שר התיירות אסף זמיר הודיע שיתפטר מהממשלה בשל הגבלת המחאה נגד נתניהו

לדברי זמיר, "משבר הקורונה נמצא במקרה הטוב במקום השני בסדר העדיפויות של ראש הממשלה". הוא אמר כי "‎הקורונה מכה בישראל, ואנחנו במשך שבועות עוסקים כמעט רק בהפגנות"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זמיר במטה כחול לבן לאחר הבחירות האחרונות, במארס
יהונתן ליס

שר התיירות, אסף זמיר (כחול לבן), הודיע היום (שישי) על התפטרותו מתפקידו בשל הגבלת ההפגנות נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בידי הממשלה. "אני לא יכול עוד לשבת בממשלה שאין לי שמץ של אמון בעומד בראשה", הצהיר זמיר בפוסט שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו. "פעמים רבות הצבעתי נגד החלטות הממשלה, אבל אני נושא באחריות קולקטיבית לקיומן הגם שהתנגדתי". בשבוע שעבר הצביע זמיר נגד התקנות להגבלת ההפגנות למרחק של עד קילומטר מהבית, שאושרו לבסוף על ידי הממשלה.

לדברי זמיר, הוא תמיד האמין "בניסיון להשפיע מבפנים, גם במחיר של ביקורת ציבורית. כל עוד האמנתי שתוצאות פעולותיי עושות הבדל, עושות טוב. אני כבר לא מרגיש ככה". הוא כתב כי "‎לאחר ארבעה חודשים וחצי כחבר בממשלה, אני קובע בצער כי משבר הקורונה על השלכותיו הנוראות נמצא במקרה הטוב במקום השני בסדר העדיפויות של ראש הממשלה. השיקולים האישיים והמשפטיים הם אלה שעומדים בראש מעייניו של נתניהו. זה ניכר בכל צעד ושעל. ‎הקורונה מכה בישראל ואנחנו במשך שבועות עוסקים כמעט רק בהפגנות".

‎עוד כתב זמיר כי "בישיבות הממשלה לא מתקיימים דיונים משמעותיים על הנושאים הבוערים באמת. הרמה של הדיונים נמוכה ולא מעמיקה. שיקולים אישיים גוברים על האינטרס הציבורי. ‎לנתניהו אין יכולת לחלץ את המדינה מהמשבר העמוק שהיא נמצאת בו. הרי הוא הוביל אותנו לתוכו. הוא האחראי הראשי למצב הבריאותי, הכלכלי ולשבר החברתי שמאיים על כולנו. אני חרד למדינה. חרד שהיא על סף שבר מוחלט. וברור לי שזה לא ישתנה כל זמן שנתניהו הוא ראש הממשלה".

בעקבות התפטרות זמיר - שתיכנס לתוקף ביום שני - הודיע יו"ר כחול לבן, בני גנץ, כי השרה לנושאים אסטרטגיים אורית פרקש־הכהן תמונה לשרת התיירות. זמיר יחזור כעת לתפקידו כח"כ לאחר שהתפטר ממנו במסגרת החוק הנורווגי, ופרקש־הכהן תתפטר מתפקידה בכנסת כדי שח"כ הילה שי וזאן תוכל להישאר בתפקידה. עוד החליט גנץ למנות את השר מיכאל ביטון לשר לנושאים אסטרטגיים במקום פרקש־הכהן, בנוסף לתפקידו כשר במשרד הביטחון. 

בליכוד מסרו בתגובה להתפטרות זמיר, לשעבר סגן ראש העיר תל אביב, כי הוא "בורח מהמערכה רק כדי לקושש קולות בבחירות המקומיות בתל אביב. הוא זה שעוסק בפוליטיקה קטנה בשעה שראש הממשלה נאבק מסביב לשעון למען הצלת חייהם ופרנסתם של אזרחי ישראל". יו"ר הקואליציה, ח"כ מיקי זוהר (הליכוד), אמר כי על חברי כחול לבן "להתאפס על עצמם או ללכת בעקבות זמיר ולאפשר לליכוד להנהיג".

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד), אמר כי "זמיר לא רק התפטר, הוא הציב כתב אישום חמור מול כל מי שנשאר בממשלה הזו רגע אחד נוסף ומחזיק את נתניהו על כיסאו. גנץ ואשכנזי - אתם לא משרתים את ישראל בממשלה, אתם משרתים את נתניהו. הגיע הזמן שתקומו ותתפטרו". ח"כ מרב מיכאלי הוסיפה ש"כשדגל שחור מתנוסס מעל החלטות בית המחוקקים וכשפעולות הממשלה משרתות נאשם אחד, אני מברכת את חברי אסף זמיר על התפטרותו מהממשלה וחזרתו לכנסת. אני קוראת לשאר חברות וחברי הממשלה שמרגישים כמוהו וכמונו להצטרף אליו".

השבוע אמר זמיר ל"הארץ": "אני חי עם עצמי בצורה מאוד קשה. אני במאבק יומיומי עם עצמי בשאלה אם הנוכחות שלי עושה יותר נזק מתועלת". הוא הוסיף כי "השאלה בסוף, ואין לי תשובה עליה, היא אם השארת הזירה בתקופה הזאת לליכוד בלבד עושה יותר נזק מההישארות שלנו, בלי יכולת לבלום חלק מהדברים שאנחנו, או לכל הפחות אני, מאמינים בהם. זו שאלה מורכבת".

לפני כשבועיים, עם ההחלטה להטיל סגר מלא שני על ישראל, צוטט פרויקטור המאבק בקורונה, רוני גמזו, אומר כי המניע לכך אינו בריאותי, כי אם אישי. "הכל התחיל מזה שהמשפטנים אמרו שאי אפשר למנוע הפגנות. נתניהו אמר 'אם כולם בבית והמשק כולו מושבת אז אי אפשר למנוע הפגנות?'", צוטט גמזו בחדשות 13. "זה היה מגעיל, אני צריך לקחת חבילות של כדורים נגד בחילה. זה חסר תקדים במדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ