הליכוד וכחול לבן הודיעו על תמיכה בחוק שיאפשר את דחיית העברת התקציב במאה יום

הליכוד יתמוך בשלב זה בהצעה רק בקריאה טרומית ובקריאה ראשונה, מקור במפלגה הבהיר כי אין להסיק מכך שהסיעה תתמוך בה גם בהמשך. אם החוק לא יאושר, הכנסת תצטרך להעביר את התקציב עד 24 באוגוסט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וגנץ במשרד הביטחון

ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר הכנסת יריב לוין החליטו אמש (ראשון) לתמוך בקידום הצעת החוק של ח"כ צבי האוזר (דרך ארץ) שתדחה את מועד העברת התקציב במאה ימים. הליכוד יתמוך בשלב זה בהצעה רק בקריאה טרומית ובקריאה ראשונה. לדברי מקור בליכוד, התמיכה בהצעה נועדה להכין אפשרויות חוקתיות ופוליטיות ואין להסיק מכך שהסיעה תתמוך בדחיית המועד גם בקריאה שנייה ושלישית. אם החוק לא יאושר, מועד אישור התקציב הוא 24 באוגוסט בחצות. אם התקציב לא יעבור עד אז, הכנסת תפוזר ויתקיימו בחירות.

כחול לבן הודיעה כי היא "מברכת את הליכוד" על התמיכה בהצעת החוק. "נתמוך בתיקון החוק הקיים, בדרך שתאפשר תקציב לשיקום כלכלת ישראל", נמסר מכחול לבן. גם ש"ס הודיעה הערב שתתמוך בהצעה.

האוזר והנדל בכנסת, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

הצעת החוק של האוזר הועלתה כחלק מהניסיון לפתור את המשבר בין הליכוד לכחול לבן. ראש הממשלה החליפי בני גנץ דורש לקיים את ההסכם הקואליציוני ולאשר תקציב דו-שנתי, אולם נתניהו מעוניין לאשר תקציב רק עד סוף 2020, ואמר לפני כשבועיים כי "לנוכח הביטחון והקורונה, ישראל לא צריכה בחירות - היא צריכה תקציב. אם נעביר את התקציב עכשיו נוכל לפתוח את שנת הלימודים בספטמבר, נוכל להעביר כספים לעצמאים. זה מה שהמדינה זקוקה לו בעת הזו".

בשל תמיכת נתניהו, הצעת החוק של האוזר תקבל פטור מחובת הנחה, שבמסגרתה יש להמתין 45 ימים עד להגשת הצעה פרטית, ותעלה ביום רביעי לקריאה טרומית במליאת הכנסת. בהודעה שמסרו דרך ארץ נכתב כי "צעד זה יאפשר לליכוד ולכחול לבן את הזמן, במקביל לקידום החוק, להגיע לפתרון כולל של כל המחלוקות ביניהם כדי להבטיח תפקוד שוטף של הממשלה ולמנוע בחירות". הנדל הוסיף בטוויטר: "בחירות בעת הזו הן פגיעה אנושה באינטרס הלאומי ובציבור הישראלי. נעשה כל מאמץ כדי למנוע את טירוף הדעת שבהליכה לבחירות רביעיות בעיצומו של משבר כלכלי ובריאותי חסר תקדים".

תמיכתו של נתניהו בקריאה הטרומית שתעלה ביום רביעי צפויה להקשות על כחול לבן לתמוך בהצעת חוק אחרת שתעלה יש עתיד-תל"ם באותו יום, שתאסור על נאשם בפלילים להרכיב את הממשלה הבאה. אם ההצעה של יש עתיד-תל"ם לא תאושר ביום רביעי, לא ניתן יהיה להעלות אותה להצבעה נוספת בחצי השנה הקרובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ