ההחמרה בסגר נכנסה לתוקף; נתניהו מבקש להגביל את ההפגנות בתקנות לשעת חירום

לאור חוסר ההצלחה לשנות היום את חוק הקורונה, העלה אדלשטיין את התקנות לאישור דחוף בממשלה עוד היום, בניגוד לעמדת כחול לבן והיועמ"ש. המשנה ליועמ"ש רז נזרי הבהיר הלילה לח"כים כי לא ניתן לקבוע תקנות לשעת חירום בזמן שיש כנסת מתפקדת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוטרים מציבים מחסומים בכניסה לירושלים, היום

ראש הממשלה בנימין נתניהו מבקש לאשר עוד היום (שישי) תקנות לשעת חירום בניסיון למנוע את ההפגנה מול מעונו בירושלים המתוכננת למוצאי שבת, בשל חוסר ההצלחה לשנות בזמן את חוק הקורונה בכנסת. יו"ר כחול לבן בני גנץ אמר לחברי מפלגתו כי לא יאפשר הפעלת תקנות לשעת חירום נגד הפגנות. גם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הביע התנגדות למהלך.

היום ב-14:00 נכנסה לתוקפה החמרת ההגבלות, ללא התקנה הנוגעת להפגנות. ההגבלות החדשות אוסרות על פתיחת מקומות עבודה שאינם מוגדרים חיוניים ועל יציאה מהבית למרחק שעולה על קילומטר שלא לצורך חיוני. כמו כן צומצמה פעילות התחבורה הציבורית ופרט ליום כיפור ייסגרו בתי הכנסת - תפילות יתאפשרו רק באוויר הפתוח.

הפגנה מול מעון ראש הממשלה בירושלים, אתמולצילום: אמיל סלמן

שר הבריאות יולי אדלשטיין הודיע בצהריים כי יביא לממשלה הצעה לתקנות שיגבילו את ההתקהלות עד לחקיקת החוק בכנסת. הוא נימק זאת ב"חוות דעת רפואית", כלשונו, "הקובעת כי חלה סכנה בהתקהלות". מהליכוד נמסר כי התקנות הוצעו כיוון שלא ניתן להשלים את שינוי החוק עד יום שלישי. בהודעה בשם גורם בכחול לבן נאמר כי המפלגה לא תאפשר להעלות את התקנות לדיון.

ועדת החוקה של הכנסת התכנסה מאז אמש ועד היום בצהריים כדי לדון בנוסח ההצעה לתיקון חוק סמכויות הקורונה, שנועד להקנות לממשלה סמכות להטיל הגבלות משמעותיות על הפגנות כחלק מההתמודדות עם התפשטות הקורונה. התיקון לחוק אושר בקריאה ראשונה במליאת הכנסת אמש, ועליו לעבור בקריאה שניה ושלישית. הבוקר אמר בוועדה יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר כי ללא שיתוף פעולה של האופוזיציה, לא יתאפשר להעביר את החוק כבר היום. 

גנץ ברמלה, החודשצילום: תומר אפלבאום

אולם ארבע מההסתייגויות שמעכבות את אישור החוק הוגשו על ידי ח"כ שלמה קרעי מהליכוד, שדורש לקבוע כי ניתן יהיה להגביל הפגנות גם בסגר חלקי ולא רק בסגר מלא. קרעי אמר כי "במצב חירום כזה, חייבים להשתמש בכלי עוצמתי יותר לחיסול הנגיף". בימינה מסרו כי הם תומכים בהסתייגות. גורמים בכחול לבן אמרו כי הם "מוכנים להמשיך בחקיקה אם יהיה צורך גם לאחר כניסת שבת. העיכוב באישור החוק הוא בשל משיכת הזמן בוועדה מצד נציגי הליכוד ובראשם שלמה קרעי".

היועצים המשפטיים במשרד ראש הממשלה מנסחים את תקנות החירום, שאמורות לצמצם כמעט לחלוטין את ההפגנה. תוקפן יהיה עד יום שלישי, מתוך תקווה שהחוק יאושר עד אז. נתניהו סבור כי אם תיערך הפגנה המונית בבלפור במוצאי שבת, היא תעודד מאות אלפים להפר את ההוראות ביום כיפור ולהתפלל בבתי כנסת.

הפגנה מול מעון ראש הממשלה בירושלים, אתמולצילום: אמיל סלמן

במסר ששלח לחברי כחול לבן כתב גנץ כי "ההחלטה על הסגר המחמיר נועדה לבלום את המגפה ולא לחסום את ההפגנות או התפילות". לדבריו, "אנחנו נמשיך לקדם במסגרת הכללים הדמוקרטיים את את החקיקה הכוללת, ונמנע שימוש בתקנות לשעת חירום שממוקדות רק בהפגנות, תפילות או כל סוגיה אחרת". חרף דברי גנץ, לכחול לבן אין די קולות בממשלה כדי לטרפד את אישור התקנות.

בייעוץ המשפטי לממשלה נודע כבר במהלך הלילה כי בכוונת הליכוד לנסות ולהגביל את ההפגנות באמצעות תקנות לשעת חירום. המשנה ליועמ"ש, עו"ד רז נזרי, אשר אחראי על ענייני הקורונה מטעמו, הבהיר אמש לחברי הכנסת כי כל עוד ישנה כנסת מתפקדת לא ניתן לעשות שימוש בתקנות שעת חירום ובוודאי להגביל את זכות ההפגנה אשר בחוק הקורונה זכתה למעמד מיוחד. בשיחה הבוקר הבהירו מנדלבליט ואנשיו לנתניהו את הדברים. בשיחה נכח גם ראש המטה לביטחון לאומי מאיר בן שבת.

נזרי הסביר לח"כים כי בגל הראשון ניתן היה משפטית לעשות שימוש בתקנות שעת חירום מאחר ולא היתה כנסת מתפקדת וכי גם בפסיקת בג"ץ נקבע כי השימוש בתקנות לשעת חירום הוא רק במקרה חירום בו לא ניתן אובייקטיבית לחוקק. בלשכתו של מנדלבליט סוברים כי תקנות שעת חירום כפתרון למאבק פוליטי בקואליציה לא יעבור את מבחן בג"ץ. בוועדת החוקה אמר הבוקר זוהר כי "אם בית המשפט העליון יקבל החלטה שהוא לא מאשר את התקנות לשעת חירום למשך 4 ימים – יהיה פה אסון שלא חלמנו".

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, שלח היום מכתב לנתניהו, מנדלבליט, אדלשטיין ובן שבת, ובו הפציר בהם "לעשות כל שניתן ובדחיפות על מנת למנוע התקהלויות בלתי מבוקרות". לדבריו, העמדה המקצועית של המשרד כי כי כל התקהלות בלתי נשלטת, במיוחד בחללים סגורים ובמידה פחותה "אך לא מבוטלת" בחללים פתוחים, עלולה לגרום לעלייה בתחלואה.

במקביל לאישור החוק, הממשלה אישרה אתמול תקנות ספציפיות להגבלת ההפגנות בזמן הסגר - בקבוצות של עד 20 איש במרחק של עד קילומטר ממקום המגורים. אולם, התקנות שאושרו עשויות לשנות את אופי ההפגנות מול מעון ראש הממשלה גם אחרי תום הסגר. המשטרה, משרד הבריאות והיועץ המשפטי לממשלה גיבשו מתווה שמגביל את מספר המפגינים מול המעון ל-2,000. המתווה, שהוכן לבקשת קבינט הקורונה, גובש בהתאם לשטחה של כיכר פריז והרחובות הסמוכים לה, ולמתווה הקפסולות המתיר התקהלויות של 20 בני אדם במרחק של קילומטר מביתם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ