חברי הליכוד הונחו לתקוף את הפרקליטות: "מעודדת אנרכיה ושהמדינה תלך לפח"

לאחר פרסום ההנחיה שנועדה לצמצם העמדה לדין של מפגינים, נשלחה לשרים ולח"כים הודעה שבה התבקשו להתראיין בנושא. לוין: כל הכוח שבידי הפרקליטות מנותב לאכיפה בררנית נגד נתניהו

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חברי הליכוד לצד נתניהו בפתח משפטו בבית המשפט המחוזי בירושלים, במאי
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

חברי הליכוד הונחו הערב (רביעי) לתקוף את הפרקליטות בעקבות פרסום ההנחיה שנועדה לצמצם העמדה לדין של מפגינים. בהודעה שנשלחה לשרים ולחברי הכנסת מטעם דובר המפלגה נכתב: "בתקופה שבה צריך אחדות בעם, מפלגת הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה מעודדת אנרכיה רק בגלל הרדיפה האובססיבית שלהם נגד ראש הממשלה נתניהו, ושהמדינה תלך לפח".

לפי ההנחיה, שעליה חתומה המשנה לפרקליט המדינה נורית ליטמן, יש למעט בהעמדת מפגינים לדין על התקהלות אסורה והתפרעות, ולעשות זאת רק כאשר ההפגנות אלימות. כמו כן נאמר בהנחיה כי בניגוד לחסימה מכוונת ומתמשכת של כבישים מרכזיים בהפגנות, ראוי להימנע מהעמדה לדין על "גלישה" לכביש שאינו מרכזי לזמן קצר. ההנחיה מבדילה בין הפרעה "אקטיבית" לשוטר, שבה הנטייה תהיה להגיש כתב אישום, להפרעה "פאסיבית", כמו סירוב להתלוות לשוטר.

"הפרקליטות החליטה בצעד שערורייתי וחסר תקדים לאפשר למפגיני השמאל לחסום כבישים ולהתעלם מהנחיות השוטרים", נאמר בהודעה שנשלחה לח"כים, ושבה התבקשו להתראיין בעניין זה. "הזכות להפגין אינה כוללת את הזכות לחסום כבישים ולהפר את הנחיות המשטרה. כך לא נראים שלטון החוק ודמוקרטיה, אלא אנרכיה אלימה. כנראה שהכל כשר כשמדובר בניסיון להפיל את ראש הממשלה נתניהו".

בהודעה נטען כי ההנחיה נגועה בצביעות, שכן המפגינים נגד הסכמי אוסלו וההתנתקות הוגבלו וטופלו ביד קשה. "כשמתירים להפר את החוק ולהתעלם מהנחיות השוטרים, איך אפשר יהיה לבקש מקהלים אחרים לשמור על החוק ועל הנחיות הבריאות, בתקופת הקורונה ובכלל?", נכתב בה עוד.

לאחר מכן הגיב להנחיה השר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה. "איפה הם היו בהתנתקות?", תהה, "איפה הם היו כשהימין הפגין נגד אוסלו? איפה הם היו כשנערות נכנסו לבתי מעצר וצעירים אל מאחורי סורג ובריח על שחסמו כבישים?הכל כשר? אין עכבות? אין אף לא מראית פני צדק במאבק הפוליטי שמנהלת הפרקליטות שבתוך הפרקליטות?"

יו"ר הכנסת, יריב לוין, הזכיר כי בג"ץ הגביל את ההפגנות מול מעון ראש הממשלה בתקופת כהונתו של יצחק רבין. "שנים שצמרת מערכת המשפט והפרקליטות הולכים כעיוורים בדרכו של נשיא בית המשפט העליון בדימוס אהרן ברק. היום מתברר שהשנאה שלהם לנתניהו חזקה אפילו יותר מההערצה לברק. 'פתאום' מותר להפגין בלי הגבלה. הכל מותר. העיקר שאג'נדת השנאה כלפי ראש הממשלה נתניהו תוכל להשתולל ברחובות. אם למישהו היה ספק מה מניע גורמים בכירים בפרקליטות, הוא קיבל היום תשובה ברורה. כל המשאבים, כל הכוח העצום שבידיהם, הכל מנותב לאכיפה בררנית במטרה להפיל ראש ממשלה נבחר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ