הממשלה אישרה תוספת של 11 מיליארד שקל לתקציב המדינה

התוספת כוללת הגדלה של תקציב הביטחון ביותר משלושה מיליארד שקל, הגדלה של קצבאות הנכות ל-2020 בכ-900 מיליון שקלים ותוכנית להעלאה של כ-2,000 בני פלשמורה ב-180 מיליון שקלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה בנימין נתניהו בבסיס פיקוד העורף ברמלה, ביום שני

הממשלה אישרה לפנות בוקר (חמישי) תוספת של 11 מיליארד שקלים לתקציב המדינה. התוספת כוללת הגדלה של תקציב הביטחון ביותר משלושה מיליארד שקלים, הגדלה של קצבאות הנכות לשנת 2020 בכ-900 מיליון שקלים ותוכנית להעלאה של כ-2,000 בני פלשמורה נוספים מאתיופיה בתקציב של 180 מיליון שקלים. אישור התוספת אינו פוטר את הממשלה מאישור התקציב לשנת 2020 ומהבאתו לאישור מליאת הכנסת עד 23 בדצמבר.

ישיבת הממשלה לאישור התוספת לתקציב נדחתה פעם אחר פעם בשלושת הימים האחרונים עד שהושגה פשרה בין שתי המפלגות על אופן חלוקת התקציב - אף שמרבית הנושאים סוכמו מראש בין משרד האוצר למשרדי הממשלה האחרים. ההצבעה הלילה אפשרה לקואליציה לצלוח מהמורה נוספת, אך עדיין לא פתרה את הוויכוח המרכזי שבין ראש הממשלה בנימין נתניהו לראש הממשלה החליפי בני גנץ, בשאלה אם כעת יקודם תקציב חד-שנתי, כפי שדורש ראש הממשלה, או דו-שנתי כפי שדורשת כחול לבן על בסיס ההסכמים הקואליציוניים שנחתמו. אם התקציב הסופי לא יאושר בדצמבר, הדבר יאפשר לנתניהו "נקודת יציאה" לבחירות ולפיזור הכנסת, ומעקף להסכם הרוטציה עם גנץ ולסנקציות שמטיל החוק על מי שמפר אותו.

לפי הודעת משרד האוצר, התוספת שאושרה כוללת גם הגדלה של התקציבים לחינוך הממלכתי דתי, לישיבות, למדרשות, לחטיבה להתיישבות, לגרעינים התורניים ולמערכי הזהות היהודית. בנוסף, התקציב כולל "תוכניות להעצמה ופיתוח של האוכלוסייה הדרוזית והצ'רקסית", תוכנית למיפוי בנייה פלסטינית בלתי חוקית בשטחי C, פיתוח וחיזוק ההתנחלויות בגדה המערבית. פיתוח החפירות בעיר דוד וכן "תוכניות להעצמה וחיזוק הקהילה האתיופית".

נתניהו, גנץ ואדלשטיין בישיבת ממשלה, במאיצילום: אמיל סלמן

עוד נמסר כי התוספת כוללת המשך תוכניות חינוכיות, "תוכניות האצה למשק האנרגיה, תוכניות התייעלות אנרגטית, השקעות במשק גז טבעי, קידום תחבורה נקייה ותקציבים מיוחדים למחקר ופיתוח"; תמיכה בעמותות המחלקות סלי מזון; מלגות לסטודנטים עולים; מענקים לעידוד השקעות בתעשייה ובעסקים קטנים ובינוניים, קידום הייצוא ופיתוח אזורי תעשייה; מענקים ותוספת תקציב לרשויות המקומיות; הכפלת תקציב עיקור חתולים; קידום תוכנית לאומית למסופי תחבורה ציבורית ותוכנית לפיתוח התאורה בדרכים בגדה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ