נתניהו ללפיד: אתה דיקטטור; יו"ר האופוזיציה: אם היית מקשיב לאביך לא היית עומד לדין

רה"מ ויו"ר האופוזיציה התעמתו בהצבעה בכנסת על ההצעה למנוע מנאשם להרכיב ממשלה. "אצלך הכל פייק, אתה מתחזה בלי תעודת בגרות", הטיח נתניהו בלפיד. הצעת החוק נדחתה ברוב של 53 לעומת 37

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו במליאת הכנסת, היום
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר האופוזיציה יאיר לפיד התעמתו היום (רביעי) בכנסת לפני ההצבעה על הצעת החוק המונע מנאשם להרכיב ממשלה. נתניהו עלה לנאום באופן מפתיע, במסגרת דברי ההתנגדות להצעת החוק שיזם לפיד, וכינה אותו "דיקטטור". לפיד הגיב על דברי נתניהו ואמר: "אם היית מקשיב לאביך, לא היית עומד על שלושה תיקים פליליים". הצעת החוק נפלה בהצבעה, עם 53 מתנגדים לעומת 37 תומכים.

"דווקא כאן, במה שאמור לייצג ולהיות היכל הדמוקרטיה הישראלית, אנחנו עדים היום לעוד פרק מאוס במסכת בלתי נגמרת מצד מי שרוממות הדמוקרטיה בגרונם וחרב לעריפת הדמוקרטיה בידם", אמר ראש הממשלה. "הנה באים יאיר לפיד ואיימן עודה", המשיך, "והם רוצים לפגוע ברצון העם, כפי שקורה במשטרים רודנים. הצעת החוק הפרסונלית הזאת היא עיוות מוחלט. איפה מעבירים חוקים כאלה? לסיכול מועמדות ממוקד... המקום היחיד בעולם שמעביר חוקים כאלה זה בדיקטטורות החשוכות ביותר כמו איראן וצפון קוריאה. באיראן יכולה מועצת שומרי החוקה לפסול כל מועמד, והם עושים זאת בשקיקה, בשיטתיות, כל פעם שיש מישהו שיכול לסכן את שלטון האייתולות הם מורידים אותו".

ראש הממשלה פנה ללפיד במליאה ואמר לו: "אלף מסכות לא יצליחו לכסות את הדיקטטורה שלך. אתה והשותף שלך איימן עודה לא תצליחו לנצח אותנו בקלפי, אז אתם מארגינים הפגנות שמאל ומביאים חוק איראני לכנסת". הוא הטיח ביו"ר האופוזיציה כי "ההתנשאות שלכם על מצביעי הימין והליכוד - בלתי נסלחת. אצלך הכל פייק. אתה יודע מעט על כמעט לא כלום. אתה כל הזמן מתחזה. בלי תעודת בגרות ובלי תואר ראשון ניסית להשיג פייק דוקטורט". הוא הוסיף: "דוקטור לפיד. אתה מתחזה לדמוקרטור, אבל אתה דיקטטור עם חוקה שכתבת לעצמך ומינוי אנשים שלך לרשימה. אתה ד״ר לפיד ומיסטר דיקטטורה. האחרונה שהעזה להגיד לך את האמת במפלגה שלך, עדי קול, סולקה מהמפלגה. דמוקרטור גדול".

לפיד במליאת הכנסת, היוםצילום: עדינה ולמן / דוברות הכנסת

בתום דבריו של נתניהו הגיב לפיד ואמר: "רואים את הזיעה עד הנה, אתה יודע ופוחד שתגמור בכלא". הוא התייחס לדבריו של נתניהו בשבוע שעבר, כשציטט את אביו בעצה שנתן לו ערב כניסתו לתפקיד ראש הממשלה, ואמר: "אבא שלך אמר לך לא לגעת בכסף. אם היית מקשיב לו לא היית עומד על שלושה תיקים פליליים". בהתייחס לדברי נתניהו על אהוד אולמרט בעבר אמר לפיד: "כל הנאום המרומם הזה שלך על הדמוקרטיה נעלם ולא היה כשלא היה מדובר בך. כשלא היה מדובר בך אתה עמדת פה על הדוכן, כשאולמרט עמד לחקירה, ואמרת: 'מדובר על ראש ממשלה ששקוע עד צוואר בחקירות ואין לו מנדט ציבורי ומוסרי לקבוע דברים כל כך גורליים במדינת ישראל. קיים חשש שהוא יכריע הכרעות על בסיס האינטרס האישי של ההישרדות הפוליטית שלו ולא על פי האינטרס הלאומי'".

לאחר דברי לפיד ביקש נתניהו להגיב לדברים ואמר: "אין לי שום כוונה להתייחס לגופו של אדם, אבל אני רוצה להתייחס להיעדר ערכיו של אדם. יאיר לפיד בעד משטר שהייתי קורא לו 'חקירות-קרטיה'. באופי כזה של משטר לא חוקרים אדם שנפגש עשרות פעמים עם נוני מוזס והצביע בעד סגירת החוק לסגור את 'ישראל היום', ובתמורה הוא קיבל אינסוף ידיעות חיוביות". לדבריו, "אתה אמרת שאם אתה תצטרך עצה בעניין איראן, תפנה אליי. אתה כבר אמרת קודם לכן שאתה לא מבין שום דבר בכלכלה ושתפנה אליי, ואמרת שאתה לא מבין שום דבר ביחסי חוץ".

יו"ר האופוזיציה חזר בסוף הדברים לדוכן ואמר: "למי שלא הבין, יש בחירות. אנחנו מכירים את נתניהו כשהוא מחליט ללכת לבחירות, הקמפיין התחיל. נכשלת בטיפול במשבר הקורונה. מרקל וראש ממשלת ניו זילנד, עם תינוק בבית, מנהלות את זה יותר טוב ממך. אולי פעם אחת תתקשר אליהן ותשאל אותן איך מנהלים את זה. מי שנכשל ככה בניהולו של משבר לאומי לא יכול להמשיך בניהולה של ממשלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ