ראשת שירותי הבריאות: ההפגנות יוגבלו למרחק של 500 מטר מהבית במהלך הסגר

שרון אלרעי-פרייס אמרה לכאן ב' כי בהצעה להטלת סגר שהונחה על שולחן הממשלה "לא מופיע בשום מקום להחריג את ההפגנות". על פי חוק סמכויות הקורונה, אסור לממשלה למנוע קיום הפגנות, אך ניתן להטיל עליהן מגבלות

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה מול מעון ראש הממשלה בירושלים, אתמול
יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר

ראשת שירותי הבריאות במשרד הבריאות, שרון אלרעי-פרייס, אמרה הבוקר (ראשון) כי הצעת הסגר שהוגשה לממשלה אינה מאפשרת להפגין במרחק של יותר מ-500 מטרים מהבית. כשנשאלה אם האיסור כולל את ההפגנות מול מעון ראש הממשלה בירושלים, אמרה אלרעי-פרייס: "ברגע שיש מגבלה של 500 מטר, יש מגבלה של 500 מטר. אני לא מחריגה את ההפגנות ממגבלת התנועה".

בחודש שעבר כתב שופט העליון עוזי פוגלמן כי "הזכות להפגין ולקיים אסיפה או תהלוכה היא אחת מזכויות היסוד של האדם בישראל". הדברים נכתבו בפסק הדין שבו דחה בג"ץ את טענות הדיירים המתגוררים בסמוך למעון ראש הממשלה כלפי המשטרה. "זכות זו, הקשורה בטבורה לחופש הביטוי, שייכת לאותן חירויות המעצבות את אופיו של המשטר בישראל כמשטר דמוקרטי, שהביקורת על רשויות המדינה ועל אישי ציבור היא מנשמת אפו", הוסיף.

במקביל, השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה אמר הבוקר ל-ynet כי במהלך הסגר צפויה אכיפה מחמירה יותר מזו שהיתה עד כה על הפרת ההנחיות. בתשובה לשאלה מה המשטרה צפויה לעשות הפעם, ענה אוחנה "לאכוף ביד קשה". לדבריו, "אין ברירה, בוודאי על רקע של חברי כנסת ונבחרי ציבור שאומרים 'אל תצייתו להנחיות, תשתמשו בשכל הישר'. המוקד חייב להיות התקהלויות ופיזורים בכוח של התקהלויות. המשטרה עושה את זה גם היום אבל היא תעשה את זה ביתר שאת".

הממשלה דנה בהצעה להטיל סגר בחגים, החל מערב ראש השנה ולמשך שבועיים. אחת ההגבלות הכלולות בהצעה אוסרת על יציאה למרחב הציבורי למרחק של יותר מ-500 מטרים מהבית, למעט במקרים מסוימים כמו יציאה לעבודה חיונית או הצטיידות במזון ותרופות.

על פי החוק שעבר בכנסת לאחר הגל הראשון של התחלואה הקשה בקורונה, הממשלה רשאית להגביל השתתפות בהפגנות וכן להתנות תנאים לאופן קיומן, "ובלבד שלא יהיה בהם כדי למנוע קיום הפגנה". החוק אוסר למנוע מאדם לצאת מאזור מוגבל, כדוגמת במהלך סגר, לצורך יציאה מהפגנה.

במהלך הסגר הראשון, בין מארס למאי, הוחרגו ההפגנות מהמגבלות. בישיבות הממשלה במהלך הגל הראשון, ביקשו כמה שרים ובהם דודי אמסלם וגלעדן ארדן להורות על איסור להפגין, אולם ראש הממשלה בנימין נתניהו דחה את הרעיון. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אמר במהלך הישיבות כי בתקנות חירום אין למנוע מאזרחים להפגין, גישה לערכאות משפטיות או גישה לכנסת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ