלית שבקידום החוקים, אישורם עשוי למנוע מנתניהו להקים ממשלת מיעוט שתישען על קואליציה של פחות מ-61 ח"כים, שכן בממשלה כזו הוא לא יוכל לבטל את החוקים שימנעו ממנו להיות ראש ממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ