ח"כ עפר שלח: יש לקיים פריימריז לראשות יש עתיד, בכוונתי להתמודד

עפר שלח כתב בפייסבוק כי פנה ליאיר לפיד וביקש לקיים בחירות מקדימות במפלגה. "בלי זה, לא נהיה אלטרנטיבה ולא ננצח", כתב. לפיד: "אנחנו נבחן את זה". בראיון לחדשות 13 אמר שלח: "יש עתיד לא רשומה על שמו של לפיד בטאבו"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלח בכנסת, בשבוע שעבר
חיים לוינסון

ח"כ עפר שלח (יש עתיד) הודיע כי פנה ליו"ר המפלגה, יאיר לפיד, בבקשה לקיים בחירות מקדימות לראשות יש עתיד וכי הוא מתכוון להתמודד. "בימים האחרונים הצגתי ליאיר לפיד את הצורך הדחוף בחידוש פניה של יש עתיד, עוד לפני הבחירות הבאות", כתב. "זה חייב להתחיל מבחירות מקדימות מיידיות ופתוחות לתפקיד יו"ר המפלגה. אני אתמודד, ואשמח אם יהיו אחרים. בלי זה, לא נהיה אלטרנטיבה ולא ננצח". לפיד התראיין באתר "פאנט", ובתגובה לשאלה בנושא, אמר: "עפר דיבר איתי על זה ואנחנו נבחן את זה".

"כשקמה יש עתיד נקבע כי בחירות כאלה יתקיימו עוד לפני הכנסת ה-21. מאז הוזז המועד פעמיים - במהלכים חשאיים, ללא שיתוף הח"כים של המפלגה והפעילים שלה", כתב שלח בפייסבוק. "בינתיים חלפו שמונה שנים ועוד מעט חמש כנסות. יש עתיד היא היום תנועה בוגרת וחזקה, עם קבוצת אנשים מעולה. הגיע הזמן לקיים מה שהבטחנו".

לפיד בכנסת, בשבוע שעברצילום: אורן בן חקון

הוא הוסיף: "בליל הבחירות האחרונות, עוד לפני פירוק כחול לבן, אמרתי שכדי להציב אלטרנטיבה לימי ביבי החשוכים לא מספיק להגיד 'אנחנו נקיי כפיים' ולעמעם כל מסר אחר. צריך לגבש ולהציג אלטרנטיבה רעיונית שלמה, בכלכלה ובביטחון ובפוליטיקה ובכל תחומי החיים. צריך להגיד אותה בבירור, בלי לזגזג ובלי להתפתל. זה נכון שבעתיים בימי המשבר הנוכחי, מהגדולים שידענו. וזה מתחיל, זה חייב להתחיל, בבחירת מנהיג שיציג כך את הפתרונות שלו ויזכה עליהם לאמון. נקבע את הכללים. נקבע את המועד. ניערך, ניבנה ונקיים תוך כדי זה בירור אמיתי מי אנחנו. בלי זה, לא נהיה אלטרנטיבה ולא ננצח".

בראיון לחדשות 13 אמר הערב שלח כי "אני רוצה להוביל את גוש המרכז-שמאל בבחירות הבאות. הלכתי ליש עתיד כי האמנתי שהאלטרנטיבה השלטונית צריכה לצמוח ממנה. כרגע היא לא יכולה לצמוח ממנה". לדבריו, "יאיר לפיד הקים את המפלגה הזו אבל היא לא רשומה בטאבו לא על שמו ולא על שם אך אחד אחר". הוא נשאל מה יקרה אם לפיד לא יסכים לפריימריז והשיב: "אין דבר כזה". בראיון לחדשות 12 אמר שלח כי הוא סבור שהוא יכול להיות ראש ממשלה, וכי גם אם יפסיד יישאר במפלגה.

שלח מיודד עם לפיד זה שנים רבות, והשניים הקימו יחד את יש עתיד בשנת 2012. שלח שימש יד ימינו הפוליטית של לפיד, ורקח את המהלכים השונים של המפלגה במשך השנים. בשנת 2015, עם עזיבתו של שי פירון, הפך שלח להיות מספר 2 במפלגה. שלח דחף את המפלגה לקו שמאלי יותר כמו שיתוף הפעולה עם הרשימה המשותפת. הוא סלד מהחיבור עם כחול לבן ופעל לפרקו. הוא היה מעדיף להיפרד גם ממשה יעלון ומתנועת תל"ם.

מפלגת "דרך ארץ" מסרה בעקבות ההודעה: "מעריכים את עפר שלח שתמיד הביע בצורה אותנטית את עמדות יש עתיד. בהזמנות זו קוראים לבוגי יעלון להתעשת ולחזור הביתה לימין הממלכתי והאחראי".

בנובמבר אשתקד הודיעה מפלגת יש עתיד על הארכת כהונתו של לפיד כראש המפלגה לשלוש קדנציות נוספות, עד הכנסת ה-25 - עוד שתי כנסות נוספות מעבר לנוכחית המכהנת. זו היתה הפעם השלישית שלפיד מאריך את כהונתו כראש המפלגה מאז הקמתה ב-2012. התקנון המקורי שריין את לפיד בתפקידו לשתי קדנציות.

יש עתיד רצה לראשונה בבחירות ב-2013, לכנסת ה-19, וחוקת המפלגה שעודכנה לאחרונה ב-2016, בחשאי, קבעה כי הוא יוכל להישאר בתפקיד עד הבחירות לכנסת ה-22. החוקה מעניקה ללפיד שליטה בלתי מוגבלת בהנהגת המפלגה, ולא ניתן להדיחו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ