שעתיים לפני מועד פיזור הכנסת: המליאה אישרה את דחיית אישור התקציב ב-120 יום

67 חברי כנסת הצביעו בעד החוק ו-37 נגד. נתניהו הודיע מוקדם יותר כי הנחה את חברי הליכוד להצביע בעד החוק. גנץ: "לא אתן שמישהו ימנה בובות מטעמו לתפקידים ציבוריים במקומות רגישים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גנץ ונתניהו במליאת הכנסת, הערב

מליאת הכנסת אישרה אמש (שני) את הצעת החוק לדחיית אישור תקציב המדינה ב-120 ימים בקריאה שנייה ושלישית, שעתיים לפני מועד פיזור הכנסת. 67 חברי כנסת הצביעו בעד החוק ו-37 נגד.

ביום שני לפנות בוקר אישרה ועדת הכספים את הצעת החוק לקריאה שנייה ושלישית. במהלך הדיון הוחלט להאריך את הדחייה ל-120 ימים במקום מאה כפי שנכתב בחוק המקורי, והמועד החדש לאישור התקציב נקבע ל-23 בדצמבר. האישור בוועדה התאפשר לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע שלשום כי הוא מקבל את מתווה הפשרה, שהציג חבר הכנסת צבי האוזר (דרך ארץ).

אמש הודיע נתניהו כי הנחה את חברי הכנסת מהליכוד להצביע בעד דחיית התקציב. "הדבר האחרון שמדינת ישראל זקוקה לו עכשיו זה בחירות", אמר נתניהו. "לכן אני הודעתי אתמול שאני מקבל את הצעת הפשרה של ח"כ צבי האוזר על שני חלקיה: גם דחיית התקציב וגם הקמת ועדת מינויים משותפת. גם הודעתי שאני לא אשתתף במינויו של היועמ"ש, פרקליט המדינה ומפכ"ל המשטרה".

נתניהו טען כי כחול לבן הערימו דרישות נוספות על הפשרה שהציע ח"כ האוזר. "עכשיו, לצערי כחול לבן שבהתחלה הסכימו לפשרת האוזר, אחר כך ברחו ממנה. הוסיפו כל מיני דברים שינו כל מיני דברים, ועדיין אני חושב שזה חוסר אחריות ללכת לבחירות כשאין לנו מסגרת תקציבית מאושרת שאנחנו ערב פתיחת שנת הלימודים", אמר. "לכן הנחיתי את אנשי הליכוד להצביע בעד דחיית התקציב. אני אמשיך לעשות את הדבר הנכון למנוע בחירות מיותרות כשלא צריך ואני מקווה שגם אחרים ינהגו ככה".

גנץ במליאת הכנסת, הערבצילום: יהונתן סמייה / דוברות הכנסת

נתניהו פרסם את הצהרתו ברשתות דקות אחדות לפני המועד שבו הודיע ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ כי הוא צפוי לשאת דברים. "נכנסתי לממשלה כדי לטפל במציאותם ועתידם של אזרחי ישראל. יחד עם זאת, לעולם לא אאפשר למישהו לפורר את הדמוקרטיה", אמר גנץ. "לא אתן שמישהו ימנה בובות מטעמו לתפקידים ציבוריים במקומות רגישים. במשמרת שלי, כשאני שר הביטחון, אמשיך לשמור על ביטחון המדינה מבחוץ ובמפנים אדאג שאף אחד לא ירים את ידו על שלטון החוק".

גנץ התייחס גם להחלטתו של נתניהו להסכים לפשרה שהציע האוזר: "שמעתי את נתניהו מכריז אמש על קבלת הצעת הפשרה של ח"כ האוזר ובירכתי על כך. אני חוזר ואומר, נתניהו - אם פניך לשיתוף פעולה למען אזרחי ישראל - ידי נשארת מושטת, אם פניך לתרגילים או לפגיעה חלילה בשלטון החוק - אמנע זאת ממך", אמר.

גנץ הוסיף: "מי שמדבר על בחירות לא מאיים עליי, אלא על הישראלים. לא אתן לאף אחד להוריד את ישראל על ארבע". בהמשך, אמר: "המתח החברתי עשוי להגיע לעברי פי פחת, ואם חלילה נגיע לבחירות, עוד יישפך פה דם ברחובות. בשעה כזאת לא אתן לאף אחד לאיים על אזרחי ישראל בבחירות".

לפי הצעת הפשרה שהעלה האוזר, מינויים המחייבים את אישור הממשלה, כמו אלה של פרקליט המדינה ומפכ"ל המשטרה, יוקפאו אף הם - אף שההקפאה לא תעוגן בחקיקה. האוזר מציע להקים ועדה שתדון בתקופה זו בהליכי המינוי. היום עתרה קבוצה של אנשי הייטק, אקדמיה וביטחון לבג"ץ בדרישה לחייב את נתניהו וגנץ לפעול למינוי הבכירים בשירות הציבורי, בשל התחייבותם לבג"ץ בנושא לפני כחצי שנה. בעתירות שהוגשו אז, ועסקו בהסכמים הקואליציוניים, התחייבו למנות את בכירי מערכת אכיפת החוק עד מאה ימים לאחר הקמת הממשלה.

יאיר לפיד ומיקי זוהר במליאת הכנסת, היוםצילום: אורן בן חקון

דוברות הליכוד האשימה אתמול את כחול לבן בפיזורה האפשרי של הכנסת. "על אף שראש הממשלה בנימין נתניהו כבר הודיע שהוא לא יתערב במינויי בכירים במערכת המשפט, כחול לבן מסרבים להקים ועדה פריטטית למינוי בכירים כפי שקבעה פשרת האוזר וכפי שהוסכם בהסכם הקואליציוני", נמסר. בכחול לבן דורשים שבמסגרת כינוס הממשלה לצורך אישור הקמת ועדה פריטטית - יאושר גם המנגנון הפריטטי שגובש בהסכמים הקואליציוניים ואמור להגן על המיעוט של כחול לבן בממשלה במסגרת קבלת החלטות. בליכוד מסרבים בשלב זה לאשר את המנגנון.

עוד סיכמה הוועדה כי שר האוצר ישראל כץ יביא לאישור הממשלה הצעה לתוספת של 11 מיליארד שקל לתקציב עד סוף השנה. אתמול אמר נתניהו כי הצעת החוק "מאפשרת הזרמת כסף מיידי לאזרחים ולכלכלה של מדינת ישראל, והיא מונעת את הצורך בבחירות", לדבריו, "הצעת הפשרה הזו קוראת לאישור תקציב מיידי מיוחד שיאפשר לנו להזרים כסף כבר עכשיו לפתיחת שנת הלימודים, לסיוע לאזרחי ישראל, להחזרת מקומות עבודה, לביטחון, לרווחה, לבריאות, בעצם לכל התחומים. הצעת הפשרה הזאת היא ההקשבה הנכונה לכלכלת ישראל בעת הזאת. זה הזמן לאחדות, זה לא הזמן לבחירות".

מכחול לבן נמסר בתגובה: "כחול לבן הבהירה יותר מפעם אחת: כל הנושאים פתירים ובלבד שההסכמים ימולאו כפי שהובטחו וימנעו בחירות מיותרות לישראל. כל ניסיונות מחטף הרגע האחרון של הליכוד באשר למינוי פרקליט מדינה או יועץ משפטי לממשלה ייתקלו בחומה בצורה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ