הכנסת אישרה את החוק המחייב בני זוג להשתתף במפגשי הידברות לפני גירושים

בארבע השנים האחרונות, שבהן הופעל החוק כהוראת שעה, חלה ירידה של כ-50% במספר התובענות בענייני משפחה שהוגשו לבתי המשפט ולבתי הדין הרבניים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית הדין הרבני האזורי בתל אביב
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה היום (שני) סופית את החוק המפנה בני זוג מסוכסכים למפגשים שנועדו לפתור את העימות לפני שיוכלו לפנות לערכאות משפטיות. המפגשים, שבהם נמסר לצדדים מידע על דרכים חלופיות ליישוב הסכסוך, מתקיימים במרכזים ייעודיים בחסות עובדים סוציאליים ועורכי דין. לפי נתונים שהועברו לכנסת, במהלך ארבע השנים האחרונות, שבהן הופעל החוק כהוראת שעה זמנית, חלה ירידה של כ-50% בהיקף התובענות בענייני משפחה שהוגשו לבתי המשפט ולבתי הדין הרבניים. יחידות הסיוע שאליהן הופנו בני הזוג המסוכסכים, קיימו בתקופה זאת למעלה מ-53 אלף פגישות גישור.

את הצעת החוק יזמה חברת הכנסת מרב מיכאלי (העבודה), ובהמשך נרתם משרד המשפטים לקדם חוק ממשלתי שנועד לעודד בני זוג המצויים בסכסוך, בפרט בהליכי גירושים של הורים לילדים, לבדוק אפיקים אחרים ליישובו לפני הפנייה להליך משפטי. "אם יתווספו 35 תקנים ביחידות הסיוע, ניתן יהיה להוריד את מספר התובענות בסכסוכי משפחה וגירושין ב-70% עד 80%", אמרה מיכאלי. "שערו בנפשכם שהיינו מצליחים להוריד כזאת ירידה בכלל התובענות והסכסוכים בישראל". היא הוסיפה: "יש תקרת בטון לצדק שאפשר להגיע אליו ביחסים בין בני אדם. בסוף, כשאחד מנצח ואחד מפסיד, זה תמיד יהיה משפט שלמה. הילדים תמיד יישארו של האבא ושל האמא. אנחנו חייבים לתת את מקסימום הכלים לצמצם את המריבה".  

ח"כ מרב מיכאלי, יוזמת הצעת החוקצילום: יהונתן סמייה/דוברות הכנסת

החוק מתבסס על מסקנותיה של ועדה בראשות השופט בדימוס יצחק שנהב. ב-2006 המליצה הוועדה כי צדדים לסכסוך משפחתי יחויבו להגיש בקשה ליישוב הסכסוך לפני שיפתחו בהליכים משפטיים, שמטבעם מסלימים את הסכסוך. צוות שבחן את השלכותיה של הוראת השעה בארבע השנים האחרונות קבע כי "פסק הזמן הראשוני המוסדר חוק מאפשר לצדדים לבחון את מצבם, לקבל מידע ולאפשר הידברות והגעה להסכמות ראשוניות, וכן מונע הסלמה של הסכסוך ואף ממתן אותו, הן כאשר הסכסוך מסתיים ללא הגשת תביעה והן במצבים בהם מוגשת תביעה בסופו של דבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ