נתניהו הנחה את הליכוד לתמוך בדחיית התקציב; גנץ: לא אתן למנות בובות לתפקידי ציבור

הכנסת דנה בשעה זו באישור החוק בקריאה שנייה ושלישית. אישורו צפוי למנוע את פיזור הכנסת באופן אוטומטי בחצות. גנץ: מי שמדבר על בחירות לא מאיים עליי, אלא על הישראלים. אם חלילה נגיע לבחירות, עוד יישפך פה דם ברחובות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו במליאת הכנסת, הערב

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הערב (שני) כי הנחה את חברי הכנסת מהליכוד להצביע בעד דחיית התקציב בקריאה שנייה ושלישית. הכנסת דנה בשעה זו בחוק, שלפיו אישור התקציב יידחה ב-120 יום. אישורו של החוק צפוי למנוע את פיזור הכנסת באופן אוטומטי בחצות.

"הדבר האחרון שמדינת ישראל זקוקה לו עכשיו זה בחירות", אמר נתניהו. "לכן אני הודעתי אתמול שאני מקבל את הצעת הפשרה של ח"כ צבי האוזר על שני חלקיה: גם דחיית התקציב וגם הקמת ועדת מינויים משותפת. גם הודעתי שאני לא אשתתף במינויו של היועמ"ש, פרקליט במדינה ומפכ"ל המשטרה".

נתניהו טען כי כחול לבן הערימו דרישות נוספות על הפשרה שהציע ח"כ צבי האוזר (דרך ארץ). "עכשיו, לצערי כחול לבן שבהתחלה הסכימו לפשרת האוזר, אחר כך ברחו ממנה. הוסיפו כל מיני דברים שינו כל מיני דברים, ועדיין אני חושב שזה חוסר אחריות ללכת לבחירות כשאין לנו מסגרת תקציבית מאושרת שאנחנו ערב פתיחת שנת הלימודים", אמר. "לכן הנחיתי את אנשי הליכוד להצביע בעד דחיית התקציב. אני אמשיך לעשות את הדבר הנכון למנוע בחירות מיותרות כשלא צריך ואני מקווה שגם אחרים ינהגו ככה".

נתניהו פרסם את הצהרתו ברשתות דקות אחדות לפני המועד שבו הודיע ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ כי הוא צפוי לשאת דברים. "נכנסתי לממשלה כדי לטפל במציאותם ועתידם של אזרחי ישראל. יחד עם זאת, לעולם לא אאפשר למישהו לפורר את הדמוקרטיה", אמר. "לא אתן שמישהו ימנה בובות מטעמו לתפקידים ציבוריים במקומות רגישים. במשמרת שלי, כשאני שר הביטחון, אמשיך לשמור על ביטחון המדינה מבחוץ ובמפנים אדאג שאף אחד לא ירים את ידו על שלטון החוק".

גנץ בכנסת, הערבצילום: אורן בן חקון

גנץ התייחס גם להחלטתו של נתניהו להסכים לפשרה שהציע ח"כ צבי האוזר (דרך ארץ): "שמעתי את נתניהו מכריז אמש על קבלת הצעת הפשרה של ח"כ האוזר ובירכתי על כך. אני חוזר ואומר, נתניהו - אם פניך לשיתוף פעולה למען אזרחי ישראל - ידי נשארת מושטת, אם פניך לתרגילים או לפגיעה חלילה בשלטון החוק - אמנע זאת ממך", אמר.

גנץ הוסיף: "מי שמדבר על בחירות לא מאיים עליי, אלא על הישראלים. לא אתן לאף אחד להוריד את ישראל על ארבע". בהמשך, אמר: "המתח החברתי עשוי להגיע לעברי פי פחת, ואם חלילה נגיע לבחירות, עוד יישפך פה דם ברחובות. בשעה כזאת לא אתן לאף אחד לאיים על אזרחי ישראל בבחירות".

מליאת הכנסת דנה הערב באישור הצעת החוק לדחיית אישור תקציב המדינה ב-120 ימים בקריאה שנייה ושלישית. לפנות בוקר אישרה ועדת הכספים את הצעת החוק לקריאה שנייה ושלישית. במהלך הדיון הוחלט להאריך את הדחייה ל-120 ימים במקום מאה כפי שנכתב בחוק המקורי, והמועד החדש לאישור התקציב נקבע ל-23 בדצמבר.

האישור בוועדה התאפשר לאחר שאתמול כינס נתניהו מסיבת עיתונאים ואמר כי הוא מקבל את הצעת הפשרה לדחיית אישור תקציב המדינה במאה ימים. לדבריו, "הצעת הפשרה הזו היא התשובה הנכונה לישראל בעת הזו. זה הזמן לאחדות, זה לא הזמן לבחירות". נתניהו הוסיף כי "צריך להפסיק את הממשלה בתוך הממשלה. אני שומע ברדיו התקפות פראיות על ראש הממשלה מתוך כחול לבן, מתוך הממשלה. אני אומר: די כבר עם זה, מספיק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ