נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

כחול לבן מנעה מהשר לביטחון הפנים אמיר אוחנה להציג היום (שלישי) חוות דעת משפטית חיצונית של מכון המחקר השמרני פורום קהלת, הקובעת כי לממשלה יש סמכות להגביל הפגנות. גם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, התנגד להצגת חוות הדעת, בנימוק שהייעוץ המשפטי לממשלה הוא הסמכות המייעצת למדינה.

בשבוע שעבר השתתפו מנדלבליט והמשנה לו, רז נזרי, בישיבת הממשלה. השניים סברו כי לא נכון שהממשלה תקבע בעצמה תקנות קורונה שיגבילו את ההפגנות נגדה. הממשלה קיבלה את חוות הדעת של הייעוץ המשפטי והעבירה את האחריות להגבלת ההפגנות לדרג הפקידותי, אנשי משרד הבריאות ומשרד היועץ המשפטי לממשלה.

אוחנה וממלא מקום המפכ"ל מוטי כהן בשדרות, בחודש שעברצילום: אליהו הרשקוביץ

ביום שישי הודיעו משרד הבריאות והמשטרה כי הממשלה גיבשה מתווה באישור מנדלבליט לקיום הפגנות ובו כללים שיחולו על המפגינים, המצויים ממילא בתקנות הקורונה, כמו עטיית מסכות. לאחר פרסום המתווה אמרו במשטרה כי אין בכוונתם לאכוף אותו משום שהוא לא אושר כתקנות.

לקראת הדיון היום בקבינט הקורונה, ביקש אוחנה להציג חוות דעת משפטית של פרופ' אביעד בקשי ועו"ד דוד פטר מפורום קהלת ולפיה רק לממשלה הסמכות להגביל הפגנות. ואולם הממשלה החליטה כי חוות הדעת לא תוצג בשל התנגדות כחול לבן. "כחול לבן התנגדה נחרצות לניסיונו הפסול של השר אוחנה לכפות השתתפות יועץ משפטי חיצוני בקבינט הקורונה ולהפיץ חוות דעת חלופית לזו של היועץ המשפטי לממשלה", נכתב בהודעת המפלגה. "לממשלת ישראל יש רק ייעוץ משפטי אחד מוסמך. לא נאפשר פוליטיזציה של עבודת הדרג המקצועי בממשלה. טוב שהליכוד משך בסופו של דבר את חוות הדעת החיצונית המיותרת, שמערערת את הגורמים המוסמכים".

מנדלבליט עצמו שיגר מכתב למזכיר הממשלה, צחי ברוורמן, ולפיו אין לאפשר להציג בישיבות הממשלה וקבינט הקורונה חוות דעת משפטיות נוספות על זו של היועץ המשפטי לממשלה. "הכוונה להזמין את פרופ' בקשי לדיון היא פרובוקטיבית ומיותרת, ויש בדבר כדי להכשיל את ועדת השרים בעבודתה", כתב מנדלבליט. "כידוע, הייעוץ המשפטי לממשלה ניתן על ידי היועץ המשפטי לממשלה. חוות הדעת המשפטית מחייבת את משרדי הממשלה וחברי הממשלה כל עוד לא נפסק אחרת על ידי בית המשפט".

מנדלבליט אף הדגים את קביעותיו וכתב: "לא יעלה על הדעת כי שר יביא עמו לישיבת הממשלה מומחה צבאי חיצוני, אשר יחליף את עמדת הרמטכ"ל או ראש השב"כ, או שיביא לישיבה מומחה משטרתי חיצוני שיחליף את עמדת המפכ"ל, או רואה חשבון חיצוני שיחליף את עמדת החשב הכללי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ