המתווה הממשלתי להפגנות: חלוקה לקבוצות של 20 בני אדם וחובת מסיכה

במתווה נכתב כי הפגנות יתקיימו באוויר הפתוח והמוחים "ישמרו על מרחק סביר בין כל קבוצה לקבוצה". לפי ההודעה הכללים חלים מהיום ב-14:00 - אך בפועל, היות שהם לא אושרו על ידי הממשלה והכנסת, אין להם כל תוקף חוקי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד נתניהו בירושלים, בשבוע שעבר

משרד הבריאות והמשטרה הודיעו היום (שישי) כי הממשלה גיבשה מתווה לקיום הפגנות. לפי המתווה, שאישר היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, המפגינים יחולקו לקבוצות של עד 20 בני אדם, יחויבו להפגין באוויר הפתוח ותחול עליהם חובת עטיית מסכה. עוד קובע המתווה כי המפגינים "ישמרו על מרחק סביר בין כל קבוצה לקבוצה". לפי ההודעה, הכללים חלים מהיום ב-14:00 - אך בפועל, היות שהם לא אושרו על ידי הממשלה והכנסת, אין להם כל תוקף חוקי. לפי החוק המקנה לממשלה סמכויות חירום במאבק בקורונה, ניתן לקבוע תנאים לקיום הפגנות - אך רק באישור הממשלה והכנסת.

בהודעה נאמר כי מטרת המתווה היא לשמור על בריאות המפגינים ובריאות הציבור כולו. בפועל, המתווה יביא להגבלת מספר המשתתפים בהפגנות. המתווה מתייחס לכך ונכתב בו כי "כתוצאה מכך, גודל מקום ההפגנה עלול להגביל את כמות הקבוצות שיכולות להיכנס בכדי לעמוד במתווה המרחק ולנוכח זאת, משטרת ישראל תיערך בהתאם על מנת לאפשר למשתתפי ההפגנה לשמור על כללים אלו, בין היתר באמצעות הגדלת השטח המיועד להפגנה".

הפגנה נגד נתניהו בירושלים, לפני שבועייםצילום: תומר אפלבאום

עוד נכתב במתווה כי "על מנת להקטין את פוטנציאל ההדבקה בהפגנות מרובות משתתפים, יתבקשו מארגני הפגנות כאמור למנות סדרנים מבין המשתתפים שתפקידם להזכיר למפגינים את הכללים האמורים, ולסייע בחלוקה לקבוצות עם מרחק סביר ביניהן". בנוסף, במתווה נאמר כי "המשטרה תיידע את המארגנים, ככל שיש כאלה, אודות ההוראות בדבר עטיית מסיכות ושמירת ריחוק חברתי, והחשיבות לפעול ככל הניתן בהתאם לכללים לעניין חלוקה לקבוצות ומינוי סדרנים". כמו כן המשטרה אמורה לכרוז במהלך ההפגנות ולהזכיר את הכללים שנקבעו במתווה. 

מתנועת הדגלים השחורים נמסר כי ההפגנות נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו ימשיכו להתקיים גם במתווה שפורסם. "ההפגנות נגד הנאשם, שגרר אותנו לסגר בגלל המחדלים העצומים שלו, יימשכו. עקבו אחר המועדים המתוכננים בקבוצות הווטסאפ ובדף הפייסבוק", מסרו. בתנועת Crime Minister הוסיפו: "גורמי האכיפה והבריאות קבעו, שחור על גבי לבן, שאין להגביל כלל את ההפגנות, והדגישו את חשיבות ההגנה על זכות הציבור להפגין. ההפגנות הן התשובה הטובה ביותר לחוסר האמון הציבורי, ולכישלון הקולוסאלי של הנאשם, שהטיל עלינו סגר פוליטי שלא יוריד את התחלואה ויהרוס את הכלכלה. אנו קוראים לציבור להגיע בהמוניו ביום ראשון בערב לבלפור תוך הקפדה יתרה על ההנחיות".

הפגנה נגד נתניהו, בשבת שעברהצילום: אמיל סלמן

מהתנועה לאיכות השלטון נמסר כי היא "מברכת על מתווה ההפגנות שאושר בתקופת הסגר. זכות המחאה וחופש ההפגנה הן זכויות יסוד בחברה דמוקרטית חפצת חיים. טוב עשה היועץ המשפטי לממשלה שסירב להגביל את מספר המפגינים. התנועה קוראת לציבור לצאת ולמחות, תוך כדי שמירה על ההנחיות".

ראש העיר בת ים צביקה ברוט, שהיה אחד מראשי הערים שעתרו שלשום לבג"ץ בדרישה להשוות את מתווה התפילות בסגר לתנאי ההפגנות, מסר כי הוא מברך על המתווה. "המדינה הבינה שאי אפשר לעשות איפה ואיפה בין קהלים שונים, וצריך גזירה שווה לגבי כל ההתקהלויות במרחב הציבורי. הזכות להפגין היא חשובה, בדיוק כמו הזכות להתפלל. בשני המקרים הציבור יוכל לממש את זכותו אבל יהיה חייב להקפיד על הנחיות משרד הבריאות בצורה שווה וזהה. ההחלטה הזו תביא לחיזוק האמון של הציבור בהנחיות הממשלה לגבי הקורונה, כי יותר לא נראה אפליה בין התקהלות להתקהלות. מעכשיו יהיה דין אחד לכולם", אמר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ